Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK - ÖSTERS IF 1-2 (0-2)
av Hasse Thor
Publicerad 4 Nov 2023 - 17:07 Uppdaterad 8 Nov 2023 - 20:09

VS Ett synnerligen vintrigt Östersund tog emot gästande Östers IF i säsongens sista hemmamatch mot dom lokala hjältarna ÖFK. 1-2 (0-2) kan man väl kalla för rättvist, bägge lagen hade i stort lika mycket av spelet på den grönvita och inte helt lättspelade rektangeln.

Målskytten Malcolm Stolt hämtar bollen ur nätmaskorna efter sitt reduceringsmål och publiken började hoppas och tro på att matchen skulle sluta oavgjord. Foto: Thord - Eric Nilsson

ÖFK med lite ändring i sin offensiva spets sedan som regel startande Malcolm Stolt denna gång fått stå tillbaka för Calvin Kabuye. En avvaktande inledning med mycket långbollar där lagen mer verkade bekanta sig med underlaget i stället för konstruktivt spel. Så småningom dock en farlig avslutning från Östers Jesper Johansson Westermark i fjärde minuten.

Mykola Musolitin i en fin kontring minuten senare men inbrytningen fastnade i det för dagen helvita smålandsnätet. Bra period sen av hemmalaget med Simon Marklund inblandad i en trasslig situation framför Öster-målet. I nittonde minuten helt hastigt och för hemmasupporters mindre lustigt 0-1 på tavlan. En högerhörna där Aly Keita i det rödsvarta målet inte får nåt grepp om bollen utan gästernas innerback Ivan Kricak vinner duellen.

Bra period sen av Östers IF och 0-2 tio minuter senare. Nästan en kopia av första målet, lite halvtaffligt ingripande av Keita och nick av Johansson Westermark. Möjligen att dom yttre omständigheterna gjorde bollen mindre hanterbar för att i någon mån skrida till Keitas försvar. Trevlig match sen vidare, ett Östers IF med mer säkerhetstänk mot ett taggat hemmagäng. En fortsatt pigg Musolitin med en fin möjlighet efter hörna innan Dzenis Kozica så när utökat för gästerna. men en för kort tå efter en kontring.

Byten direkt i andra, Malcolm Stolt och Mansour Sinyan in i stället för Simon Marklund och något överraskande Erick Brendon. Stolt också direkt med en fin möjlighet och Myroslav Mazur med en farlig frispark innan ett jätteläge för gästerna sedan Theodore Rask tappar rörligheten efter en smäll. Betydligt mer “hetta” framför målen nu och Musolitin tätt utom efter 61 minuter och smålänningarnas Bergmark Wiberg med ett tungt skott där Keita syns i sitt vanliga jag.

En pigg Stolt också i bra läge men utan nån vidare fart på nicken efter 78 minuter. Två minuter senare dock välförtjänt reducering. Bra förarbete av Yannick Adjoumani, misslyckad rensning av Thorri Mar Thorisson och enkelt i nät för Stolt. André Nader och Jakob Johnsson in i stället för Musolitin och André Östeholm med dryga fem minuter kvar till 90. Ett forcerande ÖFK mot ett Östers IF utan några andra intentioner än att hålla rent förutom en kontring av Mannasse Kusu. Årsdebut också i slutet för Kevin Jablinski efter lång skaderehabilitering.

Dom finaste rosorna den här gången till Myroslav Mazur som vanligt giftig över hela banan. Mykola Musolitin inblandad i mycket framåt och har hittar formen så här i elfte timmen. Mansour Sinyan med ett piggt inhopp på mitten. Fortsatt jakt för Östers IF på den åtråvärda kvalbiljetten till Allsvenskan, tre nya poäng efter en match med miserabla vädermässiga villkor som bjöd på helt okej sportsliga förutsättningar. All heder till planansvariga på Jämtkraft Arena. ÖFK:s jakt på femteplatsen i tabellen fortsätter med epilogen i Västerås mot seriesegrande Sportklubben därstädes. En fin möjlighet att visa vem som egentligen är bäst…..

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Kung Bore skrev | 4 Nov 2023 - 22:14
Fantastiskt att matchen kunde genomföras
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:20  
 

Då var det dags för start av div 4 Jämtland/Härjedalen. I år är det 12 lag och nya från div 5 är Lillhärdal och nedflyttade från div 3 Berg och Frösö IF. Mina favoriter till seriesegern, innan serien startat, är Berg, Offerdal eller Frösö IF.

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips div 2 Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:59  
   
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:55  
   
  Läs mer...  
 


 
  Abel Stensrud Trissvinnare mot Öster  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:47  
 

Bilden: Abel Stensrud. Foto: Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Dec 2024 - 18:00 Ytterhogdals tränare Thomas Stewart gör karriär i Sandvikens
23 Dec 2024 - 11:25 God Jul och ett Gott Nytt År
23 Dec 2024 - 11:21 Nytt tränarjobb för ÖFK:s förre tränare Thomas Gabrielsson
22 Dec 2024 - 21:34 ÖFK:s första träningsmatch mot Superettalag
21 Dec 2024 - 16:12 Fina ord av Sebastian Karlsson Grach
20 Dec 2024 - 21:08 Gustav Odenlind - yttermittfältare klar för ÖFK
20 Dec 2024 - 15:37 Sebastian Karlsson Grach till Holländsk klubb?
19 Dec 2024 - 21:18 ÖFK har fina träningsmöjligheter nästa år och fördelaktigt a
19 Dec 2024 - 21:09 Ihärdigt rykte - Björn Hamberg ny tränare i Häcken?
19 Dec 2024 - 09:30 KD dam tackar ja till div 2 nästa år
18 Dec 2024 - 15:22 ÖFK startar Superettan 2025 med bortamatch mot Trelleborg
18 Dec 2024 - 10:58 Övergångar och kontraktslösa spelare
16 Dec 2024 - 10:36 Omkastningar i ÖFK:s maratontabell i år
16 Dec 2024 - 09:59 Aktuellt i ÖFK
14 Dec 2024 - 21:32 Superettan fyller 25 år - klart med datum för upptaktsträffe
13 Dec 2024 - 10:35 Behövs en samling kring elitfotbollen i Norrland?
11 Dec 2024 - 20:41 Ideellt arbete som ordförande i ÖFK är viktigt, men kan vara
10 Dec 2024 - 10:53 Tyree Griffiths ny målvakt i ÖFK
9 Dec 2024 - 22:08 Korta nyheter om Mansour Sinyan
9 Dec 2024 - 13:52 Kiarash Livani ny tränare i ÖFK - presenterades i dag
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
9
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 14:21
6
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 25 Apr 2026 - 15:20
5
kommentarer
Hjälteinsats trots förlust
av Per Lagerbäck | 25 Apr 2026 - 14:45
Om ÖFK kan bevara inställ
3
kommentarer
Senaste nytt om skador m.m. inför Öster
av Haldo Jonsson | 24 Apr 2026 - 23:02
2
kommentarer
Öster- ÖFK 0-0 i halvtid
av Martin Nylander | 25 Apr 2026 - 13:53
Öster- ÖFK 1-0 (0-0)
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook