Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖREBRO SK - ÖFK 3-1 (2-0)
av Martin Nylander
Publicerad 5 Mar 2025 - 13:00 Uppdaterad 5 Mar 2025 - 15:09

Nu med referat av Martin Nylander

.

Träningsmatch på Behrn Arena mot seriekonkurrenten Örebro SK. ÖFK mönstrade följande startelva; Benediktsson – Ghanoum, Suljic, Bonde, Adjoumani – Brendon, Sporrong - Edqvist, Marklund, Bonnah – Navassardian. På bänken Stople, Johansson, Anayanmu, Kirby, Hopcutt, Odenlind, Oluwayemi, Norrby, Granström, Bendrik. En rätt väntad elva och sannolikt mycket likt elvan i premiären. Yttre förutsättningar 8 plus och hård byig vind från sydväst.

På förhand självklart en intressant värdemätare, vart står ÖFK och kunde man upprätthålla det fina spel man visat i tidigare matchers första halvlek men nu under längre tid?

ÖFK började med vinden mot sig. När matchen inleds blir det tydligt att det är två lag som vill spela med hög press. ÖSK gör en mycket bra halvlek där man hela tiden utmanar ÖFK längs kanterna samt ligger tajt på ÖFK spelarna vilket gör det svårt för ÖFK att spela sig ur pressen. I presspelet ser man en tydlig skillnad mellan lagen där ÖFK pressar man mot man och ÖSK hjälper varandra och ofta är det två till tre spelare som sätter press och gör det svårt för ÖFK att spela sig loss. Förutom ÖSK presspel har man även ett högre bolltempo samt djupledslöpningar vilket skapar problem för ÖFK.

Redan i 3:e matchminuten blir det 1-0 till ÖSK. Bonde spelar bakåt till Benediktsson och som försöker dra ÖSK Blessing, denne är dock betydligt snabbare på små ytor och snor bollen och kan stöta in den i tomt mål. I den 31:a matchminuten ställer ÖFK till det igen i eget straffområde. Sporrong passar rakt bakåt mot Benediktsson som står på fel fot samtidigt som Blessing snabbt hugger och återigen kan sno bollen och rulla in den i tomt mål till 2-0. ÖFK ytterbackar Adjoumani och Ghanom hade en jobbig halvlek mot ÖSK yttrar. Framåt är ÖFK ofarliga. Sammanfattningsvis är det en halvlek som ÖFK inte kan vara nöjda med.

Till andra halvlek gör ÖFK ett målvaktsbyte, Stople in. Direktivet i halvlek är tydligt att ÖFK ska slå längre bollar när man spelar igång från eget straffområde för att på så vis spela sig ur ÖSK höga press. ÖFK inleder också halvleken betydligt bättre än i första. I den 55:e matchminuten borde Adjoumani gjort 2-1. Edqvist slår ett fint inlägg från höger som landar hos en fristående Adjoumani men som inte är vän med bollen och målvakten hinner ut och räddar. I 62:a minuten byter ÖFK in Kirby (Brendon), Hopcutt (Navassardian) och Johansson (Adjoumani). Två minuter senare gör ÖFK genom Bonnah ett mycket fint mål till 2-1. Bonde slår centralt en boll mot Bonnah som vänder till höger och skjuter otagbart med vänstern i målvakten högra gavel. Tyvärr fortsätter ÖFK att slarva i eget straffområde och det är ett rent under att inte ÖSK gör fler mål på grund av detta. I den 75:e matchminuten bidrar ett tamt försvarsspel till höger att ÖSK kan slå in en lyra som bröstas ner till inbytte Yakoub och som på halvvolley skjuter 3-1 till hemmalaget. Mot slutet byter ÖFK in Anayanmu (Ghanoum), Oluwayemi (Spoorong) och Bendrik (Edqvist). Tyvärr skadas även Kirby och tvingas lämna planen i 88:e matchminuten, Norrby får därmed göra säsongsdebut.

Sammanfattningsvis mötte ÖFK idag ett betydligt bättre motstånd än i GIF Sundsvall. Sett till ÖSK försäsong hittills trodde jag att ÖFK skulle kunna hota mer än man gjorde idag. Det som är positivt med ÖFK ögon sett är att premiären är tre veckor bort, det finns en hel del lärdom att analysera och ta med sig från denna match. Motståndarna kommer att möta ÖFK med hög samlad press då man vet att man vill spela sig ur denna i/runt eget straffområde. Här måste ÖFK bli bättre på att värdera spelet i eget straffområde, ibland är det bättre att målvakten slår en enklare längre boll än att försöka dribbla sig ur situationer där man möter snabba motståndare. Denna match första halvlek är inget ÖFK kan vara nöjda med, andra är bättre men man kan bättre än vad man visade idag.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Leffe skrev | 7 Mar 2025 - 16:34
Dags att sluta med spel till våra målvakter just nu är dom inga dribblers. Snabbare uppspel som också kräver att alla andra visar sig och ochvill vara med och kan ta mot passningar.
1
Gäst: Alltså skrev | 5 Mar 2025 - 14:13
När ska ÖFK sluta med sitt otroligt idiotiska spel vid sitt eget mål?2 mål i baken idag,kunde blivit 2-3 till!Måste bli slut på detta så kallade uppspel!!
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Midsommargrön Ringsta IP  
  av Annette Jonsson | Igår - 21:34  
 

Norra Lit - Brunflo 1-5 ((0-4)

Foto Annette Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Frösö IF Dam - Ope IF  
  av Ope iF | Igår - 11:17  
 

Uppdaterad

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope - Cosmos 0-1 (0-0)  
  av Stefan Roos | Igår - 10:51  
 

-Foto Stefan Foos

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 10:31  
 


Nu när alla lag har spelat 8 matcher så har vi Berg i topp med fem poängs marginal till Hede och Frösö.
Åre och Norra Lit vann i förra omgången och har nu samma poäng i botten på tabellen.
Matcherna denna vecka spelas på onsdag och torsdag och veckans match får bli Frösö IF - Hede IK som kämpar om andra platsen itabellen.

Berg IK leder serien

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Apr 2025 - 21:37 Ahmed Bonnah har i år kraftigt höjt sin nivå - blev Trissvin
7 Apr 2025 - 15:26 hemmapremiär i div 1 norrland
7 Apr 2025 - 11:03 Träningstider ÖFK denna vecka
6 Apr 2025 - 19:05 Frank Stople bäst av alla ÖFK- spelare mot Landskrona enligt
6 Apr 2025 - 18:10 Om före detta ÖFK- mittbacken Myroslav Mazur
6 Apr 2025 - 16:12 vinst i genrepet för kamraterna
5 Apr 2025 - 22:55 Nu måste det bli ett slut på tokerierna i eget straffområde
5 Apr 2025 - 21:22 ÖFK - Landskrona BoIS 3- 3 (2-0)
5 Apr 2025 - 19:45 ÖFK - Landskrona BoIS 3- 3 (2-0)
5 Apr 2025 - 19:16 Matchens prestation
5 Apr 2025 - 17:43 Matchens överraskning
5 Apr 2025 - 17:37 Lite repris
5 Apr 2025 - 14:09 Startelvan
5 Apr 2025 - 10:24 Är det även toppen i Östersund för Landskrona?
4 Apr 2025 - 22:59 Inför matchen: ÖFK - landskrona
4 Apr 2025 - 22:57 En hemmapremiär i dur - Något nytt har skapats som vi alla k
4 Apr 2025 - 22:33 På dagen för nio år sedan var en fantastiskt dag i ÖFK:s his
4 Apr 2025 - 10:52 Förre ÖFK- spelaren Mykola Musolitin har ny klubb
4 Apr 2025 - 08:36 Dags för div 1 Norra att starta
3 Apr 2025 - 22:18 Följ ÖFK - Landskrona BoIS via fotbollz.se
 
 
 
14
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 16:03
Hugo Azzi 
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook