Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TUNG FÖRLUST FÖR ÖFK
av Martin Nylander
Publicerad 21 Maj 2025 - 21:50 Uppdaterad 21 Maj 2025 - 22:23

Västerås SK - ÖFK 1-0 (0-0)

Match borta mot Västerås SK (VSK). Två lag som haft en hel del skador, i hemmalaget var det i början av veckan osäkert om nyckelspelaren och mittbacken Nsabiyumba skulle komma till start, men det gjorde han, en otroligt viktig pjäs för hemmalaget. På förhand var det också osäkert om backen Herman Magnusson och trotjänaren Simon Johansson skulle komma till start eller vara med i matchtruppen, vilket ingen av dom var. I ÖFK vet vi att skadelistan är lång, detta i kombination med det tuffa matchandet i maj månad, medförde att Livani valde att göra flera omkastning sett till tidigare matcher. Edqvist saknades på grund av sjukdom. I övrigt, Anyanwu startade i stället för Bonde som började på bänken. Navassardian startade i stället för Kirby som också inledde på bänken, Bawa gjorde sitt första framträdande i ÖFK och ersatte Bonnah som hittills varit den kanske bäste ÖFK spelaren hittills. Vidare tog Brendon plats på mittfältet. För Anyanwu och Navassardian var detta deras första starter i superettan. Nämnas bör även att Yossief tog plats för första gången på bänken i superettan. Grundat i detta startade ÖFK enligt följande; Adam Benediktsson (åter i målet) - Ghanoum, Suljic, Anyanwu, Johansson – Sporrong, Brendon, Oluwayemi – Bawa, Marklund och Navassardian. Bänken såg ut så här; Origi, Enemark, Bonde, Ramberg, Bonnah, Bawa, Yossief och Kirby. Stora förändringar med andra ord och en utmaning för ÖFK men samtidigt en möjlighet för de som inte spelat så mycket att visa upp sig. VSK ska sägas var rejält besvikna, och därmed taggade för en revansch, efter debaclet i Trelleborg (förlust 0-5).

Första halvlek inleddes med ett stort övertag för hemmalaget. VSK pressade ÖFK högt och bortalaget hade svårt att spela sig ur pressen. När ÖFK väl försökte spela upp bollen bröts den allt som oftast av VSK mittfält. Efter 15 minuter bedarrade VSK press och ÖFK kunde jämna ut spelet utan att för den skull skapa några chanser framåt. VSK var annars de som skapade chanserna framåt genom ett par skott som smet utanför Benediktssons målram.

Andra halvlek börjar bättre än första för ÖFK. De chanser som skapas står återigen VSK för. I den 60 matchminuten tvingas ÖFK till byte då Suljic skadar sig, lår eller knå låter jag vara osagt, men han grinade illa och kan befaras borta en längre tid. Bonde ersatte. I 66 matchminuten gör ÖFK ett trippelbyte, Bonnah, Kirby och Enemark in, Sporrong, Bawa och Johansson ut. Ghanoum bytte till vänsterback. Efter bytet ökar VSK tryck och i den 66 matchminuten fäller Brendon en VSK spelare till vänster utanför straffområdet. Bremdon fick varning. VSK Warnerud slår frisparken direkt på mål, Benediktsson räddar genom att boxar bollen ner i marken centralt, där kan hungriga VSK möta och sätta 1-0. ÖFK har därefter mycket boll men chanserna lyser med sin frånvaro. I 78 matchminuten byts Marklund ut och in kommer Yossief. Matchen slutar 1-0 till hemmalaget trots ett försök från ÖFK att skapa något framåt. I 97 minuten får Enemark ett gult kort efter en brysk fällning.

Sammanfattningsvis kan konstateras att VSK 1-0 seger var rättvis. ÖFK har inte ett avslut på mål under 90 minuter plus. Det som inte fick hända var att ytterligare en allvarlig skada inträffade och så händer det på matchens gigant så långt Suljic dessutom, den skadan hade inte och har inte ÖFK råd med. Inledningen av matchen kändes svajig från både Benediktsson och Anyanwu. Tydligt var att efter ett par misstag defensivt samlades Suljic, Sporrong, Benediktsson och Anyanwu och pratade ihop sig att spela enkelt/enklare och det såg bättre ut resten av matchen.

Spelarkritik; ÖFK och matchens gigant är Suljic, det känns surt och orättvist att han inte fick fullfölja denna match. Benediktsson ska spela enkelt längs marken, han är duktig på höjdbollar men när han ska boxa bort en boll får det inte ske genom att han boxar den i marken och absolut inte centralt i eget starffområder. Enemark är duktig och det visar han direkt när han kom in, hur ska ÖFK lyckas ersätta honom i sommar? Sporrong gör en bra match och är bolltrygg tillsammans med Brendon. Även Marklund förtjänar beröm för sitt slit och sina löpningar. Framåt fick Navassardian spela sin första superettanmatch, han gjorde inte bort sig, skapade heller inte så mycket men jobbade hårt matchen igenom. Bara att glömma denna match, fundera på hur man ersätter Suljic och ladda om för match mot ett pressat Örebro hemma på lördag


3p - Suljic. Han är planens och ÖFK gigant fram till skadan. Jag lider med honom och ÖFK, hur ska man ersätta honom?

2p - Sporrong. Jobbar, sliter och löper och försöker hitta vägar upp i banan. Albin gör det bra idag och förtjänar beröm.

1p - Ghanoum. Ghanoum är duktig på sin kant. Mitt val föll på honom framför Johansson som också gjorde det bra och raderade ut Warneryd fullständigt. Men Ghanoum har en förmåga att vinna boll och ta sig fram i banan som är viktig för ÖFK.


 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Referat: Ope IF - Selånger SK  
  av Ope IF | Igår - 21:41  
   
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:25  
 

Trissvinaren Simon Marklund. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Sollefteå -Ope 2-0 (0-0)  
  av Stefan Roos | Igår - 21:16  
 

nFoto. Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  OAVGJORT I HEMMAPREMIÄREN MOT NORRBY IF  
  av Lasse Granbacka | Igår - 20:34  
 

ÖFK - Norrby 1-1 (1-0)

Målvakten är chanslös när Simon Marklund gör 1-0- Foto: Thord -Eric Nilssom

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Nov 2024 - 12:29 Dags nu
9 Nov 2024 - 07:29 Inför matchen: ÖFK - IK Brage
8 Nov 2024 - 22:44 Framgångar för Öztersunds Ungdom IF
8 Nov 2024 - 19:15 Raport från träningen inför ödesmatchen mot Brage på lördag
8 Nov 2024 - 14:48 Följ ÖFK - Brage genom fotbollz.se
8 Nov 2024 - 14:13 Kan skicka ÖFK i graven: 'Den bittra verkligheten'
7 Nov 2024 - 21:06 Hur hamnade vi här? Fakta och funderingar om ÖFK:s säsong
7 Nov 2024 - 21:04 Storfrämmande på ÖFK:s träning i dag
7 Nov 2024 - 11:19 Vi frågar oss varför har det blivit så här?
6 Nov 2024 - 13:46 Två från ÖFK bäst på plan mot Örgryte
6 Nov 2024 - 13:31 Peter Omoran uttagen i U21-truppen till matcherna mot Irland
6 Nov 2024 - 12:01 Ledare i Ope IF?
6 Nov 2024 - 10:24 Filip Bonde hjälte mot Brage - Räddade ÖFK till kval -blev T
5 Nov 2024 - 13:51 Albin Sporrong player of the match och Ali Suljic i veckans
5 Nov 2024 - 09:55 Historien upprepar sig - förlustmål i sista minuten
4 Nov 2024 - 21:49 Usch!
4 Nov 2024 - 21:35 Matchens prestation
4 Nov 2024 - 21:25 Matchens överraskning
4 Nov 2024 - 18:13 Cirkeln sluts
4 Nov 2024 - 18:06 Startelvan mot Örgryte
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
3
kommentarer
ÖFK - Norrby 1-1 (1-0) 
av Lasse Granbacka | Igår - 17:38
ÖFK - Norrby 1-1 (1-0) Må
3
kommentarer
Tips div 3 melersta Norrland
av Haldo Jonsson | 2 Apr 2026 - 17:48
Bara en vinst idag för lagen f
2
kommentarer
Matchens prestation 
av Haldo Jonsson | Igår - 21:25
Trissvinaren Simon Marklund. Foto
1
kommentar
Norrby ett ungdomligt lag med stort spelkunnande - Rapport från träningen 
av Haldo Jonsson | 9 Apr 2026 - 22:42
Arkivbild Det är alltid l
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook