Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

BRA INSATSER BEHÖVS HELA MATCHEN.
av Per Lagerbäck
Publicerad 12 Maj 2024 - 16:46 

Vad ÖFK gjorde de första 63 minuterna som lag vet jag inte, men det var riktigt dåligt. Dock en rejäl uppryckning sedan. Det räckte dock inte till poäng denna gång.

Många i ÖFK gjorde nog sina sämsta insatser under första två tredjedelarna av denna match. Sedan började man igen visa att det finns kvaliteter. Det som gjorde mig tydligt irriterad var dock inte de direkta insatserna på planen, utan att några av spelarna visade dåligt kroppsspråk. Jag försöker dock koncentrera mig på att det finns kvaliteter, men Powell har det inte lätt att hitta en uppställning som funkar optimalt ihop. Jag håller till stor del med om att Stolts återkomst är ett hopp om förändring, men då får det absolut inte bli en rent intern kamp om vem som gör målen, utan det gäller att lyfta värdet ytterligare att vara den spelare som passar fram till målen.

Jag tycker Ordonez idag visade att han försökte att hitta medspelare i större utsträckning, vilket är ett viktigt steg i utvecklingen. Däremot spårade jag länge (jag hoppas jag har fel) att Kroon och Hopcutt inte gärna ville ge honom bollen i de självklart bästa lägena. Musolitin är däremot en spelare jag högaktar, som alltid sliter, springer, tittar upp på sina medspelare och oftast slår väldigt bra passningar. Och idag förstår jag inte valet att låta Brendon starta på bänken. Och inte hade Hopcuttt någon lycka med sina hörnor och frisparkar.

Sammantaget ska ÖFK vara väldigt nöjda med att de bara låg under med ett mål efter 65 minuter, då Brage hade flera chanser att öka på sin målskörd. Och varför skänka bort målchanser och mål på det småplotter man pysslar med när bollen ska ut från insparkarna. Misstag skedde över hela planen och i det läget förtjänar man platsen under båda strecken. Sedan kommer omvandlingen, och då var det istället Brage som ska skatta sig lyckliga över den tur de hade vid flera tillfällen, så att de kunde behålla sin ledning. Och inte ska ÖFK ligga på den plats man nu innehar.

Nu gäller det att skapa harmoni i truppen, och hitta den effektivaste elvan, som inte alls är någon lätt uppgift. Men det gäller inte att ta ut de elva individuellt mest skickliga spelarna, utan de elva som skapar det bästa laget för dagen.

Positiva saker är att inkast går en aning snabbare, att på slutet varierar man spelet mer, att man också på slutet visade en verklig vilja att få bollen och att bytena bidrog till att uppryckningen höll i sig.

Betygen:

Mills 3 - Gjorde inga tydliga misstag, men inte heller någon positiv skillnad.

Adjoumani 4 - Han utvecklas positivt. Filmar allt mindre, ligger inte kvar och målet var fantastiskt.

Suljic 3 - Gör vad han ska på ett tillräckligt bra sätt. Nosar på en fyra.

Ghanoum 3 - Ojämn, men räcker till en trea.

Hedenquist 2 - Tycker inte att han var sig riktigt lik.

Sporrong 2 - Gjorde en del mindre bra saker och skapade inte så mycket.

Musolitin 5 - Gjorde en riktig kanonmatch, men tröttnade en aning på slutet, av förklarliga skäl.

Oluwayemi 2 - Fick inte ut så mycket av sina positiva egenskaper, men det kommer.

Kroon 2 - Ingen bra insats och ibland dåligt kroppsspråk.

Hopcutt 2 - Gjorde en riktig uppryckning sista kvarten, men det räcker inte till en trea. Ser också negativ ut emellanåt.

Ordonez 3 - Visar åter att han kan skapa mycket, och började titta efter sina medspelare, men hände inte tillräckligt för en fyra idag.

Nsa 3 - Visar kraft och vilja, men (fick inte?) följde inte med offensivt som tidigare.

Karlsson Grach 3 - Gjorde ett par riktig fina insatser, och just nu föredrar jag ett spelsystem där han eller Stolt får spela tillsammans med Ordonez från start.

Brendon 4 - Jo, visst ska han starta matcherna, om han är tillräckligt hel och frisk för att sitta på bänken.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Tobias skrev | 12 Maj 2024 - 21:35
Han eller Stolt haha. Påminner om Stolts roll för öfk. Viktigaste spelaren för hela öfk. No Stolt, No party
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  I går kunde vi glädjas åt tre före detta ÖFK:are  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:22  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Räkna med en jämnt och oviss match mot Öster på lördag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:13  
 

Bild från matcen 2024 mellan ÖFK och Öster på Jämtkraft Arena. Matchen slutade 0-0. Foto Thord - Eric Nilsson

Vi får fortsättningen inrikta oss att få se mer av att det blir mål fasta situationer som frisparkar, långa inkast och hörnor.

 
  Läs mer...  
 


 
  Hudik på besök  
  av Classe Olofsson  | Igår - 04:51  
 

Lördag 25/4 kl 13 Jämtkraft Arena....IFK Östersund - If Team Hudik , Välkommen

 
 


 
  DM-Slutspel har påbörjats  
  av Klaus Kurzawa | 21 Apr 2026 - 12:58  
 

Slutspelsdatum skall, enligt inbjudan, spelas enligt följande:
• Kvartsfinaler ska ha spelats innan tisdag 30/6
• Semifinaler ska ha spelats innan 25/7
• Finalerna spelas tisdag 28/7, Jämtkraft Arena

Då inbjudan gick ut redan 8 januari borde det inte vara problem att ha planerat in dessa datum.

I slutspelet var det fri lottning hemma/borta-lag

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Nov 2024 - 11:34 - Jag har otroligt bra koll på Lunds BK
11 Nov 2024 - 17:10 Ali Suljic en av Superettans tre bästa backar - Uttagen i sä
10 Nov 2024 - 22:32 Betyg spelare i ÖFK - Brage
10 Nov 2024 - 20:00 Nyårscupen 2024 i Kubenhallen, Långsele
10 Nov 2024 - 18:23 ÖFK chartar ett tåg till cupmatchen mot Lund?
10 Nov 2024 - 12:24 ÖFK - Brage 1-1 (0-0) Bilder från matchen
10 Nov 2024 - 09:28 ÖFK lever vidare ytterligare några veckor
9 Nov 2024 - 21:16 Simon Kroon lägger av med fotbollen
9 Nov 2024 - 19:36 ÖFK GÅR TILL KVALSPEL - MÖTER LUNDS BK
9 Nov 2024 - 19:34 Matchens prestation
9 Nov 2024 - 18:02 Vilken pina
9 Nov 2024 - 17:57 Matchens överraskning
9 Nov 2024 - 14:01 Startelvan i dag
9 Nov 2024 - 12:29 Dags nu
9 Nov 2024 - 07:29 Inför matchen: ÖFK - IK Brage
8 Nov 2024 - 22:44 Framgångar för Öztersunds Ungdom IF
8 Nov 2024 - 19:15 Raport från träningen inför ödesmatchen mot Brage på lördag
8 Nov 2024 - 14:48 Följ ÖFK - Brage genom fotbollz.se
8 Nov 2024 - 14:13 Kan skicka ÖFK i graven: 'Den bittra verkligheten'
7 Nov 2024 - 21:06 Hur hamnade vi här? Fakta och funderingar om ÖFK:s säsong
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
4
kommentarer
Simon Marklund imponerar igen - blev matchens lirare mot Helsingborg
av Haldo Jonsson | 20 Apr 2026 - 20:34
Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nil
4
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 19 Apr 2026 - 17:16
4
kommentarer
DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade
av Klaus Kurzawa | 12 Apr 2026 - 13:08
Slutspelsdatum skall, enligt inbjud
2
kommentarer
Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0) 
av Niclas Sundström | 19 Apr 2026 - 15:51
Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0)&nb
1
kommentar
Räkna med en jämnt och oviss match mot Öster på lördag
av Haldo Jonsson | Igår - 21:13
Bild från matcen 2024 mellan &
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook