Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK:S MEST HÅLLBARA INVESTERING
av ÖFK Akademi
Publicerad 22 Maj 2025 - 23:27 Uppdaterad 23 Maj 2025 - 10:35

Eseg Yossief Foto: David Hultén

ÖFK:s mest hållbara investering

21 maj 2025 blev ett historiskt datum för Östersunds FK. I den 78:e matchminuten mot Västerås SK klev 18-årige Eseg Yossief in på planen och blev därmed den första spelaren från ÖFK Akademi att få tävlingsminuter i Superettan för klubbens A-lag.

Debuten är inte bara ett personligt genombrott för Eseg, utan även en milstolpe för hela akademiverksamheten – och ett kvitto på ett långsiktigt arbete med lokal spelarutveckling. Första gången en akademispelare gjorde debut i A-laget – det är inte bara en sportslig prestation, utan en signal till hela regionens unga fotbollstalanger: det går att lyckas, även i sin hemstad.

För exakt 15 år sedan skrev Dennis Widegren på sitt A-lagskontrakt med ÖFK. Han blev en förebild för många unga i Östersund och har även fungerat som en inspirerande figur för ÖFK Akademi, där ambitionen alltid varit att skapa liknande möjligheter för nya generationer.

ÖFK Akademi har funnits i många år, men 2020/2021 genomgick verksamheten en nystart. Under ledning av Stefan Lundin skapades nya strukturer och riktlinjer för att bygga en långsiktig och kvalitativ spelarutveckling. Akademin är en del av Unicoach-nätverket, under Svenska Fotbollsförbundet, och samarbetar med både NIU Fotboll och skolor inom ramen för Skolverkets riktlinjer. Verksamheten riktar sig till ungdomar i åldrarna 15 till 19 år och lockar talanger från hela Jämtland Härjedalen – men även utanför regionen.

Esegs debut bär ett starkt symbolvärde. Det visar att det är fullt möjligt att gå hela vägen från lokal ungdomsfotboll till elitnivå – utan att lämna sin hemstad. I en tid där många unga söker möjligheter på andra orter, är det här ett tydligt bevis på att Östersund kan fostra egna talanger. Det är – i ordets rätta bemärkelse – klubbens mest hållbara investering. Och Akademin lyckades att få till det på 4 år.

Men vägen dit kräver samarbete. För att ge ungdomarna bästa möjliga förutsättningar krävs rätt resurser till tränare och ledare, samarbete med JHFF, samt stöd från regionens föreningar. Det handlar om att skapa en stark miljö där utbildning, konkurrens och glädje går hand i hand.

Bakom framgången ligger också modiga beslut. Kiarash Livani och Fredrik Aasmund Eliassen har varit avgörande i att öppna dörren för akademispelare att få känna på A-lagsmiljön. På bänken mot Västerås satt även Leo Ramberg (P16), och i tidigare matcher har Arvid Holmén (P19) och Christopher Lundhall – som nu är tredjemålvakt i A-laget – också varit med.

Under försäsongen har ytterligare spelare från akademin fått chansen att visa upp sig: Jafar Hussani, Josef Hermansson, Leo Eiremo, Viktor Johnsson, Max Lidenmark, Hugo Larsson, Mo Abdullahi och Elliot Caarls – samtliga representerar ÖFK Akademi med stolthet. Många av dessa spelare har även deltagit på distrikts- och landslagsläger . ÖFK Akademi har fått beröm från både JHFF och nationella ledare för sin nivå och inställning.

Det är dock viktigt att komma ihåg att alla resor ser olika ut. Det handlar om att ge varje spelare rätt väg framåt, i en miljö där tränare och ledare är engagerade, och där man får växa – både som spelare och människa. När glädje och utveckling går hand i hand, och när unga får tro på sina drömmar, då skapas verklig förändring.

Och det är precis där, i den långsiktiga satsningen på den egna ungdomsfotbollen, som ÖFK:s framtid formas.

Johan Lidenmark

Foto: David HulthénÖstersund FK Akademin



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund med i Kampen om Säsongens spelare  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:43  
 

Simon Marklund Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:37  
   
  Läs mer...  
 


 
  Hede IK drog till Galhammaren IP och sänkte serieledarna Berg i kväll ⚽⚽⚽  
  av Agne Karlsson | Idag - 09:22  
 

Text och foto Agne Karlsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 00:00  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

Hede vann mot Berg på Galhammarudden IP

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Mar 2025 - 21:53 Livani hade en plan B - den gav tre poäng
30 Mar 2025 - 18:22 förlust för ifk, en trän match kvar innan premiären
30 Mar 2025 - 17:53 ÖFK nollade Trelleborg i skön bortaseger i premiären
30 Mar 2025 - 17:36 Matchens prestation
30 Mar 2025 - 17:33 Matchens överraskning
30 Mar 2025 - 17:24 Tack för den avslutningen!
30 Mar 2025 - 14:04 Startelvan
30 Mar 2025 - 13:23 Lite funderingar
29 Mar 2025 - 19:13 Inför matchen: Trelleborg FF - ÖFK
29 Mar 2025 - 11:42 En seriepremiär med förväntningar och något nytt i vardande
28 Mar 2025 - 15:46 Nu har det populära Andreas Tipset startat - var med från bö
28 Mar 2025 - 15:11 Kom och se högklassig ungdomsfotboll - nu premiär
28 Mar 2025 - 14:47 ÖFK - Kanske värt att satsa på?
28 Mar 2025 - 07:58 Följ Trelleborgs FF - ÖFK via fotbollz.se
28 Mar 2025 - 01:34 Grattis, ÖFK- men nu är det dags att riva av nästa plåster
27 Mar 2025 - 21:53 En av anledningarna till att det görs få mål inom fotbollen
27 Mar 2025 - 14:51 Linton Ulloa klar för ettan norra.
27 Mar 2025 - 11:40 Nu kom det snabba svaret - ÖFK får låna Kalipha Jawla
27 Mar 2025 - 11:23 Stefan Lundins bråda timmar - har han lyckats med Kalipha Ja
26 Mar 2025 - 08:17 ÖFK har meddelat att det inte blir någon värvning av Henry O
 
 
 
7
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | 27 Jun 2026 - 23:24
4
kommentarer
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | 28 Jun 2026 - 17:36
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | 27 Jun 2026 - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
2
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10
av Haldo Jonsson | 29 Jun 2026 - 14:41
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook