Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

HELSINGBORG - ÖFK 0-0 (0-0)
av Martin Nylander
Publicerad 1 Jun 2025 - 17:54 Uppdaterad 6 Jul 2025 - 21:56

.Så här nära var James Kirby på stopptid att avgöra matchen

Dagens match stod mellan hemmalaget Helsingborgs IF (HIF) och gästande ÖFK på Olympia, sista matchen innan ett kort uppehåll. För ÖFK har skadeläget börjar lätta, positivt för laget och rimligen positivt för prestationen. Inför matchen anmälde ÖFK Origi till start men Benediktsson var den som kom att starta, om detta berodde på skada eller annan anledning lär vi få återkomma till. Annars var startelvan väntad; Benediktsson– Johansson, Ananwu, Bonde, Enemark – Bonnah, Sporrong - Perry, Marklund, Edqvist – Kirby. Bänken såg ut så här; Origi, Ghanoum, Adjoumani, Oluwayemi, Yossief, Hopcutt och Bawa. HIF hade press på sig att ta tre poäng då man var på negativ kvalplats.

Första halvlek är relativt jämnt med ett visst bollövertag för ÖFK. Det tar dock 25 minuter innan ÖFK får ordning på sitt spel och får kontroll över HIF omställningsspel. HIF taktik är tydlig, stå lågt, positionera sig rätt samt ställa om snabbt när man vinner boll. Detta är en tydlig taktik som ÖFK måste vänja sig vid då man ofta har stor spridning på spelarna över ytan, därför måste man vara noggranna så att det inte blir onödiga bolltapp. I den 13 matchminuten får HIF en ny omställning och möjlighet till inspel som HIF´are kan nicka, en kanonräddning av Benediktsson. Under de första 25 får HIF många omställningar på ÖFK. Redan i 2 minuten kommer HIF runt till vänster och slår in bollen centralt som HIF spelare möter, från nära håll går bollen rakt på Benediktsson. ÖFK har några skott utifrån som målvakten lätt kan rädda. I den 38 minuten får så ÖFK sin hetaste chans, Bonnah slår en fin krosspassning till Perry som från vänster kan komma till avslut, skottet går i stolpen via räddning av målvakten. Returen hamnar hos Kirby men som inte får till avslutet.

I andra halvlek kommer HIF ut som ett helt annat lag. Det syntes att dom pratat sig samman i halvtid att inte ge Marklund, Bonnah och Perry samma ytor som i första halvlek. Detta blev en bra halvlek ur HIF ögon sett och tvärtom ur ÖFK perspektiv. Trots detta får ÖFK första chansen i 49 matchminuten, efter inspel från Perry skjuter Bonnah strax utanför. I den 62 matchminuten stressar HIF fram misstag i ÖFK straffområde och man tillåts avsluta, återigen en mycket fin räddning av Benediktsson. I den 66 matchminuten får återigen Benediktsson göra en avgörande räddning, denna gång på ett tungt distansskott. I matchminut 69 byter ÖFK in Ghanoum för Johansson, Ghonoum tar vänsterbacksplatsen. Runt 72 matchminuten får HIF ett rejält tryck på ÖFK med bland annat 4 raka hörnor. I 81 matchminuten kommer så två efterlängtade och välbehövliga byten på trötta ÖFK spelare, Adjoumani och Oluwayemi in istället för Perry och Bonnah. I 88 matchminuten kastar Benediktsson ut bollen till Ghanoum som i sin tur tar ett riktigt dåligt beslut att spela tillbaka bollen, en boll som når framrusande HIF spelare men som lobbar bollen över målet. Känslan var att blir det inte mål där blir det aldrig mål. ÖFK får viss press sista minutrarna. Efter en lång utspark som landar hos Marklund och slås in centralt får Kirby chansen på halvvolley, ett skott som smiter precis utanför målvakten vänstra stolpe. Mer händer inte i matchen som slutar 0-0.

Sammanfattningsvis är att detta var en match med två helt olika halvlekar ur ÖFK ögon sett. Andra halvlek är inte ÖFK nöjda med och det ska man heller inte vara. Känslan var att ÖFK inte hade ork att ta löpningar och pressa motståndarna under andra och att detta öppnade upp för HIF. Det var tydligt att många ÖFK spelare var trötta med tidiga krampkänningar, att därför vänta så länge som man gjorde med byten förbryllar. Ett oavgjort resultat ska ÖFK vara mest nöjda med såsom matchen kom att utveckla sig. Idag var det flera spelare som inte kom upp i den nivå man bör kunna kräva. Första 25 minuterna tar flera spelare dåliga beslut på mittplan och som leder till farliga omställningar för HIF. Ändå finns ljusglimtar. Benediktsson räddade ÖFK idag. Han gör sin vana trogen något dåligt beslut där han sätter motståndare i lägen eller egna spelare i knipa. Men som sagt han räddar ÖFK kvar i matchen idag. Bonde gör återigen en stabil insats i backlinjen. Han motar även flera av HIF totalt 11 hörnor. Vidare går det inte att nog påpeka Enemark positiva insats. Han är trygg och brytsäker och gör sällan en dålig insats. I första halvlek bör Perry, Bonnah och Marklund insatser lyftas fram. Dock kom dessa spelare bort med en förändrad HIF taktik i andra halvlek. ÖFK behöver det uppehåll som nu stundar för att båda vila och träna samt läka de återstående skadade spelarna.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Tvivlande skrev | 2 Jun 2025 - 09:16
Ghanoums bakåtpassning är som står i artikeln ett riktigt dåligt beslut, det finns möjlighet att vända upp, men det är inte första gången han ställer till det, mot Varberg spelar Gjanoum bollen bakåt till Sulic som spelar också bakåt till målvakt men en motspelare kommer emellan och gör 1-0! Varberg vinner matchen, Ghanoums plats är på bänken.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  I dag gläds vi såå mycket med Graham Potter Viktor Gyökeres  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:03  
 

Graham Potter från tiden i ÖFK och Viktor Gyökeres med rötter i Stugun, när han som 17-åring med sitt BP gjorde debut inom elitfotbollen mot ÖFK på Jämtkraft Arena. Foton Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Sista träningsmatchen för kamraterna  
  av Classe Olofsson  | Igår - 19:22  
 

Måndag kl 16,30 Jämtkraft Arena..... IfK Östersund - Fränsta ik, Välkommen

 
 


 
  Mittfältaren Arvid Holgén lånas ut till IFK Östersund  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:15  
   
  Läs mer...  
 


 
  Nu är Hos Andreas-tipset igång igen  
  av Klaus Kurzawa | 30 Mar 2026 - 23:40  
 

Hos Andreas

Tiden går fort och jag hade glömt att konvertera koden för Hos Andreas tipset men nu skall det fungera bättre.

Jag har, som vanligt, tagit bort allas tidigare kontonamn så ni måste ansöka om nytt konto för att tippa.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Okt 2024 - 11:30 Kval till div 3 mellersta Norrland
8 Okt 2024 - 20:45 Alsens IF - Brunflo BK 2-2 (2-1)
8 Okt 2024 - 17:06 Två allsvenska toppklubbar scoutat mittbacken Philip Bonde?
8 Okt 2024 - 15:15 Nu återstår det att spela om tolv viktiga poäng
7 Okt 2024 - 21:05 Stabil seger mot Cosmos med 3-1
7 Okt 2024 - 15:32 Kanske något för ÖFK?
7 Okt 2024 - 15:04 Yannick Adjoumani mångas favorit - Trissvinnare igen
7 Okt 2024 - 13:05 Derby avslutar sista hemmamatchen för kamraterna
6 Okt 2024 - 22:26 Simon Marklund bäste ÖFK-are mot Sandvikens IF
6 Okt 2024 - 20:09 Referat: Tandsbyns FK - Hede IK (0-1) 0-1
6 Okt 2024 - 13:28 Hede IK Anno 2024 🏐🏐🏐
6 Okt 2024 - 10:48 Imponerande debut av Samman Ghoddos i sin nya klubb
6 Okt 2024 - 09:52 Komplettering av Triss
5 Okt 2024 - 17:54 Björna IF - Ope IF 1-3 Bilder från matchen
5 Okt 2024 - 17:38 Ytterhogdal IK städade av Kiruna FF i dag
5 Okt 2024 - 17:18 Resultat Spelomgång 22 div.4 Jämtland 2024 - Myssjö/Oviken t
5 Okt 2024 - 17:05 ÖFK var bra i första halvlek,men i andra tog Sandviken över
5 Okt 2024 - 15:55 Resultat 3 mellersta Norrland - För Ope IF väntar kval
5 Okt 2024 - 15:34 Matchens överraskning
5 Okt 2024 - 15:32 Matchens prestation
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi
3
kommentarer
Ranheim IL - ÖFK 0-0 (0-0)
av Haldo Jonsson | 28 Mar 2026 - 18:29
Ranheim IL - ÖFK 0-0 (0-0)
2
kommentarer
Resultat helgens DM- matcher
av Haldo Jonsson | 29 Mar 2026 - 21:07
2
kommentarer
IFK Östersund - ÖFK 2-2 (1-0 träningsmatch 
av Haldo Jonsson | 29 Mar 2026 - 17:13
Edgar Navassardian en av ÖFK:s
2
kommentarer
Startelvan i eftermiddag
av Haldo Jonsson | 28 Mar 2026 - 15:34
Startelva: Melker Uppenberg, Sunday
1
kommentar
Mittfältaren Arvid Holgén lånas ut till IFK Östersund 
av Haldo Jonsson | Igår - 11:15
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook