Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

OJ, SÅ VIKTIGT
av Per Lagerbäck
Publicerad 6 Apr 2024 - 14:53 

Det var verkligen en skön och oerhört viktig trepoängare! Men varför får ÖFK såna svackor emellanåt?

Förra gången ville jag framhålla att det faktiskt fanns saker som såg riktigt bra ut, men den här gången kan jag inte låta bli att fundera på varför det ibland blir så tveksamt spel med direkt farlig hantering av bollen. Runt kvarten och efter c:a 25 minuter av första halvlek såg det särskilt virrigt ut. En period i andra tog också Trelleborg över. Helt i onödan enligt mig, då ÖFK egentligen har tydligt högre kvalitet.

Samtidigt vill jag verkligen trycka på att ÖFK:s högsta nivå faktiskt är i Allsvensk klass, och då finns det flera spelare som kan tillföra mer. Jag är t ex väldigt spänd på vad nye USA-födde Guatemalaspelaren Quimi Ordonez kan åstadkomma. Gör man fem mål och blir en av de bästa målskyttarna i CONCACAF:s U-20-mästerskap så finns potential.

Åter till matchen. Bitvis visar alltså ÖFK på ett verkligt högklassigt spel med bra rörelse och passningsspel, så det lovar gott. Hednqvist var redan före sitt mål bäst i ÖFK enligt mig, och målet befäste naturligtvis detta betyg. Passaren Adjoumani tillhörde också de allra bästa. Suljic, Brendon, Perry och Musolitin också riktigt bra.

Vi ska dock vara väldigt nöjda med att Trelleborgs nick under första svackan gick i stolpen och att flera av deras spelare tvekade att skjuta flera gånger i farliga lägen, när det var allmänt virrigt i försvaret. Defensiven idag sämre än mot Sundsvall, men offensiven tog flera steg upp på skalan.

Nu väntar i de tre närmsta omgångarna två riktigt svåra bortamatcher, mot Varberg och Helsingborg, och en hemmamatch mot Örgryte. Jag tror verkligen på årets ÖFK, och jag hoppas att man vågar spela ut i nästa match mot Varberg.

Betyg:

Keita 3 - Hade få svåra saker att hantera, men uppträdde helt ok.

Adjoumani 4 - Härlig virvelvind, idag med väldigt få misstag, men jag får ofta hjärtat i halsgropen ändå. Bra med boll, bra rörelse och fina inlägg.

Suljic 4 - Gör åter en väldigt stabil insats och är varje gång farlig på ÖFK:s hörnor.

Jablinski 2 - Idag för många farliga beslut med för svagt utförande. Beroende på det bara en tvåa trots flera fina brytningar.

Hedenqvist 5 - Fantastisk start på säsongen. Säker i defensiven och otroligt att han hela tiden orkar följa med upp i offensiven, och sedan tillbaka. Törs också driva bollen uppåt när möjlighet ges. Målet säkrade femman.

Brendon 4 - Idag väldigt viktig på alla sätt. I stort sett inte ett misstag.

Musolitin 4 - Jag undrar hur många som ser allt arbete han lägger ner. Dessutom till 90% väldigt fina inlägg.

Perry 4 - Jag tycker att han tar ett steg framåt sedan förra matchen. Har definitivt lyft blicken och tillhör de bästa idag.

Sporrong 4 - Gör nog den bästa matchen jag har sett i ÖFK. Synd att han tvingades utgå.

Hopcutt 3 - Glimtar till ibland, men tappar också möjligheter. Inte övertygat helt än.

Kroon 3 - Oerhört nyttig med sin bollbehandling och rörelse så länge han orkar. Dock svårt att utnyttja sina lägen idag, såväl för egen del som när det gäller att öppna för andra.

Norrby 3 - Syns inte så mycket, men gör en del bra saker och inte så tydliga misstag.

Marklund 3 - Det händer en hel del positivt runt honom, men det finns mer att hämta här.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Supporter skrev | 8 Apr 2024 - 22:20
Håller med dig om alla betyg! Musolitin, som jag var lite tveksam till förra året, har verkligen växt och gör ett jäkla bra jobb! Men som sagt - jag tror inte alla sett det ännu. Det lär bli uppenbart under säsongen. Och Jamie - superkul att han är tillbaka men behöver tvätta bort lite ringrost. Inte riktigt vass (än).
1
Gäst: Ope skrev | 6 Apr 2024 - 15:54
Betyg 2 till Jablinski är generöst. Maken till svagt passningsspel har sällan skådats på Jämtkraft Arena. Ok att norrmannens brytningsspel är godkänt men det duger inte att vara så tekniskt svag i Superettan. Ghanoum är ett mycket bättre alternativ.
13
 
Sök på fotbollz.se
   
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | Igår - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)  
  av Martin Nylander | Igår - 19:52  
 

Efter bra andra halvlek vann ÖFK Norrlandsderbyt!



 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Igår - 19:50  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | Igår - 19:49  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Feb 2025 - 11:28 Gideon Granström - löpstark mittfältare från Djurgården kla
19 Feb 2025 - 11:19 Djurgårdens sportchef Bosse Andersson om Gideon Granström
17 Feb 2025 - 20:42 Järpens IF etablerar samarbete
17 Feb 2025 - 11:18 Tungt för Superettanlagen i Svensk Cupen - Undantag fanns
16 Feb 2025 - 17:13 vinst i derbyt för kamraterna
16 Feb 2025 - 11:36 Två nyförvärv klara för Ope IF
15 Feb 2025 - 17:33 Bra första halvlek av ÖFK räckte inte till vinst
15 Feb 2025 - 14:04 Startelvan
14 Feb 2025 - 17:20 I går teknikträning inför Levanger- två akademispelare till
14 Feb 2025 - 11:23 ÖFK lånar målvakt från Strømsgodset IF
14 Feb 2025 - 10:29 Mittbacken Philip Bonde på väg bort?
14 Feb 2025 - 10:01 Serieindelning div 4 Jämtland
13 Feb 2025 - 20:55 Levanger FK - Ett intressant lag med kvinna som 'sportslig l
12 Feb 2025 - 09:43 Ny och bra regel införs inom fotbollen
11 Feb 2025 - 13:32 ÖFK tränar igen - Idag gnuggade Livani anfallsspel
11 Feb 2025 - 12:51 derby i träningsmatchen
11 Feb 2025 - 11:06 Resultat träningsmatcher
10 Feb 2025 - 18:20 Alla tränare i Feyenoord sparkas - Även Björn Hamberg ryker
10 Feb 2025 - 16:40 En stor fotbollsspelare och ledare har lämnat oss - Hans 'Ha
10 Feb 2025 - 13:41 Om före detta ÖFK- forwarden Sebastian Karlsson Grach
 
 
 
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | Igår - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
2
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | Igår - 23:24
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook