Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

LÄTTAD, MEN INTE HELT NÖJD
av Per Lagerbäck
Publicerad 6 Maj 2023 - 17:38 Uppdaterad 6 Maj 2023 - 21:41

Idag var ÖFK lite tvärtom mot tidigare matcher. Ett delvis slarvigt och osynkat försvarsspel, men tämligen fyndigt framåt.

Sebsastian Karlsson Grach kvitterar till 3-3. Foto: Thord-Eric Nilsson

Jag känner mig både nöjd och inte nöjd med dagens enskilda insatser av ÖFK:s spelare, och det var bara en hyfsat bra laginsats. Det visar kanske att mina förväntningar börjar bli orimligt höga. Men jag tycker att det togs många felaktiga beslut, det slarvades en del och det fanns brister i kommunikationen. Men visst är det en styrka att kvittera tre gånger i en match, och att verkligen aldrig ge upp. Sammanfattningsvis så visade ÖFK ändå att man hör hemma bland topplagen i tabellen.

Återigen känns det som att de byten som gjordes skapade nya möjligheter, och Kabuye tycker jag lite synd om. Han levererar flera intelligenta instick framåt, sånt som jag önskat mer av, men endera blev de aningen för hårda, eller så var medspelarna inte alls beredda. Det senare tror jag kan ändras framåt, när alla inser vilket fantastiskt vapen det är framåt. Äntligen kommer Amatkarijo rätt vid någtra tillfällen, och visar hur målfarlig han kan vara, men han liksom Kroon har också en förmåga att fastna i motståndare lite för ofta.

Visst var publiksiffran bättre än på länge, men jag hade hoppats på ännu fler. Det blev dock ett riktigt bra drag under matchen, och det är laget värda.

Jag hävdar, som tidigare, att när alla ÖFK-spelare presterar nära sin topp samtidigt i en match, så slår ÖFK alla lag i Superettan. Börjar jag bli lite för optimistisk nu? Nja, jag tror inte det. Det kan bli ett fantastiskt år, men det gäller för alla spelare, och ledare, att förstå att ingen seger är given, och det gäller att jobba för dom. Och till matchen mot Trelleborg, så gäller det att montera ihop försvaret ett snäpp, och jobba för varandra, så ska nog förlustnollan hålla ett tag till.

Ett försök till betygsättning:

Keita 3 - Gör en fantastisk räddning och ställer inte till så mycket.

Ghanoum 3 - I huvudsak en bra insats, men hamnade lite fel ibland.

Mazur 4 - Han får fyran för att han inte ställer till det för sig, och han höll ihop försvaret så gott det gick.

Rask 3 - Märktes inte så mycket den tid han var inne.

Adjoumani 4 - Han gör viktiga brytningar, och han vimsade inte runt. Därutöver med väldigt bra framåt, även om det ibland ger underläge i spelare bakåt. Och två fantastiska målpass. Kanske skulle ha varit en femma.

Weilid 4 - Han gör mycket nytta.

Johnsson 2 - Kom tyvärr nästan helt bort idag.

Brendon 5 - Är ju nästan alltid spelbar, och levererar nästan alltid bollen säkert vidare. Och vilken framspelning till första målet!!

Amatkarijo 4 - Oj vad svårt. Två skickliga mål måste ju ge en fyra, men han fastnar ofta och försvinner ur spelet emellanåt. Men fortsatt allt bättre lagspelare. Finns ändå betydligt mer att hämta där.

Kroon 3 - Är fortsatt nyttig, men det vill sig inte riktigt. Och det tredje målet bakåt får han ju ta på sig.

Stolt 2 - Det verkar som att han spänner sig för att målskyttet inte lossnat, och då blir leveranserna färre till medspelare som har bättre lägen.

Musolitin 3 - Började fantastiskt bra efter inhoppet, men det bleknade lite.

Karlsson Grach 4 - Han är väldigt ofta på rätt plats, och ytterligare ett mål.

Kabuye 4 - Sån känsla för bollen det finns där, och han hittar fina instick, som tyvärr inte snappades upp så ofta. Kanske dribblar en gång för mycket ibland.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Robert skrev | 7 Maj 2023 - 09:58
Håller överlag med om betyg, men jag hade nog gett Keita en tvåa iom att han bl.a. skadade Rask genom en utrustning som var helt åt skogen och Weilid behövde rädda på mållinjen.

Det var nog ett försök till kompensation efter att ha stannat kvar på mållinjen vid Jönköpings andra mål.
2
Gäst: Lasse J skrev | 6 Maj 2023 - 18:45
Enig med skriftställaren. Det som överraskade mig var att försvarslinjen blev stabilare efter Rasks olyckliga skada.
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:04  
 

Bilden från Ali Suljics första träningspass med ÖFK 2024 i ÖP-hallen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchreferat  
  av Torsten Lundqvist  | Idag - 12:41  
  Alsens IF - Stuguns BK/ Ragunda BK  
  Läs mer...  
 


 
  Abodi Quasem - Trissvinnare mot IFK Norrköping  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:52  
 

Abodi Quasem Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, men hotas av Amar Begic

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P.



 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens bild mot IFK Norrköping  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:44  
 

En häftig flygtur för Yannick Adjoumani
Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Feb 2025 - 19:50 Det fanns en hel del att glädjas åt trots förlust
1 Feb 2025 - 15:38 Kamrat seger i första träningsmatchen
1 Feb 2025 - 15:07 Startelvan
31 Jan 2025 - 17:13 Umeå FC kommer att bjuda ÖFK hårt motstånd - har två suverän
31 Jan 2025 - 07:18 Första träningsmatchen
30 Jan 2025 - 22:08 En match med stora förväntningar
30 Jan 2025 - 11:13 Nye tränaren Kiarash Livani uttalar sig
29 Jan 2025 - 15:18 Vinterns alla övergångar i Superettan
29 Jan 2025 - 15:11 Ken Sema blir cypriot?
28 Jan 2025 - 11:09 Om före detta ÖFK forwarden Sebastian Karlson Grach
27 Jan 2025 - 19:44 Träningstider i Krokom, SEP-arena denna vecka
27 Jan 2025 - 10:55 Före detta ÖFK-mittfältaren Hosam Aiesh lägger av - är stolt
25 Jan 2025 - 22:33 Ny spelare till Ope IF
24 Jan 2025 - 15:17 - ÖFK bedriver nu under Livanis ledning en träning som inte
23 Jan 2025 - 22:00 Wilmer Fredriksson Handler till Ope IF
23 Jan 2025 - 14:03 Senaste nyförvärvet Theodor Johansson på SEP Arena - vi har
23 Jan 2025 - 11:21 Superettaspelaren Theodor Johansson klar för ÖFK
22 Jan 2025 - 23:14 Nytt ÖFK, men ändå som förut.
22 Jan 2025 - 18:09 Anfallaren Edgar Navassardian nu klar för ÖFK
22 Jan 2025 - 14:06 Knappast någon Lorent Mehmeti till ÖFK
 
 
 
13
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | 21 Jun 2026 - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
4
kommentarer
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av Lasse Granbacka | 21 Jun 2026 - 17:19
ÖFK - IFK Norrköping 0-2
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ali Suljic lämnar ÖFK?
av Haldo Jonsson | 21 Jun 2026 - 22:11
Foto Micke Olofsson
1
kommentar
GIF Sundsvall - ÖFK sänds på storbildsTV på Stortorget
av Haldo Jonsson | Igår - 19:28
Fotbollsfest på Stortorget
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook