Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK BEFINNER SIG NÅGRA TRAPPOR HÖGRE UPP I ÅR - EN TITT IN I FRAMTIDEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Jan 2023 - 21:29 Uppdaterad 1 Jan 2023 - 22:25

Stor publk gladdes åt segern i kvalet mot Falkenberg. Foto: Thord-Eric Nilsson

Detta är första dagen i ett nytt fotbollsår. Det intensiva gamla året är förbi.

Ingen kan förutse hur det nya året kommer att gestalta sig. Det vi kan hoppas på är, att det nya året kommer med positiva vibbar så att vi kan, liksom tidigare, vara stolta över att vara medlemmar i en fin förening.

För oss som alltid trott på ÖFK är det lätt att känna, att rätt färdriktningen redan är utstakad för ett riktigt bra år. Det känns i våra ÖFK- hjärtan.

Fotbollen är föränderlig och ibland brutal och svår att förstå sig på. Det finns många exempel på det. I fjol var Norrby nära att ta steget upp till Allsvenskan. I år åkte man ur Superettan. Förklara det den som kan.

Alla som håller på ÖFK hoppas på ett lyckat fotbollsår för sitt favoritlag. Det finns förutsättningar för det.

I fjol startade ÖFK serien med ett nästan helt nytt och helt oprövat lag. I dag kan ÖFK starta serien och Svenska Cupen ett par trappsteg högre upp. Grunden är lagd och ÖFK befinner sig på ett högre avstamp redan från början. Nu har ÖFK nästan att komplett lag som ytterligare kommer stärkas upp med några nyförvärv. Det är fina förutsättningar inför det nya året.

Det är viktigt att ÖFK bygger ett starkt mittfält. Det är betydelsefullt för speluppbyggnaden. Utan ett fungerande mittfält blir det inga vinster.

Förutsättningar är bättre än i fjol även i flera avseenden.

Viljan av att det finns ett elitlag i fotboll i Östersund har aldrig gett sig så starkt tillkänna som i fjol. Det stöd som supporters och företagare gav klubben under hösten är imponerande även i historiskt perspektiv. Det är nästan unikt.

Det gav eko i hela fotbollssvergie. Till och med några nationella skribenter lät sig imponeras av denna bedrift. Det var långe sedan man såg något positivt skrivet om ÖFK, men nu hände det. Det gjorde även den starka upphämtningen i serien och vinsten i kvalmatcherna. Det var så stort att många ansåg att det var en bragd.

Alla som var delaktiga i denna bragd - det var många, har gjort att förtroendet för ÖFK har ökat efter flera års negativ kritik i sportspalterna.

ÖFK har haft inriktningen i många år, att skapa respekt och förtroende för klubben. Nu verkar det som de är på väg att lyckas. Att internationellt kände duktige ledaren Peja Lindholm accepterade att bli vd gjorde inte saken sämre.

Att ÖFK som klubb är högt värdesatt är viktigt. Så ska det vara och det underlättar på många sätt.

Om ÖFK skall lyckas krävs att många ställer upp för klubben, att man visar sitt intresse genom att köpa säsongskort och komma till matcherna och ge stöd till våra spelare som vi upp skattar så mycket efter deras stora prestation i seriens slutskede.

Viktigt är även, att sponsorerna ser det som ett bra alternativ att satsa på ÖFK. Det är betydelsefullt att ÖFK avsevärt öka sina sponsorintäkter om man i framtiden ska bli ekonomiskt välmående. Kostnaderna är nog svårare att ytterligare begränsa mer än som man man redan gjort.

Nästa år blir ett prövoår, då ÖFK ska visa att man följer uppgjord budgetplan och att man undviker stora skulder. Når man dit, då blir förtroendet för ÖFK ännu större och vi kan se framtiden an med ännu större förhoppningar.

- "Släpp allt detta uttjatade dravel. Släpp det och kom igen! Tänk positivt någon gång och tro på en bättre framtid! Det skrev signaturen Pman nyligen i fotbollz.se:s: forum.

Det ligger mycket i detta. Låt det nya året präglas av optimism och inte av dumma kommentarer och orättfärdig kritik. Det betyder mycket för att ÖFK ska gå en ljusare framtid till mötes.

Vi som tror på ÖFK. Vi håller ihop och kämpar på. Det har vi i fjol visat att vi kan, genom den ekonomiska stöttning som fans och företag gett klubben. Det har gjort att ÖFK:s förtroendekapital ökat och som indirekt bidrog till att ÖFK fick behålla elitlicensen.

Nu kör vi vidare i år vidare med samma eller utökad fart!

 
 
7 Kommentarer:
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 2 Jan 2023 - 17:44
@Bengt Johnson - Jakob har jag försökt följa i IFK och trott på. Riktigt roligt att han fått en plats så nu hoppas vi att han växer ut till en startspelare så småningom i ÖFK.
6
Gäst: Micke O skrev | 2 Jan 2023 - 14:49
Vi tar en match i taget tack.
Sedan får vi se vart vi hamnar
Helt klart att klubben är längre fram i förberedelserna i år.
Och de kommer att visa sig längre fram.
Kul att vi är med och vi kan känna optimism
Men som sagt
EN MATCH EN TRÄNING I TAGET
20
Gäst: Bengt Johnson skrev | 2 Jan 2023 - 14:42
Finns 2 personer med samma namn och som har intresse kring ÖFK. Dels Bengt Jonsson som kommenterar och skriver inlägg på forum och dels jag Bengt Johnson som aldrig skriver inlägg eller kommentarer. Min anknytning är att jag har en grabb Jakob i A-lagstruppen.Bara ett förtydligande för att undvika missförstånd.
20
Gäst: Kritik skrev | 2 Jan 2023 - 14:29
Att skriva det ingen påstått att Östersund idag inte ser ut som ett topplag i serien gör skribenten till sjukligt negativ. Här går det allra mesta an att uttrycka. Minner om andra tider för inte alls länge sedan. Dei friska ifrågasättandet är ett tecken på demokrati, dom personliga påhoppen är tecken på brist på hållbara argument. Vad finns att bedöma rent sportsligt annat än nuvarande trupp och ledare.
3
Gäst: Motto skrev | 2 Jan 2023 - 13:55
Det tog inte länge förrän en negativ kommentar dök upp.
Det vore mer hedersfullt att vänta med att skita ner laget om väntar tills man vet vilket lag det blir. Ingen har sagt att ÖFK ska vara ett topplag. Att folk orkar hålla på att skriva negativt. Ett sjukligt drag?


5
Gäst: Kritik skrev | 2 Jan 2023 - 13:13
Vad är orättfärdig kritik? Det allra mesta är ju subjektivt tyckande.
Alla Östersundsfans vill se framgång för laget, vissa ser mer objektivt på saken än andra. Kontinuitet är bra men att höja förväntningar bäddar för dom alltför djupt tragiska kommentarer som alltid kommer efter förluster.
Tar en titt ser på truppen, ser helt enkelt inte ett topplag i superettan i dags dato.
4
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 2 Jan 2023 - 10:03
Bra skrivet Haldo! \r\nOch Gott Nytt År till er alla!
14
 
Sök på fotbollz.se
   
  Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:36  
 

Svartvik leder serien. Järpen liggger tvåa

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:55  
 

Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

Höga poäng för ÖFK:s spelare

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)  
  av Hasse Thor  | 3 Maj 2026 - 19:41  
 

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2  
  av Thord-Eric Nilsson  | 3 Maj 2026 - 18:44  
 

.Foto Thord - Eric Nilsson

.Dramatisk bild ur bildspelet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Mar 2026 - 12:02 Kort rapport från trå träningen - Allt ser bra ut
6 Mar 2026 - 22:21 Insändare : Svårt att stärka ÖFK:s ekonomi utan fungerande u
4 Mar 2026 - 21:34 En glad nyhet - ÖFK går mot ljusare tider
4 Mar 2026 - 21:23 Adrian Edqvist drar utomlands - avslutar i ÖFK
4 Mar 2026 - 16:18 Spänningen stiger i Svenska Cupen - Till helgen ska allt avg
2 Mar 2026 - 22:07 Jabir Abdihakim Ali har hae gått till klubb i utlandet
2 Mar 2026 - 18:26 Träning och matcher i Mars
2 Mar 2026 - 16:13 Kamraterna lirar
1 Mar 2026 - 14:09 Sunday Anyanwu poängbäst i ÖFK i matchen mot Degerfors
28 Feb 2026 - 21:21 ÖFK:s tre bästa spelare mot Degerfors FF
28 Feb 2026 - 17:53 ÖFK fortfarande obesegrade i Svenska Cupen
27 Feb 2026 - 20:34 Intervju med tränaren i Degerfors Henok Goitom inför matchen
27 Feb 2026 - 20:20 Träningsmatcher i helgen
27 Feb 2026 - 19:48 Före detta ÖFK- spelaren Ludvig Fritzon klar för Degerfors i
27 Feb 2026 - 14:38 Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Dege
27 Feb 2026 - 06:25 Står vi inför något nytt i ÖFK?
26 Feb 2026 - 14:43 Månadens spelare - forwarden Edgar Navassardian
26 Feb 2026 - 12:51 Gideon Granström i fjol i ÖFK lämnar Djurgården - går till I
25 Feb 2026 - 17:04 Det var två spelare på träningen i dag som vi la märke till
24 Feb 2026 - 17:48 Jamie Hopcutt har ny klubb - möter Ravell Morrison
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
11
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
3
kommentarer
.Bilder från Ope Teg 1-1 
av Stefan Roos | 2 Maj 2026 - 18:21
Bild: Cornelis Gidlund Foto Stefan
2
kommentarer
ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0) 
av Hasse Thor | 3 Maj 2026 - 19:41
“Upp som en sol, ned som en p
2
kommentarer
Upp, och ner
av Per Lagerbäck | 3 Maj 2026 - 15:10
Säsongens bästa och s
2
kommentarer
Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 2 Maj 2026 - 17:45
Svartvik leder serien. Järpen
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook