Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NU GÄLLER DET
av Per Lagerbäck
Publicerad 25 Okt 2024 - 13:13 Uppdaterad 25 Okt 2024 - 13:32

Nu väntar säsongens tre sista matcher för ÖFK. Hoppas jag.

ÖFK gjorde en rejäl uppryckning mot Landskrona. Inte för att man dominerade matchen, utan för att man trots visst underläge i spel skapade fler chanser än bortalaget och ändå lyckades vara hyfsat disciplinerade i försvaret. Plötsligt såg man flera snabba vändningar och försök att anfalla innan skyttegravar grävts av motståndarna. Några snabba bolltransporter skedde också, men där kan det fortsatt bli mycket bättre. Men främst var kampandan synlig i nästan alla sammanhang, och man hängde inte med huvudet efter den onödiga kvitteringen heller.

Jag fortsätter att med viss envishet hävda att ÖFK har en trupp för en placering på övre halvan, men av någon anledning har det inte varit harmoniskt i truppen. Därför var det så fantastiskt roligt att se allas engagemang under och efter matchen senast. Det är kanske det som ger mig tillräckligt hopp för att tippa att ÖFK ska slippa att kvala sig kvar. Men engagemanget är absolut nödvändigt. Och risken finns naturligtvis fortfarande för en näst sista plats i serien, och direkt nedflyttning. Och kval mot Falkenberg, Lund, Umeå, Stockholm Inter eller Nordic United är inget jag ser fram emot. Trots, eller beroende på, att det kan bli oerhört spännande.

Vi ser på resultaten att de flesta bottenlag tar oväntade poäng, så ingenting kommer gratis. Det är jobb och mod framåt som gäller. Samt naturligtvis disciplin i det defensiva spelet. Dessutom önskar jag att de snåla passningarna i och strax utanför eget straffområde helt upphör tills kontraktet är säkrat. Det är ok att skicka bollen långt om man inte är helt säker på att man kan slå en säker passning.

För min del skulle jag absolut välja spelare där jag var säker på inställningen och beredskapen för full uppoffring den aktuella dagen för en startplats. Motståndarna ska inte få vara ifred nästan någon gång, och springer man sig alltför trött så finns det ett stort antal spelare som är sugna på att komma in på plan och visa att man är värd chansen att starta nästa match.

Kör hårt ÖFK! Jag tror faktiskt på er!

PS I värsta fall kommer jag alltså att se fram emot fler matcher denna säsong. Alltså inför sista matchen, om det blir högst en poäng i de båda närmast kommande matcherna i Göteborg. DS

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 25 Okt 2024 - 18:43
Inget nytt, Powell har inte varit någon succé någonstans. Tyvärr så har Öfk haft utan undantag mindre bra tränare efter Graham Potter som är i en klass för sig. Efter Potter har det varit dåligt.
0
Gäst: Robert skrev | 25 Okt 2024 - 16:15
Jag har under hösten konstaterat att Powel troligtvis var rätt begränsad som tränare. När han hade rätt spelar funkade det, men han hade ingen plan B. Varför fortsatte han med samma spelare om och om igen trots både dåligt spel och resultat?

Han byggde spelet väldigt mycket på att ha löpvilliga och snabba ytteranfallare och när vi i år inte längre hade det på samma sätt så blev det klart sämre anfallsspel.

När han sedan dessutom verkat ha gett instruktioner till Adjoumani att säkra mera hemmåt i åt så blev det för få löpningar i laget.

Nu när vi spelar med Marklund, Ordonez, Hopcut och Musolitin så har vi mera rörelse utan boll och får bättre spel.
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Resultat från Storsjocupens alla grupper  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:32  
 

IFK Östersund vann två finaler

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK vinner f 17 - 19 och f 16 i storsjöcupen  
  av Classe Olofsson  | Idag - 13:45  
 

IFK Östersund vinner Storsjöcupen F 17-19 mot Ope 1-0 , IFK vinner även F 16

 
 


 
  Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation div 4  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:52  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Jan 2025 - 10:30 Spelarbetygen
16 Jan 2025 - 22:17 Kort rapport från träningen - provspelare visade upp sig
16 Jan 2025 - 22:15 ÖFK- supportrar är vi alla
15 Jan 2025 - 21:57 IFK Östersund herr behåller sina tränare
15 Jan 2025 - 21:29 2024 års certifiering av akademiklubbarna är nu klar
15 Jan 2025 - 20:55 Yannick Adjoumani till Degerfors IF?
14 Jan 2025 - 16:12 James Kirby - tuffe engelsmannen som ska hjälpa ÖFK till seg
14 Jan 2025 - 11:09 ÖFK bygger vidare - anfallaren James Kirby är klar
13 Jan 2025 - 19:38 ÖFK möter allsvenskt motstånd i träningsmatcherna
13 Jan 2025 - 14:00 Nytt blad i ÖFK:s historia - premiär för träning i SEP- Aren
13 Jan 2025 - 10:43 Träningstider i Krokom denna vecka
12 Jan 2025 - 20:23 Dacian Dacin och Dory Yates nya tränare för ÖFK P19
12 Jan 2025 - 20:07 På måndag tränar ÖFK för första gången på SEP Arena i Krokom
12 Jan 2025 - 18:28 Supporterföreningen Patronerna vill bojkotta GIF Sundsvalls
12 Jan 2025 - 16:54 Ludvig Fritzon blir utlandsproffs
11 Jan 2025 - 21:27 ÖFK förlänger med Ziad Ghanoum och akademimålvakten Christoh
11 Jan 2025 - 21:08 En ideell insats utöver det vanliga - idag var det öppet hus
11 Jan 2025 - 09:44 Ja, visst ser ni rätt
10 Jan 2025 - 13:18 Allhallen i Krokom nu godkänd att tas i bruk
10 Jan 2025 - 12:52 Ytterligare två träningsmatcher inbokade
 
 
 
9
kommentarer
Debattkrönika 
av Tord Andersson | Igår - 10:38
Fotbollz.se hämtar ibland inl&
3
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Omgångens prestation div 4
av Haldo Jonsson | Igår - 10:52
1
kommentar
Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan 
av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook