Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK STOD UPP BRA MOT ALLSVENSKARNA
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Feb 2025 - 16:57 Uppdaterad 8 Feb 2025 - 23:06

Degerfors -ÖFK 2-1 ((1-0)

Ny träningsmatch i dag. Denna gång mot allsvenska Degerfors. Det kommer att bli en tuff uppgift för ÖFK mot ett lag i en högre serie och som ligger före i träningshänseende och som är deras genrep inför Svenska Cupen nästa helg. Det var lite för enkla mål mot Umeå. Vi hoppas att slippa det i dag och att målskyttet för ÖFK kommer att bli efffektivt.


Nu startar matchen


Matchen inleddes utan att något lag tog över taktpinnen.

Det blev övervägande spel på mittfältet. ÖFK såg emellertid pigga ut och spelade aggressivt med hög press. Ibland lite för hög som Degerfors utnyttjade för omställningar. Varken ÖFK eller Degerfors skapade några målchanser.


I 10:e minuten gjorde Degerfors överraskande mål.


Det var en utspark från Benediktsson rakt i famnen från på Gravius i Degerfors. Han var inte sen att sätta bollen i mål utan chans för Benediktsson. De var onödigt slarv av Benediktsson, men det visade sig att han senare i matchen skulle revanschera sig. Målet påverkade dock inte ÖFK:s spel negativt. Man fortsatte lika frejdigt, rörde sig bra och tog för sig.


ÖFK hade till en början svårt att få till något offensivt spel, men Degerfors skapade hellre inte mycket. Allt eftersom matchen led så blev de offensiva spelet bättre hos ÖFK. Man förde spelet bra, men Degerfors hade metodiskt och bra försvarsspel som gjord det svårt för ÖFK.


ÖFK var imponerande bollsäkra och spelade sig ofta ut situationerna från försvaret och upp till anfall med fint och många gånger elegant passningsspel.


Efter en halvtimme så skapade ÖFK första riktiga pressen mot Degerfors, men i övrigt var spelet var ganska jämt under halvleken, men det var de riktigt klara målchanserna som saknades för ÖFK.


I slutet av halvleken skapade Degerfors några fler målchanser än ÖFK. Speciellt var det unge Philström som rörde om i ÖFK:s försvar.


Helhetsintrycket av halvleken var att ÖFK spelade piggt, sprang mycket, hade bra passningsspel och höll tekniskt jämna steg med allsvenskarna. Det var djupledsspelet och inspelet framför Degerfors mål som kunde ha varit bättre.




Andra halvlek började med ett par riktigt bra anfall och avslut av Degerfors, men målvakten Benediktsson redde ut det hela med fina räddningar.

Degerfors flyttade upp spelet en aning och var något aggressivare, men ÖFK:s försvar stod emot bra.


I 62:a minuten fick vi uppleva ett mål av Bonnah, med det var tyvärr offside. Strax efter noterade vi den tredje hörnan för ÖFK. Inte heller den resulterade.


Marklund som var pigg, speciellt i andra halvlek, sköt en farlig frispark i 62:a minuten intill målvaktens ena stolpe, men målvakten i Degerfors var påpasslig.ÖFK fortsatte sitt pigga spel med bra löpningar och försökte hela tiden erövra bollen från Degerfors, som man faktiskt även ofta lyckades med.


Sista 25 minuterna kom ÖFK upp i flera offensiva lägen än i första halvlek och pressade stundtals Degerfors, som var tvungen att lägga sig i försvarsläge.


I 65:e minuten kom Perry och Yossief in. Ut gick Odenlind och Olleluwayemi.


Perry gjorde mycket som var bra och mindre bra, men han bidrog till att ÖFK blev offensivare med sitt bollhållande spel. Degerfors fortsatte med sitt fina försvarsspel, men fick mer och mer svårt att försvara sig.


I 78:e minuten gjorde Degerfors och Morgado, som tidigare spelat i Ytterhogdal, lite enkelt 2-0. Det var unge Philström i Degerfors som drev bollen på en ganska öppen yta till vänster som avancerade och spelade framför mål.


Målet påverkade inte ÖFK negativt. Det fortsatte med sitt fina och passningsspel och blev mera offensivt inriktade. Detta överraskade Degerfors, somt fick allt svårare att värja sig mot ÖFK.


Det var ingen stor överraskning att ÖFK reducerade till 2-l i 85:e minuten. Det var en fin passning av inbytte Yossief som Adjoumani mötte med pannan.

Efter som brukligt varit tidigare, att släppa in ett mål slutet av machen, gjorde nu istället ÖFK själva mål.


Matchen avslutades med att ÖFK satte Degerfors under kraftig press. ÖFK skapade flera målchanser, men ibland var det den sista passningen som inte gick hem.


Efter ett målskott av Bonde blåste domaren av matchen.

ÖFK får vara nöjd med sin insats, speciellt sista delen av andra halvlek. ÖFK visade ingen respekt för allsvenskarna utan spelade sitt eget spel och man gjorde det bra


Visst kunde man se att Livani till väsentlig del har förändrat ÖFK:s sätt att spela. Nu har ÖFK snabbare och säkrare passningsspel. Den höga pressen fungerade bra och förmågan att erövra bollen har blivit bättre. Löpförmågan och aggressiviteten är på hög nivå.

Det ÖFK vi så i dag var bättre än de vi såg mot Umeå. Det var ett steg framåt.


Livani förbättrar laget genom stegvis planerad utveckling. Det ser bra ut.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Amar Begic Trissvinnare mot Örebro SK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:14  
 

Amar Begic Foto Sandra Nortinsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, men hotas av Amar Begic

Hos Andreas Tipset leder Håkan

v

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchreferat  
  av Torsten Lundqvist, Stuguns BK | Idag - 15:07  
  Näldens IF- Stuguns BK/Ragunda BK  
  Läs mer...  
 


 
  Amar Begic - matchens lirare och uttagen i veckans lag mot Örebro SK - spelarbetygen satta  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:33  
 

Amar Begic Foto Micke Forsberg

Suveräna spelarbetyg för många ÖFK- spelare

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 7 div.4 Jämtland- Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 10:29  
 

Många mål i förra veckans omgång och IFK Östersund Ungdom förlorade stort i de båda matcherna som man spelade. Berg i serieledning men med en match mindre spelad jämfört med serietvåan Hede. Lillhärdal tog klivet upp ovanför kvalstrecket i och med en seger förra veckan. Två intressanta matcher denna vecka för att fortsatt vara med i toppen av tabellen är Bergs IK mot IFK Östersund Ungdom och Hede IK - Offerdals IF.
Fortsatt inga poäng för Åre efter 6 omgångar.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
5 Nov 2024 - 13:51 Albin Sporrong player of the match och Ali Suljic i veckans
5 Nov 2024 - 09:55 Historien upprepar sig - förlustmål i sista minuten
4 Nov 2024 - 21:49 Usch!
4 Nov 2024 - 21:35 Matchens prestation
4 Nov 2024 - 21:25 Matchens överraskning
4 Nov 2024 - 18:13 Cirkeln sluts
4 Nov 2024 - 18:06 Startelvan mot Örgryte
3 Nov 2024 - 23:27 Inför matchen: Örgryte IS - ÖFK
3 Nov 2024 - 22:21 Assisterande tränaren i Örgryte Jesper Swedlund inför matche
3 Nov 2024 - 22:05 Resultaten i kväll i Superettan gick inte ÖFK:s väg
3 Nov 2024 - 21:32 Talangen Peter Amoran är fortfarande i Italien
3 Nov 2024 - 18:20 Från Ytterhogdal till allsvenskan - igen
3 Nov 2024 - 11:46 Rapport från träningen inför mötet borta mot Örgryte - alllt
2 Nov 2024 - 20:54 Följ ÖFK - Brage genom fotbollz.se
1 Nov 2024 - 15:04 Grattis Janken Holm! - 80 år i dag
31 Okt 2024 - 14:20 Örgryte har bara vunnit en match av sju mot ÖFK - kom igen n
30 Okt 2024 - 21:28 Ommöbleringar i Dvärsätt BK - tränaren Håkan Roos slutar men
30 Okt 2024 - 14:37 Thomas Stewart lämnar Ytterhogdal IK
30 Okt 2024 - 14:12 Norrland kan få ett nytt superetanlag nästa år
30 Okt 2024 - 10:05 Ingen träning på Hissmovalllen före Örgryte
 
 
 
10
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 29 Maj 2026 - 16:10
Tyvärr förust för al
5
kommentarer
Spelomgång 6 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 25 Maj 2026 - 18:42
IFK Östersund Ungdom och Lillh
3
kommentarer
 Min tes håller - det här kan bli riktigt bra
av Agne Svärd | 1 Jun 2026 - 03:02
3
kommentarer
ÖFK - Örebro 3-2 (1-2) 
av Lasse Granbacka | 31 Maj 2026 - 17:10
ÖFK - Örebro 3-2 (1-2) A
1
kommentar
Amar Begic - matchens lirare och uttagen i veckans lag mot Örebro SK - spelarbetygen satta 
av Haldo Jonsson | Igår - 16:33
Amar Begic Foto Micke Forsberg Suv
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook