Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

VAR HAR FÖRMÅGAN ATT GÖRA MÅL PÅ HÖRNOR OCH FRISPARKAR TAGIT VÄGEN?
av Haldo Jonsson
Publicerad 22 Maj 2024 - 09:14 Uppdaterad 22 Maj 2024 - 10:52

ÖFK är väl rustade för kvällens match mot Gefle IF. Det gäller bara för Powell att välja rätt lag. Det är en angenäm uppgift. Arivbild

ÖFK är väl rustade för kvällens match mot Gefle IF. Alla skadade är tillbaka utom de långtidsskadade. Det gäller bara för Powell att välja rätt lag. Det är en angenäm uppgift.

Fjolårets starke målskytt Stolt lyser fortfarande med sin frånvaro, men nu måste någon annan stiga fram och visa målsinne.

Tuffe Grach visade styrka och mod i förra matchen mot Skövde. Han har förmåga.

Vin kan räkna med att Quimi Ordónez får komma in tidigare än han gjorde sist, om han inte får starta. Han är en spelare som vi gärna vill se på plan. Även han har känsla för var målet är beläget. Att han inte fick starta i förra matchen, kan bero på att han tidvis inte jobbar så hårt.

Det har visat sig att ÖFK saknar förmågan att göra mål på hörnor och frisparkar. Det som var en styrka under fjolåret.

Brendon har i vissa matcher visat, att han inte kommit upp till sin tidigare precisa styrka att göra inlägg vid frisparkar och hörnor. Vi vet att han kan bättre.

Någon måste stiga fram och ersätta mittbacken Myroslav Mazur, som var duktigt på att göra mål vid frisparkar eller hörnor. Det känns som om ÖFK måste vara mera framfusiga framför mål. Det är ofta en motståndare som är först på bollen.

När man kommer till mittfältet måste Powell välja mellan Michael Olueayemi och Albin Sporrong. Dagsformen får avgöra.

Jag hoppas att Mykola Musolitin inte byts ut, vilket han drabbade av i förra matchen. ÖFK kan inte undvara en spelare som jobbar hårt både i anfall och försvar och som kan skjuta och lägga fina inlägg. Det är viktigt att uppspelen kommer även till höger. Det har varit för lite av det.

I målet kommer Mills att, i Keitas frånvaro stå i mål. Han har sina kvalitéer och gjorde en riktigt bra insats i förra matchen. Det är osäkert när Keita kommer tillbaka.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: SR500 skrev | 22 Maj 2024 - 12:52
Tycker alltid att det kommer väldigt konstiga byten. När vi behöver forcera byter kan ut bästa spelarna och inhopparna är helt anonyma.
2
Gäst: Öfkare skrev | 22 Maj 2024 - 11:43
Ja vad beror det på?\r\nStolt som är öfks absolut målfarligare spelare har inte varit med. Han är lång o kraftfull o gjorde flera mål på huvudet förra året, även om han inte gör målen drar han åt dig markering likaså med Mazur. Jag tror snarare det handlar om det än att brendons leveranser har blivit sämre.
2
Gäst: Tommy Lundberg skrev | 22 Maj 2024 - 11:16
Vad är det för problem med Keita? Även om Mills har skött sig bra när han har ersatt Keita så saknar jag Keita. Musolitin och Brendon ska inte plockas av planen så som det har gjorts alldels för många gånger. De ska vara med så mycket som möjligt. Ersättarna har inte tillfört något. Jag vill också se mer av Ghanoum, Oluwayemi, Ordonez och Hedenquist. Att dessa spelar för lite eller inte alls är för mig en gåta. Bara 4 mål på 8 matcher är svagt, rent av uselt liksom coachningen av laget. Hur som helst hoppas jag på bättre resultat i kväll och framöver trots att jag efter matcherna mot Örebro och Skövde var beredd att ge upp inte bara den här säsongen utan för alltid. Det finns trots allt stora möjligheter att avancera i tabellen. Det har andra gjort. Se t.ex. vad GAIS har åstadkommit under de senaste 3 säsongerna.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Curtis Edwards matchens spelare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:21  
 

Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Bråk på läkaren på NP3 Arena  
  av Haldo Jonsson | Igår - 12:04  
 

-Jag fick ett hårt slag på näsan så blodet rann, det säger ÖFK- supportern Stig Magnusson t.v till fotbollz.se. Han såg matchen tillsammans med sin kompis och arbetskamrat Nicke Bergman. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | 27 Jun 2026 - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Dec 2024 - 10:36 Omkastningar i ÖFK:s maratontabell i år
16 Dec 2024 - 09:59 Aktuellt i ÖFK
14 Dec 2024 - 21:32 Superettan fyller 25 år - klart med datum för upptaktsträffe
13 Dec 2024 - 10:35 Behövs en samling kring elitfotbollen i Norrland?
11 Dec 2024 - 20:41 Ideellt arbete som ordförande i ÖFK är viktigt, men kan vara
10 Dec 2024 - 10:53 Tyree Griffiths ny målvakt i ÖFK
9 Dec 2024 - 22:08 Korta nyheter om Mansour Sinyan
9 Dec 2024 - 13:52 Kiarash Livani ny tränare i ÖFK - presenterades i dag
8 Dec 2024 - 21:31 Vi kommer ihåg styrelsemedlemmen i ÖFK Robert Sundqvist som
7 Dec 2024 - 21:26 Ungdomsledarstipendium till Bergs IK och Järpens IF
7 Dec 2024 - 18:31 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
6 Dec 2024 - 10:23 Sandvikens IF:s assisterande tränare Kiarash Livani aktuell
5 Dec 2024 - 14:51 Kovändning av Team TG
5 Dec 2024 - 14:45 ÖFK:s lagbygge - Femton spelare har kontrakt
4 Dec 2024 - 20:34 Hos Andreas Tipsets vinnare Magnus Eriksson fick sitt pris i
4 Dec 2024 - 12:06 Fem spelare och tränaren Thomas Gabrielsson slutar i ÖFK
4 Dec 2024 - 10:57 Stor satsning på ÖFK:s Akademi - Anställer sex medarbetare
3 Dec 2024 - 16:36 Oväntade pengar til ÖFK
2 Dec 2024 - 14:11 Seriesammansättning 2025
2 Dec 2024 - 11:17 Stålbad för ÖFK och för en Superettankonkurrent
 
 
 
6
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | 27 Jun 2026 - 23:24
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | 27 Jun 2026 - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
3
kommentarer
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | Igår - 17:36
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook