Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

EN TRÄNING I DAG INFÖR VARBERG SOM ALLA KAN VARA NÖJDA MED
av Haldo Jonsson
Publicerad 14 Feb 2023 - 15:40 Uppdaterad 14 Feb 2023 - 23:37

Det var några spelare som åter var i träning

Vår medarbetare var på träningen och iakttog vad som hände och rapporterade.

Vädret på träningen var vårlikt i dag med sol och bra temperatur och framför allt så slapp man de kalla ofta förekommande kalla nordvästliga vindarna. Det var upplagt för en bra träningen och en sådan blev det.

Det var glatt och många skämtade ända tills man delade upp mot två mål, då kom segerinstinkten fram, kamplusten steg och det blev en hel del irritationer mellan spelarna. Det var som det skall vara vid en bra träning.

Det är konkurrens om platserna och det är på träningen som spelarna visar vad de kan. Givetvis vill alla spela den intressant matchen i Svenska Cupen mot det allsvenska laget Varberg.

Det var intressant och att Novak och Keita var tillbaka. Båda har uteblivit från träningen några gånger. Det var Keita som höll i träningen. Den nye målvaktstränaren Arnold Origi var inte på plats.

Vad gäller Novak så imponerande han idag i sin roll som mittback.

Den som saknades var bara Simon Kroon. Han är sjuk, men de sägs att han ändå ska kunna vara spelklar mot Varberg.

ÖFK:s senaste nyförvärv gjorde bra ifrån sig mot Gif Sundsvall och det gjorde man idag på träningen.

Mukola Musolitin visade åter bevis på sin snabbhet och spelkunnande. Han kan bör kunna användas på flera positioner i laget.

En annan som imponerade med sin aggressivitet ock vilja var nye Jakob Hedenquist. Han lägger inte fingrarna emellan.

En annan Jakob med efternamnet Johnson är en talang och han gör framsteg.

Även André Nader kan bli en tillgång. Han var bra idag och det var han mot Giffarna

Starke Sadmir Zekovic ser bättre tränad ut inför denna säsong än han gjorde i fjol. Dessutom har hans självförtroende ökat och kommer ytterligare att öka om han kommer igång med målfabrikationen.

Yannick Adjoumani som steg av plan skadad i matchen mot Sundsvall, tränade för fullt i dag, Det var skönt att se.

Det var två som tränade med boll vid sidan av planen. Det var Ouattara och Jablinski. Ingen av dem såg ut att ha några problem med löpsteget.

Den som gjorde snyggaste målet i dag på träningen var Grach. Han nickade otagbart och hårt i mål. Han är stark och vill mycket.

ÖFK hat flera spelare som är bra på att nicka. Vi hoppas att man utnyttjar dem vid hörnor och frisparkar mera än vad man gjorde i fjol. Det har blivit viktig med att göra mål på fasta situationer. Det kan vara matchavgörande.

Vi ska även komma ihåg och berömma alla spelare som varit med ett år och som nu växt ihop till ett lag. De har redan visat imponerande bra klass, trots att säsongen nyss har startat.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-1 matchen pågår  
  Idag - 17:06  
 

.



 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag mot GIF Sundsall  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:45  
 

Startelvan: Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Sundby Anyanwu, Hugo Azzi, Abodi Qasem, Dennis Widgren, Amar Begic, Simon Marklund, Curtis Edwards, Emil Özkan, Abel Stensrud

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:55  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:09  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
25 Nov 2024 - 05:06 ÖFK och Simon Kroon fick båda avsluta på bästa sätt
24 Nov 2024 - 22:52 Bilder från kvalmatchen ÖFK - Lund 3-2 (2-1)
24 Nov 2024 - 18:05 SÄKER SEGER MOT LUNDS BK - FORTSATT SPEL I SUPERETTAN 2025
24 Nov 2024 - 18:02 Matchens prestation
24 Nov 2024 - 17:18 Nu kan vi blicka framåt
24 Nov 2024 - 17:09 Matchens överraskning
24 Nov 2024 - 13:11 Ian Burchmall stöttar ÖFK i kvalet
24 Nov 2024 - 13:03 Startelvan i eftermiddag
23 Nov 2024 - 21:12 Inför matchen: ÖFK - Lunds BK
23 Nov 2024 - 21:07 I kväll kan vi glädjas tillsammans med ÖFK:s förre tränare I
23 Nov 2024 - 18:30 .Än är inget klart - mycket att fortfarande ta hänsyn till
22 Nov 2024 - 22:36 Följ ÖFK - Lunds BK via fotbollz.se
22 Nov 2024 - 15:45 Sagt av Lunds BK efter kvalmatchen
22 Nov 2024 - 10:33 Filip Bonde - Player of the match, Lund - ÖFK
21 Nov 2024 - 21:25 Matchens prestation
21 Nov 2024 - 21:16 ÖFK bäst när det gäller - övertygande kvalvinst mot Lunds BK
21 Nov 2024 - 21:06 Matchens överraskning
21 Nov 2024 - 21:00 Bra utgångsläge inför söndag...
21 Nov 2024 - 17:40 Startelvan i kväll
20 Nov 2024 - 22:11 Inför matchen: Lunds BK - ÖFK
 
 
 
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
1
kommentar
Tufft motstånd i Svenska Cupen 
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 20:25
1
kommentar
GIF Sundsvall - ÖFK sänds på storbildsTV på Stortorget
av Haldo Jonsson | 23 Jun 2026 - 19:28
Fotbollsfest på Stortorget
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook