Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK - ÖSTERS IF 1-2 (0-2)
av Hasse Thor
Publicerad 4 Nov 2023 - 17:07 Uppdaterad 8 Nov 2023 - 20:09

VS Ett synnerligen vintrigt Östersund tog emot gästande Östers IF i säsongens sista hemmamatch mot dom lokala hjältarna ÖFK. 1-2 (0-2) kan man väl kalla för rättvist, bägge lagen hade i stort lika mycket av spelet på den grönvita och inte helt lättspelade rektangeln.

Målskytten Malcolm Stolt hämtar bollen ur nätmaskorna efter sitt reduceringsmål och publiken började hoppas och tro på att matchen skulle sluta oavgjord. Foto: Thord - Eric Nilsson

ÖFK med lite ändring i sin offensiva spets sedan som regel startande Malcolm Stolt denna gång fått stå tillbaka för Calvin Kabuye. En avvaktande inledning med mycket långbollar där lagen mer verkade bekanta sig med underlaget i stället för konstruktivt spel. Så småningom dock en farlig avslutning från Östers Jesper Johansson Westermark i fjärde minuten.

Mykola Musolitin i en fin kontring minuten senare men inbrytningen fastnade i det för dagen helvita smålandsnätet. Bra period sen av hemmalaget med Simon Marklund inblandad i en trasslig situation framför Öster-målet. I nittonde minuten helt hastigt och för hemmasupporters mindre lustigt 0-1 på tavlan. En högerhörna där Aly Keita i det rödsvarta målet inte får nåt grepp om bollen utan gästernas innerback Ivan Kricak vinner duellen.

Bra period sen av Östers IF och 0-2 tio minuter senare. Nästan en kopia av första målet, lite halvtaffligt ingripande av Keita och nick av Johansson Westermark. Möjligen att dom yttre omständigheterna gjorde bollen mindre hanterbar för att i någon mån skrida till Keitas försvar. Trevlig match sen vidare, ett Östers IF med mer säkerhetstänk mot ett taggat hemmagäng. En fortsatt pigg Musolitin med en fin möjlighet efter hörna innan Dzenis Kozica så när utökat för gästerna. men en för kort tå efter en kontring.

Byten direkt i andra, Malcolm Stolt och Mansour Sinyan in i stället för Simon Marklund och något överraskande Erick Brendon. Stolt också direkt med en fin möjlighet och Myroslav Mazur med en farlig frispark innan ett jätteläge för gästerna sedan Theodore Rask tappar rörligheten efter en smäll. Betydligt mer “hetta” framför målen nu och Musolitin tätt utom efter 61 minuter och smålänningarnas Bergmark Wiberg med ett tungt skott där Keita syns i sitt vanliga jag.

En pigg Stolt också i bra läge men utan nån vidare fart på nicken efter 78 minuter. Två minuter senare dock välförtjänt reducering. Bra förarbete av Yannick Adjoumani, misslyckad rensning av Thorri Mar Thorisson och enkelt i nät för Stolt. André Nader och Jakob Johnsson in i stället för Musolitin och André Östeholm med dryga fem minuter kvar till 90. Ett forcerande ÖFK mot ett Östers IF utan några andra intentioner än att hålla rent förutom en kontring av Mannasse Kusu. Årsdebut också i slutet för Kevin Jablinski efter lång skaderehabilitering.

Dom finaste rosorna den här gången till Myroslav Mazur som vanligt giftig över hela banan. Mykola Musolitin inblandad i mycket framåt och har hittar formen så här i elfte timmen. Mansour Sinyan med ett piggt inhopp på mitten. Fortsatt jakt för Östers IF på den åtråvärda kvalbiljetten till Allsvenskan, tre nya poäng efter en match med miserabla vädermässiga villkor som bjöd på helt okej sportsliga förutsättningar. All heder till planansvariga på Jämtkraft Arena. ÖFK:s jakt på femteplatsen i tabellen fortsätter med epilogen i Västerås mot seriesegrande Sportklubben därstädes. En fin möjlighet att visa vem som egentligen är bäst…..

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Kung Bore skrev | 4 Nov 2023 - 22:14
Fantastiskt att matchen kunde genomföras
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Idag - 19:36  
 

Svartvik leder serien. Järpen liggger tvåa

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -  
  av Haldo Jonsson | Idag - 18:55  
 

Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

Höga poäng för ÖFK:s spelare

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)  
  av Hasse Thor  | Igår - 19:41  
 

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 18:44  
 

.Foto Thord - Eric Nilsson

.Dramatisk bild ur bildspelet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Sep 2024 - 21:17 Om Adam Ingi Benediktsson
1 Sep 2024 - 19:26 Omgångens prestation i div 3 Mellersta Norrland
1 Sep 2024 - 18:41 Selånger SK - Ope IF 0-3 (0-0) Bilder från matchen
1 Sep 2024 - 14:42 IFK 2 förlorade
1 Sep 2024 - 13:13 Målrikt på Svedjevallen 🏐🏐🏐
31 Aug 2024 - 22:45 Frösö IF - Ope IF 1-6 Bilder från matchen
31 Aug 2024 - 22:22 Referat: Frösö IF - Ope IF
31 Aug 2024 - 18:06 IFK förlorade i slutminuterna
31 Aug 2024 - 17:43 ÖFK var inte riktigt med i matchen
31 Aug 2024 - 15:36 Matchens prestation
31 Aug 2024 - 15:36 Lite för lojt
31 Aug 2024 - 15:32 Matchens överraskning
31 Aug 2024 - 14:57 IFK Östersund-Gottne 1-0 (0-0)
31 Aug 2024 - 12:03 Startelvan
30 Aug 2024 - 22:58 Inför matchen: Degerfors IF - ÖFK
30 Aug 2024 - 22:54 Rapport från torsdagens träning
30 Aug 2024 - 21:48 Alsens IF - Järpens IF 1-3 (1-1)
30 Aug 2024 - 19:23 Tom Pripp avgår som ordförande i ÖFKs elitbolag .
30 Aug 2024 - 13:47 Helgens matcher
29 Aug 2024 - 22:51 Följ Degerfors - ÖFK via fotbollz.se
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
11
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
3
kommentarer
.Bilder från Ope Teg 1-1 
av Stefan Roos | 2 Maj 2026 - 18:21
Bild: Cornelis Gidlund Foto Stefan
2
kommentarer
ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0) 
av Hasse Thor | Igår - 19:41
“Upp som en sol, ned som en p
2
kommentarer
Upp, och ner
av Per Lagerbäck | Igår - 15:10
Säsongens bästa och s
2
kommentarer
Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 2 Maj 2026 - 17:45
Svartvik leder serien. Järpen
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook