Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

EN AV ANLEDNINGARNA TILL ATT DET GÖRS FÅ MÅL INOM FOTBOLLEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 27 Mar 2025 - 21:53 

Dino Islamovic. Foto. Haldo Jonsson

ÖFK har skaffat sig två nya forwards inför säsongen. En tredje har kommit.

Två av dem har spela några matcher men ännu inte gjort något spelmål och det är väl mål en forward skall göra.

Att göra mål är nog de svåraste och viktigaste för en forwards under en match. Utan mål vinner man inga matcher. Det är en självklarhet.

Men beror det bara på forwards om det inte blir några mål?

Nej absolut inte. Det finns andra anledningar.

Graham Potter hade sin filosofi.

Han ansåg att alla spelare på plan skulle kunna göra mål. Det skulle visa sig att Potters ambitioner inte stämde på alla spelare. Det var trots allt någon spelare som inte fanns i målprotokollet. Potters taktik gick ofta hem, för han hade många tekniska spelare.

Vissa lag och tränare använder sig av andra metoder att göra mål.

Man väljer ut en forward eller striker, som man vet är bra målskytt som alla ska spela bollen till. Zlatan hade den förmånen. Det var då ganska lätt för honom att göra mål, eftersom han fick bollen serverad. Många bollar fick han på foten, andra på huvudet.

Kände Haaland i Manchester City är även han bortskämd med att få fina passningar. Det beror på att han har förmåga att göra mål.

En bra målskytt eller striker ska oftast finnas i boxen.

Det får inte bli som i en period i ÖFK för några år sedan, när det varit måltorka en tid, att den tilltänkte målskytten eller strikern lämnar boxen och nästa desperat jagar runt för att få tag på bollen. Då finns det risk för att målskyttet blir ännu sämre.

Nu kommer jag till den springande punkten.

Varför gör inte strikern i boxen mål?

I vissa av ÖFK:s matcher har jag sett Kirby gjort löpningar och sprungit i luckor, men spelarna har haft svårt att upptäcka det och passningarna till honom har ofta uteblivit. Självklart blir det då svår för honom komma i läge för att göra mål. Han får inga bollar.

För några år sedan hade ÖFK en målskytt som hette Dino Islamovic. Många i publiken klagade på att han gjorde för få mål.

Vad berodde det på?

Jo, han fick inga bollar att arbeta med.

Jag följde honom i en match varje steg han tog. Han höll sin position och otaliga gånger sprang han i luckor på fria ytor och han tog löpningar bakom motståndarnas backlinje. Det hjälpte föga för ingen medspelare upptäckte löpningarna. Han fick inga passningar och följaktligen gjorde han inte tillräckligt många mål.

En löpning är normalt en målchansskapande åtgärd, men om det ska bli mål måste medspelarna vara uppmärksam på detta och leverera bollen.

Springer en spelare ofta i bra läge, men han inte får några bollar så tröttnar han så småningom att löpa och han och laget tappar sin effektivitet.

Med det vill jag ha sagt att det inte alltid beror på att en forward (striker) inte gör mål Det kan lika ofta bero på medspelarna.

Islamovic värvades från ÖFK till norska elitlaget Rosenborg i vilken klubb han öste in mål. I fjol spelade han i Kalmar FF. Trots att Kalmar var ett bottenlag så gjorde Islamovic många mål. Inför denna säsong är han åter i Rosenborg, I sin första match gjorde han mål.

Kanske upptäckte hans medspelare i Rosenborg och Kalmar hans förmåga för smarta löpningar och utnyttjade detta för passningar?

Så enkelt kan det vara.

Givetvis så beror det inte bara på någon enstaka forward att det bli mål. Potters taktik att alla ska kunna göra mål håller.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Janne skrev | 28 Mar 2025 - 23:13
Problemet i Öfk är inte forwardsen, det är kompletiva anfallare som har dokumenterad mål kunnighet. Det verkliga problemet är för få och för dåliga mittfältare som inte tillgodo ser anfallen med ytor. Sporrong och Brendon är inte den framtid ÖFK bör spela mot!
1
Gäst: Bo-Helge skrev | 28 Mar 2025 - 09:25
Den viktigaste spelaren i fotboll är som alltid en intelligenta mittfältare som ger forwards bra bollar och dom är lika svåra att hitta som riktiga strikers.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tabell trean på besök  
  av Classe Olofsson  | Idag - 12:56  
 

Söndag 30/9 kl 16 Jämtkraft Arena .... IFK Östersund - Täfteå ik, Välkommen

 
 


 
  Efterskörd från omgång 20  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 16:34  
 

.Foto Thord-Eric-Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 1, 2 och 3 i veckan  
  av Per Lagerbäck | Igår - 14:25  
 

IFK Östersund tog en oväntad och viktig poäng senast. Ope kämpar vidare om tredjeplatsen i tvåan, där Frösön var nära att överraska. I den rumphuggna trean har det spelats två matcher på två veckor, och denna vecka bara två ytterligare.

 
  Läs mer...  
 


 
  Lång resa igen mot tabell femman  
  av Classe Olofsson  | Igår - 14:19  
 

Lördag 29/9 kl 16 Djursholms ip 2.......Fc Djursholm - IFK Östersund

 
     
 
Nyhetsarkiv
3 Feb 2025 - 22:46 Det vart en bra start med ÖFK på besök
2 Feb 2025 - 22:17 Helgens resultat träningsmatcher Superettan
1 Feb 2025 - 19:50 Det fanns en hel del att glädjas åt trots förlust
1 Feb 2025 - 15:38 Kamrat seger i första träningsmatchen
1 Feb 2025 - 15:07 Startelvan
31 Jan 2025 - 17:13 Umeå FC kommer att bjuda ÖFK hårt motstånd - har två suverän
31 Jan 2025 - 07:18 Första träningsmatchen
30 Jan 2025 - 22:08 En match med stora förväntningar
30 Jan 2025 - 11:13 Nye tränaren Kiarash Livani uttalar sig
29 Jan 2025 - 15:18 Vinterns alla övergångar i Superettan
29 Jan 2025 - 15:11 Ken Sema blir cypriot?
28 Jan 2025 - 11:09 Om före detta ÖFK forwarden Sebastian Karlson Grach
27 Jan 2025 - 19:44 Träningstider i Krokom, SEP-arena denna vecka
27 Jan 2025 - 10:55 Före detta ÖFK-mittfältaren Hosam Aiesh lägger av - är stolt
25 Jan 2025 - 22:33 Ny spelare till Ope IF
24 Jan 2025 - 15:17 - ÖFK bedriver nu under Livanis ledning en träning som inte
23 Jan 2025 - 22:00 Wilmer Fredriksson Handler till Ope IF
23 Jan 2025 - 14:03 Senaste nyförvärvet Theodor Johansson på SEP Arena - vi har
23 Jan 2025 - 11:21 Superettaspelaren Theodor Johansson klar för ÖFK
22 Jan 2025 - 23:14 Nytt ÖFK, men ändå som förut.
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.
12
kommentarer
ÖFK - Ljungskile SK 0-0 (0-0)
av Lasse Granbacka | 24 Aug 2026 - 19:31
ÖFK - Ljungskile SK 0-0 (0-0)
8
kommentarer
Bilder från Järpen -Ope 1-2
av Stefan Roos | 21 Aug 2026 - 22:40
Foto: Stefan Roos. Uppdaterad med
6
kommentarer
SvFF beslut på Norra Lit IFs överklagan
av Haldo Jonsson | 22 Aug 2026 - 19:27
Nu har Norra Lit IF fått SvFFs
3
kommentarer
Tips div 1, 2 och 3 i veckan
av Per Lagerbäck | Igår - 14:25
IFK Östersund tog en ovän
3
kommentarer
 Spelomgång 16(15) div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | Igår - 10:11
Ny serieledare efter förra omg
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Mån 10 Aug 17:48
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook