Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

LÄTTAD, MEN INTE HELT NÖJD
av Per Lagerbäck
Publicerad 6 Maj 2023 - 17:38 Uppdaterad 6 Maj 2023 - 21:41

Idag var ÖFK lite tvärtom mot tidigare matcher. Ett delvis slarvigt och osynkat försvarsspel, men tämligen fyndigt framåt.

Sebsastian Karlsson Grach kvitterar till 3-3. Foto: Thord-Eric Nilsson

Jag känner mig både nöjd och inte nöjd med dagens enskilda insatser av ÖFK:s spelare, och det var bara en hyfsat bra laginsats. Det visar kanske att mina förväntningar börjar bli orimligt höga. Men jag tycker att det togs många felaktiga beslut, det slarvades en del och det fanns brister i kommunikationen. Men visst är det en styrka att kvittera tre gånger i en match, och att verkligen aldrig ge upp. Sammanfattningsvis så visade ÖFK ändå att man hör hemma bland topplagen i tabellen.

Återigen känns det som att de byten som gjordes skapade nya möjligheter, och Kabuye tycker jag lite synd om. Han levererar flera intelligenta instick framåt, sånt som jag önskat mer av, men endera blev de aningen för hårda, eller så var medspelarna inte alls beredda. Det senare tror jag kan ändras framåt, när alla inser vilket fantastiskt vapen det är framåt. Äntligen kommer Amatkarijo rätt vid någtra tillfällen, och visar hur målfarlig han kan vara, men han liksom Kroon har också en förmåga att fastna i motståndare lite för ofta.

Visst var publiksiffran bättre än på länge, men jag hade hoppats på ännu fler. Det blev dock ett riktigt bra drag under matchen, och det är laget värda.

Jag hävdar, som tidigare, att när alla ÖFK-spelare presterar nära sin topp samtidigt i en match, så slår ÖFK alla lag i Superettan. Börjar jag bli lite för optimistisk nu? Nja, jag tror inte det. Det kan bli ett fantastiskt år, men det gäller för alla spelare, och ledare, att förstå att ingen seger är given, och det gäller att jobba för dom. Och till matchen mot Trelleborg, så gäller det att montera ihop försvaret ett snäpp, och jobba för varandra, så ska nog förlustnollan hålla ett tag till.

Ett försök till betygsättning:

Keita 3 - Gör en fantastisk räddning och ställer inte till så mycket.

Ghanoum 3 - I huvudsak en bra insats, men hamnade lite fel ibland.

Mazur 4 - Han får fyran för att han inte ställer till det för sig, och han höll ihop försvaret så gott det gick.

Rask 3 - Märktes inte så mycket den tid han var inne.

Adjoumani 4 - Han gör viktiga brytningar, och han vimsade inte runt. Därutöver med väldigt bra framåt, även om det ibland ger underläge i spelare bakåt. Och två fantastiska målpass. Kanske skulle ha varit en femma.

Weilid 4 - Han gör mycket nytta.

Johnsson 2 - Kom tyvärr nästan helt bort idag.

Brendon 5 - Är ju nästan alltid spelbar, och levererar nästan alltid bollen säkert vidare. Och vilken framspelning till första målet!!

Amatkarijo 4 - Oj vad svårt. Två skickliga mål måste ju ge en fyra, men han fastnar ofta och försvinner ur spelet emellanåt. Men fortsatt allt bättre lagspelare. Finns ändå betydligt mer att hämta där.

Kroon 3 - Är fortsatt nyttig, men det vill sig inte riktigt. Och det tredje målet bakåt får han ju ta på sig.

Stolt 2 - Det verkar som att han spänner sig för att målskyttet inte lossnat, och då blir leveranserna färre till medspelare som har bättre lägen.

Musolitin 3 - Började fantastiskt bra efter inhoppet, men det bleknade lite.

Karlsson Grach 4 - Han är väldigt ofta på rätt plats, och ytterligare ett mål.

Kabuye 4 - Sån känsla för bollen det finns där, och han hittar fina instick, som tyvärr inte snappades upp så ofta. Kanske dribblar en gång för mycket ibland.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Robert skrev | 7 Maj 2023 - 09:58
Håller överlag med om betyg, men jag hade nog gett Keita en tvåa iom att han bl.a. skadade Rask genom en utrustning som var helt åt skogen och Weilid behövde rädda på mållinjen.

Det var nog ett försök till kompensation efter att ha stannat kvar på mållinjen vid Jönköpings andra mål.
2
Gäst: Lasse J skrev | 6 Maj 2023 - 18:45
Enig med skriftställaren. Det som överraskade mig var att försvarslinjen blev stabilare efter Rasks olyckliga skada.
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 21:55  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:09  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollzse  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope IF dam - Sundsvalls DFF2 2-0  
  av Stefan Roos | Igår - 22:34  
 

. Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Okt 2024 - 21:05 Stabil seger mot Cosmos med 3-1
7 Okt 2024 - 15:32 Kanske något för ÖFK?
7 Okt 2024 - 15:04 Yannick Adjoumani mångas favorit - Trissvinnare igen
7 Okt 2024 - 13:05 Derby avslutar sista hemmamatchen för kamraterna
6 Okt 2024 - 22:26 Simon Marklund bäste ÖFK-are mot Sandvikens IF
6 Okt 2024 - 20:09 Referat: Tandsbyns FK - Hede IK (0-1) 0-1
6 Okt 2024 - 13:28 Hede IK Anno 2024 🏐🏐🏐
6 Okt 2024 - 10:48 Imponerande debut av Samman Ghoddos i sin nya klubb
6 Okt 2024 - 09:52 Komplettering av Triss
5 Okt 2024 - 17:54 Björna IF - Ope IF 1-3 Bilder från matchen
5 Okt 2024 - 17:38 Ytterhogdal IK städade av Kiruna FF i dag
5 Okt 2024 - 17:18 Resultat Spelomgång 22 div.4 Jämtland 2024 - Myssjö/Oviken t
5 Okt 2024 - 17:05 ÖFK var bra i första halvlek,men i andra tog Sandviken över
5 Okt 2024 - 15:55 Resultat 3 mellersta Norrland - För Ope IF väntar kval
5 Okt 2024 - 15:34 Matchens överraskning
5 Okt 2024 - 15:32 Matchens prestation
5 Okt 2024 - 14:38 stabil seger
5 Okt 2024 - 12:13 Startelvan mot Sandvikens IF
5 Okt 2024 - 07:36 Inför matchen: Sandvikens IF - ÖFK
4 Okt 2024 - 22:58 IFK Östersund-Frösön 4-1 (2-1)
 
 
 
13
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | 21 Jun 2026 - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av Lasse Granbacka | 21 Jun 2026 - 17:19
ÖFK - IFK Norrköping 0-2
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook