Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

URSTARKA ÖFK KÄMPADE NER SERIELEDARNA
av Joakim Nyhlander
Publicerad 29 Apr 2023 - 20:10 Uppdaterad 30 Apr 2023 - 19:56

Öster - ÖFK 0-1 (0-0) Nu med referat av Joakim Nylander kommer

Simom Kroons skott tog på en spelare och styrdes i mål

Ett inför dagen obesegrat ÖFK skulle försöka fortsätta på den fina sviten när man mötte serieledarna Öster på lördagseftermiddagen. Powell ställde upp med samma elva som senast, förutom Grach som ersatte en sjukfrånvarande Stolt. Öster gjorde också en förändring sedan 3-2 segern borta mot Sundsvall, Kusu in och Stenberg ut.

ÖFK inledde matchen helt okej, men det märktes att man var ovan med hybridgräset som gjorde att bollen studsade mer, man hade svårt att få till ett eget spel. Det var en chansfattig inledning där båda lagen fick ett par fasta situationer som man inte lyckades utnyttja. Några hårda dueller skulle istället utmärka inledningen, men domaren höll nere med korten så långt.

Först i 23e minuten skulle det första heta läget komma, då för hemmalaget som hade kommit in i en bättre period. Ett långt inkast ledde till att Kusu fick ett avslut i stolpen. Någon minut därefter ett avslut från Östers Söderberg strax utanför Keitas vänstra stolpe. I den 28e fick ÖFK en frispark i bra läge, Rask med avslut på volley i en farlig position, men högt över.

Efter en fortsatt chansfattig avslutning på halvleken drog Sinyan på sig ett tveksamt rött kort i den 42a minuten. En knuff tilldelades mot Bergmark Wiberg, men inte ens den sistnämnde verkade övertygad om det röda kortet när han intervjuades av Discovery i halvtid. Strax innan dess byttes Amatkarijo ut mot Ghanoum som en konsekvens av utvisningen.

Andra halvlek blev defensivt inriktad. Öster kom i ett 3 mot 1 läge i 54e minuten men Adjoumani lyckades styra undan efter bra hemjobb. Trots en man mindre gjorde ÖFK det svårt för Öster och kom även upp i offensiven några gånger. I matchminut 60 lyckades man, med hjälp av Grach och Kroon, tråckla sig fram till Weilid som fick till ÖFKs dittills farligaste läge i matchen med en yttersida i ribban. I 64e minuten fick ÖFK frispark som Mazur lyckades få en nick mot mål på, men farten saknades för att utmana målvakten Prekovic i Öster.

Först i 76e fick Keita visa upp sig med ett riskabelt utspring, men lyckades på något sätt trixa tillbaka bollen från Österspelare. Föga förvånande blev ÖFK tröttare ju längre matchen led, men man fortsatte försvara sig tappert när Öster ökade trycket. I 83e fick Wiberg ett farligt avslut på volley men Keita med bra räddning. Precis därefter kom den nyligen inbytte Kabuye upp i offensift straffområde och hittade Kroon snett inåt bakåt, som fintade bort motståndet och med rätt studs efter avslutet överraskade alla med 1-0 ÖFK!

Öster fortsatte trycka på. ÖFK gjorde ett trippelbyte, ut med Bredon, Kroon och Johnson, in med Österholm, Mensiro och Musolitin. Domaren lade på 5 tilläggsminuter, långa nervösa minuter för alla ÖFK-supportrar. Den 91a minuten fick Öster kanske sitt farligaste avslut i matchen från nära håll men Keita med jätteräddning! Öster skickade upp inlägg men lyckades inte få till några fler farligheter.

I och med den bragdartade andra halvleken så går ÖFK nu upp på andra plats i tabellen, en poäng bakom Öster. Helt otroligt starkt jobbat från ÖFK och känslan efter är att ÖFK verkligen kan slå vem som helst! Nu ska alla till arenan mot Jönköping!

Trissen:
3p – Aly Keita. Gjorde sin bästa match för året med flera kvalificerade räddningar.
2p – Ziad Ghanoum. Kom in efter utvisningen och hjälpte till med hårt jobb i ÖFK-försvaret.
1p – Simon Kroon. Blev matchhjälte med ÖFKs mål och bidrog till en vass offensiv trots en man mindre.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: SR500 skrev | 29 Apr 2023 - 22:24
Otrolig insats av hela laget men nog borde Weilid varit med i trissen idag!?
5
Gäst: Öfkare skrev | 29 Apr 2023 - 16:50
Öfk utvisning är kanske befogad men att österspelaren kastar sig på backen och låtsas vara skadad. Är uppe på benen helt oberörd sekunden efter minst lika mycket utvisning för filmning och osportsligt uppträdande domarna måste ta tag i sådana situationer.
11
Gäst: Öfkare skrev | 29 Apr 2023 - 16:49
Öfk utvisning är kanske befogad men att österspelaren kastar sig på backen och låtsas vara skadad. Är uppe på benen helt oberörd sekunden efter minst lika mycket utvisning för filmning och osportsligt uppträdande domarna måste ta tag i sådana situationer.
12
 
Sök på fotbollz.se
   
  Midsommargrön Ringsta IP  
  av Annette Jonsson | Igår - 21:34  
 

Norra Lit - Brunflo 1-5 ((0-4)

Foto Annette Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Frösö IF Dam - Ope IF  
  av Ope iF | Igår - 11:17  
 

Uppdaterad

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope - Cosmos 0-1 (0-0)  
  av Stefan Roos | Igår - 10:51  
 

-Foto Stefan Foos

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 10:31  
 


Nu när alla lag har spelat 8 matcher så har vi Berg i topp med fem poängs marginal till Hede och Frösö.
Åre och Norra Lit vann i förra omgången och har nu samma poäng i botten på tabellen.
Matcherna denna vecka spelas på onsdag och torsdag och veckans match får bli Frösö IF - Hede IK som kämpar om andra platsen itabellen.

Berg IK leder serien

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Sep 2024 - 10:42 Simon Marklund - tog sin tredje trissvinst, nu mot GIF Sunds
19 Sep 2024 - 18:30 Elitklubbar får bara slut på pengar av en enda anledning.
19 Sep 2024 - 13:11 En analys om ÖFK- GIF Sundsvall
19 Sep 2024 - 01:43 Efter en sådan här insats är det bara att ta fram motorsågen
18 Sep 2024 - 23:35 Bilder från ÖFK - GIF Sundsvall
18 Sep 2024 - 22:52 FÖRLUST I DERBYT FÖR ÖFK EFTER SENT MÅL I MATCHEN
18 Sep 2024 - 22:03 Matchens prestation
18 Sep 2024 - 21:50 Matchens överraskning
18 Sep 2024 - 21:26 Ridån ner
18 Sep 2024 - 18:02 Startelvan
18 Sep 2024 - 10:47 Inför matchen: ÖFK - GIF Sundsvall
18 Sep 2024 - 10:38 Jag har aldrig gillat Östersund
17 Sep 2024 - 16:27 - Ett av de viktigaste derbyna klubbarna emellan som någonsi
17 Sep 2024 - 11:02 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
17 Sep 2024 - 10:39 Följ ÖFK - GIF Sundsvall via fotbollz.se
17 Sep 2024 - 07:36 derby dax i dam tvåan
16 Sep 2024 - 22:11 Den väldiga allaktivitetshallen i Krokom börjar visa sitt rä
16 Sep 2024 - 21:57 Referat: Ope IF - Östersunds FK
16 Sep 2024 - 21:47 Anders Cederberg ny ordförande i Östersunds FK Elitfotboll A
16 Sep 2024 - 20:05 Rapport från träningen
 
 
 
14
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 16:03
Hugo Azzi 
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook