Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

DET KAN FINNAS LÄGE UNDER HÖSTEN ATT SÄTTA IN MERA OPRÖVADE SPELARE
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Okt 2023 - 18:30 Uppdaterad 1 Okt 2023 - 22:39

Jag tycker mig se att en del spelare redan har haft lite jobbigt med formen

Akivbild

I dag skriver vi den 1 oktober. Hösten och de ofta kalla vindarna har tagit greppet om oss alla i länet och om alla fotbollsspelare. Alla som sysslar med fotboll vet vad som gäller. Det är nu serien ska avgöras såväl i topp som i botten och lika spännande är det.

Intensiteten i matcherna höjs, vädret kan bli kallt och ruggigt och gräsplanerna blir blöta och ojämna. Jag har skrivet det förut, men det är i de sex återstående matcherna som vetet ska skiljas från agnarna.

ÖFK visade sig ha den förmågan i fjol när man var uträknad, men kom igen med en bragdmässig heroisk upphämtning, den mest imponerande i ÖFK:s historia.

I dag är ÖFK i ett bättre läge, men vi kan räkna med att det åtminstone krävs en vinst till för att de ska vara helt säkra.

Hösten kan ändå bli jobbig.

Det är en lång säsong som tär på spelarnas både fysik och psyke.

Alla spelare har olika ork. Vissa kan träna stenhårt och spela ofta och klarar det hur bra som helst.

Många spelare orkar inte lika bra. Då uppstår en viktig uppgift för tränarna, att se hur spelarna har det med orken..

Vid frukosten varje dag fick spelarna under Potter på en skriven lapp berätta hur det var med energin och skadorna. Jag undrar om inte Powell har något liknande system.

Jag tycker mig se, att en del spelare redan har haft det lite jobbigt med formen och inte presterar vad man vet att de kan.

Nästan ingen spelare orkar spela match efter match och samtidigt träna och klara av långa tröttande resor.

Det kan finnas läge för att sätta in mera oprövade spelare, eftersom ÖFK har en stark bänk av spelare som är jämbördiga med spelare som ofta anlitas. Även ur en annan synpunkt kan det vara viktigt att bänkspelarna känner att det finns en möjlighet att spela, annars kan de tappa suget.



Så är läget inför Jönköpings Södra

ÖFK har haft svårt att lösa anfallet efter det att Grach blev skadad. Han var nästan given som ersätare. Stolt, försvarar sin plats, men kan med sitt energikrävande bli trött och behöva vila en match eller att bli utbytt i halvlek.

Jag kan tänka mig Österholm eller Musolitin i rollen som ersättare till Stolt eller berdvid honom. Båda kan jobba hårt och de kan skjuta. Oavsett var man placerar Musolitin med sin starka vilja, så vet vi att han levererar.

Jag tycker nog att Sinyan kommit tillbaka ganska bra efter formsvackan. Det motiverar att han får starta på måndag.

På mittfältet kan jag tänka mig Nader. Mittfältet ökar i slagkraft om man har en spelare som är konstruktiv. Nader kanske inte jobbar så hårt, men han läser spelet bra och kan slå öppnande passningar. Det kan betyda mål.

Rask har varit formsvag i ett par matcher. Som fullgoda ersättare har vi Jakob och Ziad. Det kan vara viktigt att låta dem spela, eftersom vi hoppas att de blir kvar även nästa år.

ÖFK har inga nya skadade spelare och träningarna har varit bra. Det känns bra när de åker till Jönköping. Det finns ingenting att skylla på. ÖFK har spelare som kommer att göra jobbet. Det vet vi och det känns tryggt.

ÖFK ger sig aldrig!

Nu kör vi framåt med oförminskad eller med utökad fart. Nu tar vi Jönköpings Södra.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Stuguns/Ragunda BK- KD 55 5-1 (3-1)  
  av Torsten Lundqvist | Igår - 15:55  
   
  Läs mer...  
 


 
  Örebros tränare Rickard Norling inför matchen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:42  
 

Rickard Norling. Foto: Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Tuva spika igen  
  av Classe Olofsson  | Igår - 14:28  
 

Sunnanå sk - IFK Östersund 0-2 (0-1) Mål IFK: Ebba Sterner straff, Wilma Huskowsky

 
 


 
  Tips div 2 Norland  
  av Haldo Jonsson | 29 Maj 2026 - 16:11  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Aug 2024 - 21:37 Fortfarande oklart om Jamie Hopcutt
28 Aug 2024 - 20:46 Hede IK - Alsens IF 3-0 (0-0)
28 Aug 2024 - 17:32 Nu har ÖFK intagit Hissmovallen - bilder från träningen
28 Aug 2024 - 14:20 Sesultat spelomgång 17 div.4 Jämtland 2024
28 Aug 2024 - 11:38 Två spelare från ÖFK i veckans lag i Superettan
27 Aug 2024 - 17:27 Nya ansikten i Dvärsätt BK
26 Aug 2024 - 22:33 Om före detta ÖFK- mittbacken Thomas Poppler Isherwood
26 Aug 2024 - 20:24 Bilder ÖFK - Skövde 2-2
26 Aug 2024 - 20:21 Dvärsätt BK - Selånger SK 1-3 Bilder från matchen
26 Aug 2024 - 18:40 Tre spelare från ÖFK fick bästa betygen mot Skövde . Sebasti
26 Aug 2024 - 18:18 Simon Marklund med lätta steg imponerade på nytt - blev Tris
26 Aug 2024 - 13:33 passa på och se herr och dam på lördag 31/8, herr kl 13 och
26 Aug 2024 - 09:54 Härlig dag i Järpen
25 Aug 2024 - 20:25 Hede IK - Alsens IF 5-0 bilder från matchen
25 Aug 2024 - 17:22 ÖFK-Skövde AIK 2-2 (2-1)
25 Aug 2024 - 16:39 Matchens prestation
25 Aug 2024 - 16:22 Bra start räckte till en poäng
25 Aug 2024 - 16:05 Resultat div 3 mellersta Norrland
25 Aug 2024 - 15:48 Matchens överraskning
25 Aug 2024 - 15:38 ÖFK - Skövde 2-2 (2-0)
 
 
 
8
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 29 Maj 2026 - 16:10
5
kommentarer
Debattartikel om VAR
av Tord Andersson | 26 Maj 2026 - 16:34
Fotbollz.se gör ibland en arti
5
kommentarer
Spelomgång 6 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 25 Maj 2026 - 18:42
IFK Östersund Ungdom och Lillh
2
kommentarer
Örebro är ett lag som man aldrig ska underskatta, men visst har de svagheter
av Haldo Jonsson | 29 Maj 2026 - 09:34
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook