Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

FORTFARANDE LITE SEGT
av Per Lagerbäck
Publicerad 21 Maj 2023 - 15:25 Uppdaterad 21 Maj 2023 - 16:03

Fortfarande lite segt från ÖFK, men dock ett steg framåt sedan Trelleborg. Och ett alldeles sagolikt mål.

Det märks att lugnet och säkerheten inte riktigt finns där just nu för ÖFK, men ändå måste laginsatsen ges godkänt. Brendons återkomst ger en stabilitet, trots att han får vara med och ta ansvar för baklängesmålet, då han tappade bollen lite för lättvindigt. Trots att det inte alls är hans bästa match, så ger hans rörelsemönster, bollsäkerhet och blick för spelet en grundtrygghet.

I första halvlek tycker jag att ÖFK tydligt visade att man är det bättre laget på plan, utan att på något sätt briljera. Andra halvlek var till största delen riktigt svag av båda lagen. ÖFK skapade dock de farligaste chanserna enligt min bedömning, och att Stolt missade sitt oattackerade friläge på Mazurs oerhört snygga passning är bara för dåligt. När han dessutom totalkapar en motståndare på ett vårdslöst sätt ska både han och ÖFK vara glada för att det inte blev rött direkt.

Om vi då lyfter fram Amatakrijo, som gör en hel del bra saker blandat med att han försvinner ur matchbilden, så går det inte att undvika att han gör ett av de vackraste mål jag sett på länge. Var det dessutom meningen, så är det riktigt stort.

De betyg jag sätter idag är åter bedömda via telefonen, så en del har jag nog missat.

Keita 3 - Bara ett aningen tveksamt ingripande på baklängesmålet hindrar en fyra.

Adjoumani 4 - Blir alltmer positivt beräknande i sina beslut, med samma frejdiga inställning som tidigare. Jag tycker att han är ett fynd, trots en del risktagningar.

Ghanoum 3 - Kändes lugn och stabil idag.

Mazur 4 - Tveksam insats vid baklängesmålet, men i övrigt riktigt bra. Ett mycket bra agerande inför och intelligent passning till Stolts friläge.

Mensiro 3 - Gör sitt jobb godkänt.

Brendon 3 - Nyttig, men inte hans bästa match.

Sporrong 3 - Inte en helgjuten insats, men godkänd.

Amatkarijo 4 - Inte en fyra spelmässigt, men målet en läckerhet.

Musolitin 3 - Blir lite irriterad på att han får ondare än han behöver, och lite blandade insatser. Svag trea.

Johnsson 2 - Kom bort lite idag.

Stolt 2 - Känns nästan snällt, utifrån det jag skrivit ovan.

Österholm 3 - Kanske t o m lite lågt, då jag tycker han gör mycket rätt idag.

Karlsson Grach 2 - Kom inte in i spelet.

Kabuye 2 - Kom inte heller in i spelet, men jag ser honom gärna från start på en offensiv plats mot Utsikten.

Totalt sett är dock ÖFK:s start på säsongen riktigt, riktigt bra. Vi måste räkna med en del sämre matcher, och bara en förlust efter åtta omgångar med fem bortamatcher är faktiskt imponerande. Utsikten (h), Brage (b), Västerås (h) och Örgryte (h) är de matcher som återstår innan en månads uppehåll på matchandet. Alltså tre av fyra hemma. Det skulle kunna se fantastiskt bra ut i tabellen 11/6, men vi ska också vara medvetna om att det bara är fyra poäng ner till negativ kvalplats. Jag ser dock inget som pekar mot att ÖFK ska tappa sin nivå ytterligare, och absolut inte sämre än de två senaste. Jag tror att dessa två matcher mot Trelleborg och AFC kommer att kommas ihåg som de två svagaste under säsongen. Sinyan kommer tillbaka, och matchtrupperna kommer sakta att bli starkare igen. Jag sätter nu mitt mål för ÖFK klart högre än en mittenplacering.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Larsa Jonsson skrev | 21 Maj 2023 - 20:12
Bra betygsättning. Jag irriterar mig på långbollar, som nästan aldrig når målet. Spela genom mittfältet, vilket skulle ge möjlighet till bättre mål chanser. Mazur är en syndabock, men i övrigt är han stabil och bra.
0
Gäst: Larsa Jonsson skrev | 21 Maj 2023 - 20:12
Bra betygsättning. Jag irriterar mig på långbollar, som nästan aldrig når målet. Spela genom mittfältet, vilket skulle ge möjlighet till bättre mål chanser. Mazur är en syndabock, men i övrigt är han stabil och bra.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:55  
   
  Läs mer...  
 


 
  Näldens IF - Alsens IF 0-6 (0-2)  
  av Bertil "Blåsa" Johansson | Idag - 10:42  
  Efter lite paus på min skrivning, skall jag försöka att rapportera från Alsens matcher framöver, Det är ju viktigt med Fotbollz för att nå ut även till lokalfotbollen.
Kvällen match var ju derby, men nu var vi verkligen storebror!
 
  Läs mer...  
 


 
  Snack om konstgräs och gräs  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:23  
 

- Vi ska vinna matchen oavsett underlag.

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Åre Slalomklubb - Tandsbyns FK 4-0 (1-0)  
  av Thomas Dahlberg | Igår - 22:23  
 

Lite försenat referat efter matchen när Tandsbyn åkte upp till Duved för att möta Åre. Ett möte som slutade med att hemmalaget fick med sig samtliga poäng och en hållen nolla.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Sep 2024 - 20:53 Resultat div 2 Norrland
6 Sep 2024 - 19:26 Om målvakten Aly Keita
6 Sep 2024 - 09:35 ÖFK vill behålla Mansour Sinyan - även Mykola Musolitin aktu
6 Sep 2024 - 07:31 Nu behöver vi hjälp!
5 Sep 2024 - 22:37 En upplyftande återsamling i dag, torsdag
5 Sep 2024 - 22:15 Bättre än förväntat för Jamie Hopcutt
5 Sep 2024 - 12:57 ÖFK gör sina bästa matcher efter ett uppehåll - Det finns ut
4 Sep 2024 - 22:52 Om före detta ÖFK- spelaren Theodore Rask
4 Sep 2024 - 10:53 Resultat Spelomgång 18 div.4 Jämtland 2024
3 Sep 2024 - 13:26 Råplan i Torvalla får konstgräs - på den plan finns nutidshi
3 Sep 2024 - 09:28 Om Malcolm Stolt
2 Sep 2024 - 20:38 Adam Inge Benediktsson - bäst i ÖFK mot Degerfors
2 Sep 2024 - 15:27 Nyförvärv till Ope IF- brassen Lucas Dassan
2 Sep 2024 - 10:04 Simon Marklunds starka höstform håller i sig -blev trissvinn
1 Sep 2024 - 22:05 Om kommentatorn Degerfors - ÖFK
1 Sep 2024 - 21:17 Om Adam Ingi Benediktsson
1 Sep 2024 - 19:26 Omgångens prestation i div 3 Mellersta Norrland
1 Sep 2024 - 18:41 Selånger SK - Ope IF 0-3 (0-0) Bilder från matchen
1 Sep 2024 - 14:42 IFK 2 förlorade
1 Sep 2024 - 13:13 Målrikt på Svedjevallen 🏐🏐🏐
 
 
 
12
kommentarer
Spelomgång 8 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 7 Jun 2026 - 20:09
fortsatt ledning efter förra v
5
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 20:06
3
kommentarer
Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund 
av Haldo Jonsson | 14 Jun 2026 - 20:56
I natt smäller det. Svenska La
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 16:03
Hugo Azzi 
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook