Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

EN AV ANLEDNINGARNA TILL ATT DET GÖRS FÅ MÅL INOM FOTBOLLEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 27 Mar 2025 - 21:53 

Dino Islamovic. Foto. Haldo Jonsson

ÖFK har skaffat sig två nya forwards inför säsongen. En tredje har kommit.

Två av dem har spela några matcher men ännu inte gjort något spelmål och det är väl mål en forward skall göra.

Att göra mål är nog de svåraste och viktigaste för en forwards under en match. Utan mål vinner man inga matcher. Det är en självklarhet.

Men beror det bara på forwards om det inte blir några mål?

Nej absolut inte. Det finns andra anledningar.

Graham Potter hade sin filosofi.

Han ansåg att alla spelare på plan skulle kunna göra mål. Det skulle visa sig att Potters ambitioner inte stämde på alla spelare. Det var trots allt någon spelare som inte fanns i målprotokollet. Potters taktik gick ofta hem, för han hade många tekniska spelare.

Vissa lag och tränare använder sig av andra metoder att göra mål.

Man väljer ut en forward eller striker, som man vet är bra målskytt som alla ska spela bollen till. Zlatan hade den förmånen. Det var då ganska lätt för honom att göra mål, eftersom han fick bollen serverad. Många bollar fick han på foten, andra på huvudet.

Kände Haaland i Manchester City är även han bortskämd med att få fina passningar. Det beror på att han har förmåga att göra mål.

En bra målskytt eller striker ska oftast finnas i boxen.

Det får inte bli som i en period i ÖFK för några år sedan, när det varit måltorka en tid, att den tilltänkte målskytten eller strikern lämnar boxen och nästa desperat jagar runt för att få tag på bollen. Då finns det risk för att målskyttet blir ännu sämre.

Nu kommer jag till den springande punkten.

Varför gör inte strikern i boxen mål?

I vissa av ÖFK:s matcher har jag sett Kirby gjort löpningar och sprungit i luckor, men spelarna har haft svårt att upptäcka det och passningarna till honom har ofta uteblivit. Självklart blir det då svår för honom komma i läge för att göra mål. Han får inga bollar.

För några år sedan hade ÖFK en målskytt som hette Dino Islamovic. Många i publiken klagade på att han gjorde för få mål.

Vad berodde det på?

Jo, han fick inga bollar att arbeta med.

Jag följde honom i en match varje steg han tog. Han höll sin position och otaliga gånger sprang han i luckor på fria ytor och han tog löpningar bakom motståndarnas backlinje. Det hjälpte föga för ingen medspelare upptäckte löpningarna. Han fick inga passningar och följaktligen gjorde han inte tillräckligt många mål.

En löpning är normalt en målchansskapande åtgärd, men om det ska bli mål måste medspelarna vara uppmärksam på detta och leverera bollen.

Springer en spelare ofta i bra läge, men han inte får några bollar så tröttnar han så småningom att löpa och han och laget tappar sin effektivitet.

Med det vill jag ha sagt att det inte alltid beror på att en forward (striker) inte gör mål Det kan lika ofta bero på medspelarna.

Islamovic värvades från ÖFK till norska elitlaget Rosenborg i vilken klubb han öste in mål. I fjol spelade han i Kalmar FF. Trots att Kalmar var ett bottenlag så gjorde Islamovic många mål. Inför denna säsong är han åter i Rosenborg, I sin första match gjorde han mål.

Kanske upptäckte hans medspelare i Rosenborg och Kalmar hans förmåga för smarta löpningar och utnyttjade detta för passningar?

Så enkelt kan det vara.

Givetvis så beror det inte bara på någon enstaka forward att det bli mål. Potters taktik att alla ska kunna göra mål håller.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Janne skrev | 28 Mar 2025 - 23:13
Problemet i Öfk är inte forwardsen, det är kompletiva anfallare som har dokumenterad mål kunnighet. Det verkliga problemet är för få och för dåliga mittfältare som inte tillgodo ser anfallen med ytor. Sporrong och Brendon är inte den framtid ÖFK bör spela mot!
1
Gäst: Bo-Helge skrev | 28 Mar 2025 - 09:25
Den viktigaste spelaren i fotboll är som alltid en intelligenta mittfältare som ger forwards bra bollar och dom är lika svåra att hitta som riktiga strikers.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Vinterfönstret stänger om ett par dagar - Bråda tider för öFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:59  
   
  Läs mer...  
 


 
  Saman Ghoddos kan än - uttagen till veckans lag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:19  
 

Saman Ghoddos Foto Haldo 7Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Spanjor klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:33  
 

Anfallaren Mario Palomino Delgado. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Åsikt från f.d.politiker om ÖFK:s elitbolagslagstyrelse  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:02  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Mar 2026 - 10:58 Förre ÖFK - spelaren Feix Hörberg till Brage?
8 Mar 2026 - 15:52 Stabil och rättvis seger mot Trelleborg
8 Mar 2026 - 14:00 Startelvan idag mot Trelleborgs FF
7 Mar 2026 - 22:19 Träningsmatcher i helgen
7 Mar 2026 - 16:58 Kamraterna vinner
7 Mar 2026 - 14:49 IFK dam förlorade träningsmatchen
7 Mar 2026 - 12:02 Kort rapport från trå träningen - Allt ser bra ut
6 Mar 2026 - 22:21 Insändare : Svårt att stärka ÖFK:s ekonomi utan fungerande u
4 Mar 2026 - 21:34 En glad nyhet - ÖFK går mot ljusare tider
4 Mar 2026 - 21:23 Adrian Edqvist drar utomlands - avslutar i ÖFK
4 Mar 2026 - 16:18 Spänningen stiger i Svenska Cupen - Till helgen ska allt avg
2 Mar 2026 - 22:07 Jabir Abdihakim Ali har hae gått till klubb i utlandet
2 Mar 2026 - 18:26 Träning och matcher i Mars
2 Mar 2026 - 16:13 Kamraterna lirar
1 Mar 2026 - 14:09 Sunday Anyanwu poängbäst i ÖFK i matchen mot Degerfors
28 Feb 2026 - 21:21 ÖFK:s tre bästa spelare mot Degerfors FF
28 Feb 2026 - 17:53 ÖFK fortfarande obesegrade i Svenska Cupen
27 Feb 2026 - 20:34 Intervju med tränaren i Degerfors Henok Goitom inför matchen
27 Feb 2026 - 20:20 Träningsmatcher i helgen
27 Feb 2026 - 19:48 Före detta ÖFK- spelaren Ludvig Fritzon klar för Degerfors i
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi
3
kommentarer
Västerås SK - ÖFK 3-0 (1-0)
av Haldo Jonsson | 15 Mar 2026 - 15:04
Västerås SK - ÖFK 3-
2
kommentarer
Fågel, fisk eller däremellan?
av Per Lagerbäck | 17 Mar 2026 - 12:26
Mycket ser riktigt spännande u
1
kommentar
Saman Ghoddos kan än - uttagen till veckans lag
av Haldo Jonsson | Idag - 11:19
Saman Ghoddos Foto Haldo 7Jonsson
1
kommentar
Åsikt från f.d.politiker om ÖFK:s elitbolagslagstyrelse 
av Haldo Jonsson | Igår - 14:02
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook