Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK HAR ALLT ATT VINNA OCH INGET ATT FÖRLORA - MÖTER VARBERG SOM HAR HAFT DET TUNGT I PORTGÅNGEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 17 Feb 2023 - 15:24 Uppdaterad 17 Feb 2023 - 16:12

Jamie Hopcutt gör 1-0 på Varberg för ÖFK i Superettan 2015. ÖFK vann md 4-1. Foto:Jenny Åhgren

Nu är dags för ÖFK att pröva sina vingar i en tävlingsmatch.

Efter åtminstone en bra träningsmatch kommer det att bli spännande att få se ÖFK mäta mot ett allsvenskt lag. Nu får man möta ett ettrigare lag än GIF Sundsvall och med bättre tempo. Möjligen ligger Varberg lite före i träningshänseende. De har spelat fem träningsmatcher mot ÖFK:s dubbla.

ÖFK har fina cupanor. De kan stoltsera med att ha varit Svenska Cupmästare efter en vinst i finalen med 4-1 år 2017 mot IFK Norrköping. Det var då dörren öppnades mot Europa League och alla vet ju hur det gick.

Det är väl ingen som kan kräva en upprepning av den prestationen, men ÖFK har fördelens att slå i underläge, eftersom Varberg är tvungen att vinna hemma. Vi hoppas på att det kan bara en grund för att ÖFK kan överraska. ÖFK skall i varje fall inte känna sig slagna på förhand. ÖFK sjuder av självförtroende.

Varberg har inför säsong tappat många duktiga spelare däribland Tobias Carlsson, Robin Book, Nahom Girmai Netabay och Perparim Beqaj och fyllt med andra ofta yngre spelare. Varberg situation påminner lite om var ÖFK befann sig i fjol vid samma årstid. De håller på att träna för att bli ett sammansvetsat lag.

Matchen spelas på Håsten IP i Varberg. Underlaget är konstgräs. Det ser ut att kunna bli hård vind.

Varberg tränas av förre storspelaren Joakim Persson. Han är en taktisk räv som man inte vet var man har. Jag har pratat med Joakim Persson ett par gånger på telefon. Han ser barsk ut, men är en trevlig person. Hans breda skånska gör att han är svår att förstå för en norrlänning.

ÖFK har gått till gruppspelet genom vinst med 3-1 mot Lucksta och med 1-0 mot IFK Östersund. Varberg har gått vidare med vinst över Ljungskile från div 1 Södra med 4-0

ÖFK är placerad i grupp fem och har dessa motståndare i serien: AIK, Varberg och Västerås SK.

Varberg har haft det trögt i portgången under våren. Av fem spelade träningsmatcher kom nu första vinsten mot Astrio.

Resultat: Astro - Varberg BOIS 0-2, Varberg GIF - Varbergs BOIS 2-1. Varberg BOIS - Tvååker 1-2 GAIS - Varberg BOIS 2-1. Varberg BOIS -Falkenberg 1-1


Tidigare resultat för Varberg: I fjol i allsvenskan hamnade Varberg på kvalplats. I kvalet mötte man superettanlaget Öster. Det blev 2-1 två gånger till respektive lag, men Varberg klarade sig kvar tack vare en bortaseger.

Varberg har en del andra problem som inte spelarna märks så mycket av. Hela styrelsen har sagt upp sig och ett bokföringsföretag drar föreningen till rättslig prövning i tingdrätten på grund av en obetald skuld

Deltagande lag i Svensk Cupens gruppspel 2023

  • Allsvenskan (14): Häcken, Djurgården, Hammarby, Kalmar FF, AIK, Malmö FF, IFK Göteborg, Mjällby, Sirius, IFK Norrköping, Degerfors, Varberg, Brommapojkarna, Halmstad.
  • Superettan (13): Helsingborgs IF, GIF Sundsvall, Trelleborgs FF, Skövde AIK, Landskrona BoIS, Brage, Västerås, Örebro, Utsikten, Jönköpings Södra, Östersunds FK, Norrby, GAIS.
  • Ettan Norra: Dalkurd.
  • Ettan Södra: Oskarshamns AIK, FC Trollhättan.
  • Division 2 Norrland: IFK Luleå.
  • Division 2 Västra Götaland: Onsala BK

Matchen visas på betalkanalen CMore

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:55  
   
  Läs mer...  
 


 
  Näldens IF - Alsens IF 0-6 (0-2)  
  av Bertil "Blåsa" Johansson | Idag - 10:42  
  Efter lite paus på min skrivning, skall jag försöka att rapportera från Alsens matcher framöver, Det är ju viktigt med Fotbollz för att nå ut även till lokalfotbollen.
Kvällen match var ju derby, men nu var vi verkligen storebror!
 
  Läs mer...  
 


 
  Snack om konstgräs och gräs  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:23  
 

- Vi ska vinna matchen oavsett underlag.

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Åre Slalomklubb - Tandsbyns FK 4-0 (1-0)  
  av Thomas Dahlberg | Igår - 22:23  
 

Lite försenat referat efter matchen när Tandsbyn åkte upp till Duved för att möta Åre. Ett möte som slutade med att hemmalaget fick med sig samtliga poäng och en hållen nolla.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Maj 2026 - 21:11 Bilder från Ope IF dam - Alnö IF 3-4
2 Maj 2026 - 19:13 IFK Östersund-Fränsta 4-1 (1-0)
2 Maj 2026 - 18:21 .Bilder från Ope Teg 1-1
2 Maj 2026 - 17:37 Resultat spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
2 Maj 2026 - 15:17 Referat: Bergs IK - Tandsbyns FK 2-1 (0-1)
2 Maj 2026 - 14:53 Övertygande seger för ifk
1 Maj 2026 - 22:55 Rapport från träningen - inre mittfältet kan man förändra
1 Maj 2026 - 10:23 Vi vet att IFK Värnamo är ett dåligt bortalag - det kan få f
1 Maj 2026 - 10:14 Följ ÖFK - IFK Värnamo via fotbollz.se
30 Apr 2026 - 16:56 Frösö IF-Brunflo FK 5-2 bilder
30 Apr 2026 - 14:06 Linton Ulloa och Solskjaer.
30 Apr 2026 - 11:48 Tips damserierna i helgen
30 Apr 2026 - 09:14 Hede IK gör målrik start i fyran ⚽⚽⚽
29 Apr 2026 - 11:05 Viktig match för kamraterna
29 Apr 2026 - 10:59 Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan
28 Apr 2026 - 13:50 Stor framgång för Philip Bonde
28 Apr 2026 - 08:55 Tabell åttan på besök
27 Apr 2026 - 13:35 Örebros tränare Rickard Norling om en stentuff Superettan
27 Apr 2026 - 13:22 Höga poäng till flera öfk-spelare mot öster
26 Apr 2026 - 20:59 Resultat och tips div 2 Norrland
 
 
 
12
kommentarer
Spelomgång 8 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 7 Jun 2026 - 20:09
fortsatt ledning efter förra v
5
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 20:06
3
kommentarer
Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund 
av Haldo Jonsson | 14 Jun 2026 - 20:56
I natt smäller det. Svenska La
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 16:03
Hugo Azzi 
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook