Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK NOLLADE TRELLEBORG I SKÖN BORTASEGER I PREMIÄREN
av Martin Nylander
Publicerad 30 Mar 2025 - 17:53 Uppdaterad 6 Jul 2025 - 21:58

Trelleborg - ÖFK 0-1 (0-0)

Jamie Hopcutts avgörande straff

Premiär i Superettan, ett vårtecken gott nog. ÖFK har på sin lott i de två första matcherna fått skånelagen Landskrona hemma och idag Trelleborgs FF (TFF) borta. Efter en minst sagt medioker försäsong var det nu upp till bevis för ÖFK. Det som talade för TFF var att man imponerat hittills i år och vunnit sin grupp i svenska cupen före lag som AIK och Degerfors. Dessutom gick matchen på gräs något som också talade för hemmalaget.

Premiärelvan var rätt väntad sånär som att Adjoumani saknades på grund av skadekänning; Stople – Johansson, Bonde, Suljic, Enemark – Bonnah, Sporrong, Perry, Marklund, Edqvist – Kirby. Bänken såg ut så här; Benediktsson, Ghanoum, Ananwu, Oluwayemi, Brendon, Hopcutt och så det senaste tillskottet Jawla.

Första halvlek präglas av en jämn tillställning där respektive lag har sina bättre perioder. ÖFK började bäst och redan i första minuten kommer man in i TFF straffområde och kan skjuta, bra räddning av målvakten. TFF tog sedan över spelet och ÖFK tvingas jaga. Efter en ”taktisk skada” från Stople i mitten av halvleken får ÖFK prata sig samman och efter det hotar ÖFK bättre framåt. Kirby har flera möjligheter och borde satt minst ett mål. I den 21 matchminuten bryter Sporrong centralt ett svagt uppspel av TFF målvakt, spelar ut till vänster mot Kirby och som skjuter på ett tillslag, tamt avslut. I den 38 matchminuten kommer ett inspel från höger av Edqvist till Kirby som skjuter, dock går bollen utanför. Perry och Edqvist var båda aktiva på sina respektive kanter. Perry får en fin möjlighet i 23 matchminuten efter inspel från Edqvist. Där borde Perry skjutit direkt, men väljer att driva in i planen för att skapa sig ett bättre avslutsläge. Tyvärr rann en fin möjlighet ut i sanden. I övrigt kan nämnas att ÖFK prioriterar att stå rätt i defensiven, på så vis blir det svårt för TFF att skapa något. TFF skapar ändå sin hetaste chans i 43 matchminuten, dock ett svagt avslut från höger utanför Stolpe högra stolpe.

Andra halvlek börjar med att TFF sätter ribban för halvleken, ett stort bollinnehav för hemmalaget och där ÖFK har svårt att skapa något framåt. I 69 matchminuten byter ÖFK ut Perry och Kirby mot Jawla och Hopcutt. I den 73 är det dags för nya ÖFK byten Bonnah ut och Brendon in. I den 88 matchminuten får så TFF sitt bästa läge i matchen. ÖFK får inte bort bollen efter hörna och Charlie Weberg får chans att skjuta, bollen smiter strax utanför Stolpe vänstra stolpe. I 91 matchminuten byter ÖFK ut Edqvist mot Ghanoum. Just Ghanoum kommer in med mycket energi och ett en minut senare ska han slå ett inspel i TFF straffområde, bollen tar på TFF spelare hand och straff ÖFK. Hopcutt blir matchhjälte genom att sätta 0-1 till höger om målvakten.

Sammanfattningsvis en typisk premiärmatch samt målsnål tillställning som det brukar vara dessa lag emellan. På en tungsprungen gräsplan där bollen tycktes studsa lite okontrollerat gjorde det svårt främst för ÖFK både ur ett passningsperspektiv som att orken tröt mot slutet. Skönt ändå med en vinst i premiären även om det inte var fullt rättvist sett till en bra andra halvlek av hemmalaget. Det är många ÖFK spelare som förtjänar beröm idag, främst tänker jag på positiva insatser av nyförvärven. Edqvist första halvlek var mycket bra, han är en hårt jobbande spelare med bra blick för spelet. Kirbys första halvlek lovar också gott, tyvärr kom han bort lite i andra halvlek i takt med att ÖFK blev allt mer nedtryckta. Att Kirby är anfallare ger honom än mer beröm då han ofta agerade positivt i defensiven. Bonnahs insats centralt är värt att lyfta liksom Bondes trygga spel i försvaret. Nu ser vi fram emot Landskrona nästa helg samt ett fullsatt Jämtkraft Arena.

Målglädje

Straffsituationen


 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Öfk2025 skrev | 30 Mar 2025 - 21:26
Man ser fram emot Ange Svärds tankar efter att detta fruktansvärt dåliga ÖFK som sett så usla ut och bara gjort dåliga saker vunnit premiären, något som inte hänt på otroligt länge.

Framåt och uppåt ÖFK! En spännande säsong väntar!
1
Gäst: PP skrev | 30 Mar 2025 - 20:17
En gedigen insats av ÖFK
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Resultat spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 00:00  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

Hede vann mot Berg på Galhammarudden IP

 
  Läs mer...  
 


 
  Ulriksfors - Alsens IF 2-0 (2-0)  
  av Bertil "Blåsa" Johansson | Igår - 22:41  
  Ulriksfors vann ganska enkelt på "hemmaplan" i söndags!  
  Läs mer...  
 


 
  Matchreferat  
  av Torsten Lundqvist  | Igår - 18:42  
  Stuguns BK/Ragunda BK- Dorotea/Kyrktåsjö/Wilhelmina  
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Hallens SK - Ope IF 2 2-1 (2-1)  
  av Stefan Roos | Igår - 11:35  
 

Foto Stefan Roos

William Nilsson gjorde två mål och blev matchvinnare

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Sep 2024 - 13:35 Magnus Powell leder inte ÖFK mot Helsingborg - ledig av priv
10 Sep 2024 - 11:19 Omgångens prestation div 3 Mellersta Norrland
10 Sep 2024 - 10:38 hemmamatch mot Alnö if
9 Sep 2024 - 22:09 Dvärsätt BK -Ope IF 1-0 (0-0) Bilder från matchen
9 Sep 2024 - 21:02 Resultat div 3 mellersta Norrland
9 Sep 2024 - 12:11 Tuff toppmatch slutade 0-0
9 Sep 2024 - 10:12 Nominerade som bästa spelare i och tränare i superettan i au
8 Sep 2024 - 20:41 Fotbollz.se besökte bygget av allaktivitetshallen i Krokom o
8 Sep 2024 - 16:36 IFK 2 vann
7 Sep 2024 - 15:54 Oavgjort. Lucksta kvitterar i slutminuten
7 Sep 2024 - 15:50 förlust för damerna
7 Sep 2024 - 10:13 Helgens matcher
6 Sep 2024 - 20:53 Resultat div 2 Norrland
6 Sep 2024 - 19:26 Om målvakten Aly Keita
6 Sep 2024 - 09:35 ÖFK vill behålla Mansour Sinyan - även Mykola Musolitin aktu
6 Sep 2024 - 07:31 Nu behöver vi hjälp!
5 Sep 2024 - 22:37 En upplyftande återsamling i dag, torsdag
5 Sep 2024 - 22:15 Bättre än förväntat för Jamie Hopcutt
5 Sep 2024 - 12:57 ÖFK gör sina bästa matcher efter ett uppehåll - Det finns ut
4 Sep 2024 - 22:52 Om före detta ÖFK- spelaren Theodore Rask
 
 
 
7
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | 27 Jun 2026 - 23:24
4
kommentarer
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | 28 Jun 2026 - 17:36
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | 27 Jun 2026 - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
1
kommentar
Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10
av Haldo Jonsson | 29 Jun 2026 - 14:41
1
kommentar
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook