Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

GRAHAM POTTER FÖRBUNDSKAPTEN I SVENSKA LANDSLAGET - INGEN UTOPI
av Haldo Jonsson
Publicerad 15 Okt 2025 - 11:08 Uppdaterad 15 Okt 2025 - 11:12

Graham Potter. Bilden är från ÖP- hallen och från Potters första träning med ÖFK. Foto: Haldo Jonsson
Mycket har hänt med både ÖFK och Potter sedan den tiden. Det senaste om Potter är, att han har visat intresse att bli ny förbundskapten för svenska landslaget. I en intervju med Fotbollskanalen säger Potter: - Det vore fantastiskt. Detta var något överraskande, men tänker man tillbaka på vilken positiv vistelse fotbollsmässigt och privat han hade i Östersund och Sverige så är det förståeligt.


Jag är faktiskt i Sverige just nu, i mitt hus i Sverige. Jag är mellan jobb och lämnade ju precis Premier League. Jag är öppen för allt, egentligen, där jag känner att jag kan hjälpa till. Jobbet som förbundskapten för det svenska landslaget är fantastiskt, säger Potter till Fotbollskanalen.
Potter fortsätter:
- Jag har känslor för Sverige. Jag älskar landet och jag älskar svensk fotboll. Jag har mycket att vara tacksam över gentemot svensk fotboll.
- Sverige har spelat en enorm, enorm roll i min karriär. Och i mitt liv. Jag är för evigt tacksam för det.
- Mina sju år i Sverige har varit en fantastisk del i mitt liv. Två av mina barn föddes här, jag har ett hus här i Sverige och jag har upplevt flera olika serier i landet. Jag känner att jag har en djup förståelse för landet och fotbollskulturen.
- Jag är väldigt, väldigt stolt över min tid i Sverige och min del i Östersunds fotbollsutveckling. Jag är väldigt stolt över vad vi uppnådde där.
---------------------------------
Graham Potter kom utan sin familj till Sverige som tidigare universitetslärare och ÖFK utan någon större erfarenhet som tränare, men han hade vartit spelare i Premier League och han bar med sig en stark vilja och ett bra fotbollskunnande.


Lite tufft var det för honom från början.

Han kände att han inte hade det rätta stödet från fotbollsintresserade.


Efter att han spelat oavgjort i sin första träningsmatch mot Sollefteå, så undrade han vad han gett sig in på.


Han pratade med mig om fotbollssituationen i Östersund och ÖFK och det bristande stödet som fanns för ÖFK på den tiden.


Vad som sedan hände, det vet vi alla. Allt var nästan ofattbart.


Genom mycket hårt arbete och mycket resande för att att värva och kolla på spelare så lyckades han med ÖFK som ingen inte trodde skulle vara möjligt.

Han hade fått de spelare han ville ha och kunde sedan förbättra deras fotboillskunnade och skapa en sammanhållen trupp.


Det berodde en viss del på att Potter hade en enorm arbetskapacitet.
- Jag tänker och jobbar med på fotboll nästan dygnet. Fortsätter jag så här så blir det nog skilsmässa, sa Potter med både allvar och lite skämt.

Potter trivdes mycket bra med att träna ÖFK och med sin vistelse i Österlund och Sverige. Han gillade svensk fotboll.


Nar familjen skulle bryta upp och flytta tillbaka till England och han skulle träna Swansea, så skedde så det med saknad och gav nog ett litet sår i själen för både honom, hans fru och barn. Så bra trivdes de alla i Östersund.


Med tanke på det och det minnen och framgångar han hade i Sverige med ÖFK, så är det inte så märkvärdigt att han inte har något emot att återvända.


Om Potter fick förtroendet att leda Svenska Landslaget skulle vi bli mycket glada. Han är en hjälte i Östersund.

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: Per Svensson skrev | 16 Okt 2025 - 18:05
SVFF sjunker djupare för varje dag som går (om det nu går 🤔), tragiskt spekulerande om denna tränare, som får sparken i vartannat lag dessutom. 👇
3
Gäst: starta en annan tråd skrev | 15 Okt 2025 - 20:10
Detta handlar inte om Kindberg.\r\nVisa respekt för Haldo, som skrev artikeln och Graham, som det handlar om
4
Gäst: PP skrev | 15 Okt 2025 - 15:01
Ja, han hade turen att få en rekommendation på en tränare, som visade sig vara den absoluta motsatsen till han själv, och som därför kunde skapa ett tryggt lag av både trygga och otrygga spelare. En tränare som dessutom stannade till att korthuset rasade och pengarna snabbt östes ur kassakistorna med er huvudperson vid rodret, trots formell avgång.
Kom ihåg att ni är en väldigt liten klick, oavsett utgången i en viss rättegång. Men visst behöver de nuvarande medlemmarna vara vakna mot ett nytt kuppförsök. Och visst finns det mycket tillgångar hos den nämndes familj sedan en viss dag, som skulle kunna plockas fram för detta. Ordet ruinerad kan ha många betydelser.
2
Gäst: Tvivlande skrev | 15 Okt 2025 - 14:09
Fotbollsledare ska det vara.
2
Gäst: Tvivlande skrev | 15 Okt 2025 - 14:08
Daniel Kindberg, en av Sverlges största fotbollsspelare!
2
Gäst: Ära den som äras bör skrev | 15 Okt 2025 - 14:04
kom ihåg vem som rekryterade Potter till ÖFK och lät honom utvecklas!
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Två formstarka lag möts i dag på Jämtkraft Arena  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:09  
 

ÖFK är svåra att besegra och på Jämtkraft Arena. Det kan bli avgörande i dag. ÖFK är det enda lag i Superettan som inte förlorat på hemmaplan. ÖFK har bara förlorat en match på åtta spelade

 
  Läs mer...  
 


 
  Norrköpings tränare - en annorlunda matchbild mot ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:45  
   
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK -IFK Norrköping via fotbollz,se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:25  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Flotbollz.se har fem medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  En träning med viss dramatik - Rapport  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:23  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
25 Aug 2024 - 20:25 Hede IK - Alsens IF 5-0 bilder från matchen
25 Aug 2024 - 17:22 ÖFK-Skövde AIK 2-2 (2-1)
25 Aug 2024 - 16:39 Matchens prestation
25 Aug 2024 - 16:22 Bra start räckte till en poäng
25 Aug 2024 - 16:05 Resultat div 3 mellersta Norrland
25 Aug 2024 - 15:48 Matchens överraskning
25 Aug 2024 - 15:38 ÖFK - Skövde 2-2 (2-0)
25 Aug 2024 - 15:37 stark bortavinst av IFK
25 Aug 2024 - 12:21 Startelvan
25 Aug 2024 - 10:17 Referat: Tandsbyns FK - Ås IF 5-0 (1-0)
24 Aug 2024 - 22:13 Inför matchen: ÖFK - Skövde AIK
24 Aug 2024 - 21:30 Ope IF dam - Sundsvalls DDF2 6-1 Bilder
24 Aug 2024 - 20:04 Frösö BK mister seriepoäng i div 4
24 Aug 2024 - 18:21 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
24 Aug 2024 - 18:10 Referat: Ope IF - Sundsvalls DFF 2
24 Aug 2024 - 14:58 En fråga återstår inför matchen mot Skövde på söndag
24 Aug 2024 - 11:59 Helgens matcher
24 Aug 2024 - 11:08 Följ ÖFK - Skövde på fotbollz.se
23 Aug 2024 - 22:25 Resultat och tips div 2 Norrland
23 Aug 2024 - 18:53 Malcolm Stolt startspelare i kväll i sin nya klubb St Pölten
 
 
 
15
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
6
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
1
kommentar
En träning med viss dramatik - Rapport 
av Haldo Jonsson | Igår - 11:56
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook