Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

AFC ATHLETIC - ÖFK 1-1 (1-1)
av Niclas Sundström
Publicerad 21 Maj 2023 - 16:14 Uppdaterad 21 Maj 2023 - 16:25

Nu med refarat av Niclas Sundström och krönika av Per Lagerbäck

Amatkarijo kvitterat till 1-1 genom ett elegant mål. Målskytten längst ner i vänstra hörnet

.

Östersunds FK ville studsa tillbaka efter säsongens första förlust i den förra omgången, men några tre poäng blev det inte denna dag.

Matchinledningen var väldigt avvaktande utan målchanser.

Som en blixt från klar himmel tog hemmalaget ledningen i den 22:a matchminuten efter en kontring. Mazur förlorade duellen mot Karlsson Adjei som lyckades få in bollen mellan benen på Aly Keita, trots dålig vinkel. 1-0 till AFC kändes onödigt då ÖFK-försvaret haft bra kontroll på händelserna. Målet blev hursomhelst en väckarklocka för gästerna.

Tre minuter senare ville Musolitin ha straff då han blev kapad i straffområdet, men domaren stod väl placerad och vinkade avvärjande. Kort därefter friställde Mazur Malcolm Stolt med en fin instickare men målvakten räddade med en fotparad. En jättechans och det borde verkligen ha blivit 1-1 där.

Målet kom istället i den 30:e minuten. Adjoumani och Musolitin kombinerade på vänsterkanten innan Amatkarijo fick bollen i utanför straffområdet. Han avlossade ett hårt lurigt skott som överraskade en skymd målvakt och bollen letade sig in i bortre hörnet. 1-1!

ÖFK var det bättre laget i första halvlek och släppte inte till några målchanser förutom kontringen som gav 1-0.

I andra halvlek öppnade spelet upp sig en aning. Musolitin fick ett bra skottläge på halvvolley i den 52:a minuten, men fick ingen ren träff och bollen utanför stolpen.

Malcolm Stolt drog på sig en varning i minut 56, vilket innebär att han är avstängd i nästa match mot Utsikten om en vecka.
Idag var Stolt pigg och visade prov på fin teknik vid flertalet tillfällen, bland annat i den 64:e minuten när han dribblade sig fram och serverade nyinsatte Österholm som avslutade med vänsterfoten. Avslutet tyvärr mitt på målvakten.

AFC hade mer av spelet i andra halvlek, och var nära att ta ledningen i den 67:e minuten efter en dubbelhörna. Keita väl placerad och kunde klistra bollen.

78:e minuten. Stolt/Amatkarijo ut - Kabyue/Karlsson Grach in.

84:e minuten. Mykola Musolitin skadad och utbytt. Hoppas det inte är något allvarligt, då frånvarolistan tycks bli längre och längre. Den här matchen avslutades med endast reservmålvakten kvar på bänken. Sadmir Zekovic ersatte Musolitin.

Lagen fick varsin möjlighet att göra segermålet på stopptid. ÖFK:s André Österholm väggspelade med Zekovic i straffområdet och fick ett läge men målvakten parerade. Närmast vinst kom ändå AFC efter en långt slagen frispark som nickskarvades en halv decimeter utanför en chanslös Aly Keita.

1-1 får sägas vara ett rättvist resultat sett till 90 minuter, och nu hoppas vi på folkfest, finväder och tre poäng nästa söndag!

Trissen

3p - Amatkarijo

2p - Mazur

1p - Stolt


 
 
3 Kommentarer:
Gäst: ÖFK:are skrev | 21 Maj 2023 - 18:21
Lagerbäck ser alla matcher på ett bra och objektivt sätt som vi flesta ÖFKare skriver under på! Där har du fel Tobias! Det är bara att komma igen Tobias, man kan inte ha rätt alla gånger!
15
Gäst: Tobias skrev | 21 Maj 2023 - 16:23
Tack för ett bra referat! Känns som Per Lagerbäck inte ser samma matcher som oss andra
4
Gäst: Robert skrev | 21 Maj 2023 - 15:02
Helt ok med en poäng med tanke på alla skador och avstängda. Inte många lag hade tagit poäng med tio!!! spelare borta. Det visar på bra bredd och harmoni.

Nu försvinner Stolt till nästa, men två till sex spelare kommer tillbaka. Så till nästa match det det mycket ljusare ut.
18
 
Sök på fotbollz.se
   
  Norrköpings tränare - en annorlunda matchbild mot ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:45  
   
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK -IFK Norrköping via fotbollz,se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:25  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Flotbollz.se har fem medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  En träning med viss dramatik - Rapport  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:23  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Hasse Thor både skribent på fotbollz.se och artist  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

Bilden: Hasse Thor som musiker på midsommarfestligheterna på Stocke Titt på Frösön. Foto Haldo Jonsso

Hasse Thor var den förste skribenten på fotbollz.se. Det har han varit i18 år och han skriver fortfarande. .

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Jul 2024 - 16:38 ÖFK mot Degerfors på söndag - Det finns en hel del som talar
18 Jul 2024 - 15:07 Mr fotboll, Tommy Engstrand, Norra - Lits IF ärad av Graham
16 Jul 2024 - 12:48 Graham Potter vill bli Englands förbundskapten?- Fullt möjli
15 Jul 2024 - 19:08 öFK hade det mesta utom mål - förlust mot Levanger
15 Jul 2024 - 15:12 Startelvan i dag
15 Jul 2024 - 10:43 ÖFK genrepar i dag mot norska Levanger - vad kan vi förvänta
13 Jul 2024 - 23:13 Vi är alla duktiga målgörare del 2
12 Jul 2024 - 15:04 Målvakten Andrew Mills provtränar med utländsk klubb
12 Jul 2024 - 11:04 Vi är alla duktiga målgörare
11 Jul 2024 - 20:52 Glatt återseende vid dagens träningsupptakt.- Har Novak avbr
11 Jul 2024 - 20:27 Ny klubb för Kevin Jablinski och Albin Winbo provtränar med
11 Jul 2024 - 16:57 Fotbollz.se synar Quimi, Ordoñez, Daniel Westerlund och Dani
9 Jul 2024 - 17:06 Roar Adelsten, AUXESIS PHARMA HOLDING AB (publ) kommenterar
9 Jul 2024 - 16:57 Allsvenskt motstånd för IFK Östersund i svenska cupens andra
9 Jul 2024 - 16:50 Svenska Cupen omgång 2 är lottad - ÖFK möter lag från div 1
8 Jul 2024 - 21:14 Träningen startar snart och träningsmatch är bokad.
8 Jul 2024 - 15:20 Öztersund ungdom IF vann P14 i Storsjöcupen mot Argentinsk l
8 Jul 2024 - 12:15 Ung, men ändå rutinerad målvakt till ÖFK
7 Jul 2024 - 19:22 ÖFK säger adjö till Kevin Jablinski och Albin Winbo
7 Jul 2024 - 15:43 Resultat Storsjöcupen 2024 för lokala lag samlade på en sida
 
 
 
15
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
6
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
1
kommentar
En träning med viss dramatik - Rapport 
av Haldo Jonsson | Igår - 11:56
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook