Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

I MORGON, MÅNDAG, AVGÖRS ÖFK:S VARA ELLER ICKE VARA I SUPERETTAN
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Nov 2022 - 23:05 Uppdaterad 20 Nov 2022 - 23:10

Tom Pripp ryckte in 2020, då ÖFK först nekades elitlicensen. Han överklagade till Överklagningsnämnden och lyckades genom en stark och uppmärksammad insats vända på beslutet så att ÖFK återfick sin elitlicenens. Vi hoppas och tror, att han lyckas även denna gång för god kunskap och skicklighet det har han och han har full koll på vad som gäller.

Det är t.f. ordföranden i ÖFK:s bolagsstyrelse Tom Pripp och ekonom Tommy Holmgren som ska bevisa för licensnämnden om att ÖFK har ekonomi för att klara nästa säsong i Superettan. Lyckas man inte göra det så kommer Pripp troligtvis begära ÖFK i konkurs. Man ska övertyga licensnämnden att ÖFK:s möjlighet att ekonomiskt klara ekonomin för nästa säsong inte är uppenbart orealistiska.

Det är andra gången som Pripp har den uppgiften. Den första var 2019 då vd Lennart Ivarsson först presenterade att förslag som inte var hållbart för att få elitlicens. I slutet av november nekades Östersunds FK elitlicens för 2020 av licensnämnden. Nämnden ansåg inte att klubbens förutsättningar för att bedriva verksamhet under 2020 var realistisk.

ÖFK nekades, och fotbollsburbundet hade placerat ÖFK i Superettan och Brage i Allsvenskan. Det gick så långt att fotbollsförbundet i matchprogrammet för den allsvenska säsongen 2021 hade placerat Brage i allsvenskan och ÖFK i Superettan.


ÖFK nöjde sig inte med beslutet. Man överklagade beslutet till Överklagningsnämnden. Det var då Tom Pripp, med många års erfarenhet av företagsjuridik i ryggen, tog på sig ansvaret att förhandla med Överklagningsnämnden. Tom Pripp lyckades. Överklagningsnämnden ändrade på licensnämnden beslut och kom fram till att ÖFK skulle få tillbaka elitlicensen och fortfarande få spela i Allsvenskan säsongen 2020.


Tom Pripp hade lyckats. ÖFK var kvar iAllsvenskan. Pripp hade gjort en stark prestation den gången när han ryckte in som förhandlare och vände beslutet till ÖFK förmån.


Han är som företagsadvokat van vid liknande uppgifter och han är van vid förhandlingar i rätten och det kan han dra nytta av även denna gång. Därför kan vi vara hoppfulla att han tillsammans med Tommy Holmgren kommer att lyckas även denna gång. Pripp är övertygande, han har kunskap och har full koll på vad som gäller. Den uppfattningen fick vi vid presskonferensen för några dagar sedam.


I beslutet för godkännande stod: – Överklagandenämnden har visserligen funnit att de föreligger ett antal osäkerheter kring Östersunds bedömningar av att kunna bedriva sin verksamhet under säsongen 2020. Regelverket kräver dock att en förenings bedömningar ska vara ”uppenbart orealistiska” för att elitlicens ska kunna nekas. Utifrån det material som Östersund presenterat, vilket till viss del skiljer sig från det som åberopades vid licensnämndens prövning, har överklagandenämnden konstaterat att Östersunds bedömningar inte är ”uppenbart orealistiska”, varför överklagandet har bifallits och elitlicens har beviljats, säger överklagandenämndens ordförande Martin Holmgren.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Flatte skrev | 21 Nov 2022 - 09:37
Pengarna har kommit in.
❤️🖤2023💪💪
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Förlust efter ledning i paus  
  av Classe Olofsson  | Idag - 18:36  
 

IFK Lidingö fk - IFK Östersund 3-1 (0-1) Mål IFK: Denise Jensen

 
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)  
  Idag - 17:06  
 

Referat och krönika kommer under kvällen



 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag mot GIF Sundsall  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:45  
 

Startelvan: Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Sundby Anyanwu, Hugo Azzi, Abodi Qasem, Dennis Widgren, Amar Begic, Simon Marklund, Curtis Edwards, Emil Özkan, Abel Stensrud

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:55  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Jun 2024 - 19:49 Öfk kom igen starkt andra halvlek men tre mål räckte inte fö
30 Jun 2024 - 17:47 Så nära poäng. Trots allt.
30 Jun 2024 - 16:53 borta seger för kamraterna
30 Jun 2024 - 15:39 Matchens prestation
30 Jun 2024 - 15:38 Matchens överraskning
30 Jun 2024 - 15:04 klar seger
30 Jun 2024 - 11:30 Sen krönika idag
30 Jun 2024 - 08:24 Inför matchen: Landskrona BOIS - ÖFK
29 Jun 2024 - 20:23 Ytterhogdal IK-Skellefteå FF (0-0) 2-1. YIK är på gång igen.
29 Jun 2024 - 18:36 Seger med 1-0 mot Cosmos
29 Jun 2024 - 17:48 Följ Landskrona BOIS - ÖFK via fotbollz.se
29 Jun 2024 - 17:43 Ope IF - IFK Östersund 2-4 Bilder från matchen
29 Jun 2024 - 12:23 Rapport från träningen - Det måste på något sätt finnas plat
28 Jun 2024 - 22:29 Nytt fint tränarjobb för Björn Hamberg
28 Jun 2024 - 22:02 Resultat spelomgång 11 div.4 Jämtland 2023
28 Jun 2024 - 20:03 Tips div 3 mellersta Norrland
28 Jun 2024 - 14:09 Helgens matcher
27 Jun 2024 - 21:30 Landskrona har bara vunnit en match mot ÖFK på tio möten
27 Jun 2024 - 16:04 Ett stort steg är taget - allhallen i Krokom får gräs i dag
27 Jun 2024 - 13:41 Curtis Edwards återvänder till England - har ny klubb
 
 
 
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
1
kommentar
Tufft motstånd i Svenska Cupen 
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 20:25
1
kommentar
GIF Sundsvall - ÖFK sänds på storbildsTV på Stortorget
av Haldo Jonsson | 23 Jun 2026 - 19:28
Fotbollsfest på Stortorget
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook