Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

'- IFJOL FICK VI SÖKA UPP SPELARE - I ÅR HÖR DE AV SIG FÖR ATT DE VILL SPELA MED OSS'
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Nov 2023 - 20:01 Uppdaterad 23 Nov 2023 - 20:07

Det säger manager Magnus Povel till fotbollz.se i ÖP- hallen på träningen i dag


Magnus Powell.

Hela denna vecka har det varit träning i ÖP- hallen och trots att serien är slutspelad och inga kval återstår, var det bra fart.

Fotbollz.se tog tillfället i akt för att växla några korta ord med Magnus Powell och de mesta han sa var positivt.

Jag erinrar mig att fotbollz.se träffade Powell vid ungefär samma tidpunkt i fjol. Då träffade vi en annan Powell än den vi mötte i dag.

Inför det stundande kvalet ifjol var Powell allvarsam, koncentrerad och skärpt till det yttersta.

I dag var han lugn, avspänd och det strålade självförtroende om honom. Och varför skulle han inte känna så, med de framgångar han nått med laget?

När jag frågade honom vilket var det bästa som hänt med fotbollen, så visste han inte vad det var, men vi på fotboll.se hade svaret.

Fotbollz.se kunde upplysa honom om det: Det var beslutet att det blir en fortsättning för Magnus och Stefan i ÖFK.

- Det var inte så svårt beslut att ta, säger Powell. Jag ser framemot att jobba vidare med grabbarna. Det är viktigt att vi har klara och bestämda visioner för vad vill åstadkomma. De gillar spelarna.

- Vi har spelare som vill mycket, som är lojala och som siktar högt och vi har haft en härlig sammanhållning.

- Många spelare har utvecklats mycket i år.

- Vi ska bli bättre än i fjol. Vi ska träna hårdare än vi gjort. Det är viktigt och det kostar inte något. (Jag berättade för Powell att jag följt ÖFK:s träningar sedan starten och jag har inte sett någon tränare hittills som haft bättre fart på träningarna.) Powell smälte det utan att kommentera.

- Det är betydligt mera lättarbetat i år. Vi har en fin stomme i laget. Att vi blev femma i serien har spridit sig till andra lag och många spelare lockas hit av den fina insatsen. I fjol fick vi söka upp spelare och jobba med dem för att få dem att skriva på. I dag söker spelarna från andra klubbar själva upp oss och vill spela med oss.

Här inflikar Per-Ola Hedlund, som tillsammans med Barbro, har bra kontakt med spelarna och även de som slutat, att det verkar som alla har trivts bra med ÖFK och Östersund.

Powell fortsätter: Vi kommer att ta in några nya spelare till nästa säsong. (Det besannades av att det idag, var det en kille från Malmö som provspelade och han har varit här hela veckan. Vad vi på fotbollz.se, på den korta tiden kunde se, så var det en spelare som imponerade. Han skulle kunna bli en förstärkning)

Därefter stegade Powell vidare ut på plan för att sätta igång träningen, kanske den sista denna säsong.

Fotbollz.se önskade Magnus och Stefan en skön ledighet med styrkande avkoppling.

ÖFK ger sig aldrig!

.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Snoddas skrev | 24 Nov 2023 - 10:26
Klart att man ska hålla bra provspelare för sig själva.Det finns ju fler klubbar som är intresserade av bra spelare.
16
Gäst: Andersson skrev | 24 Nov 2023 - 08:22
Vem är provspelaren?
4
Gäst: MM skrev | 23 Nov 2023 - 22:23
Det låter mycket positivt och tack för denna fina rapportering!
17
 
Sök på fotbollz.se
   
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-1 matchen pågår  
  Idag - 17:06  
 

.



 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag mot GIF Sundsall  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:45  
 

Startelvan: Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Sundby Anyanwu, Hugo Azzi, Abodi Qasem, Dennis Widgren, Amar Begic, Simon Marklund, Curtis Edwards, Emil Özkan, Abel Stensrud

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:55  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:09  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Jun 2024 - 19:10 Matchens prestation
1 Jun 2024 - 18:07 Krönika?
1 Jun 2024 - 18:03 Frösö IF -Lucksta IF 6-2 (3-0)
1 Jun 2024 - 17:37 Matchens överraskning
1 Jun 2024 - 14:03 Startelvan i dag
1 Jun 2024 - 13:23 OPE IF Dam vs Brunflo FK 3-3 Bilder
1 Jun 2024 - 11:22 Sandvikens IF om dagens match
1 Jun 2024 - 10:50 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
1 Jun 2024 - 10:44 Tips div 3 Mellersta Norrland
1 Jun 2024 - 10:43 Tips div 2 Norrland
1 Jun 2024 - 09:47 Helgens matcher
31 Maj 2024 - 22:35 Alsen - Hede 2-1 (2-1)
31 Maj 2024 - 22:29 Resultat 6 div.4 Jämtland 2023
31 Maj 2024 - 21:19 Alsen - Myssjö/Oviken 0-2 (0-0)
31 Maj 2024 - 20:17 Följ ÖFK -Sandvikens IF via fotbollz.se
31 Maj 2024 - 14:58 Camilla Eriksson blir operativ chef för ÖFK - det bästa som
31 Maj 2024 - 10:14 Det finns egentligen inte något att klaga på när man tittar
30 Maj 2024 - 22:27 DM kvartsfinal Ope IF - Frösö IF 1-5 Bilder
30 Maj 2024 - 19:13 Sandvikens IF har aldrig vunnit borta - några reflexioner
30 Maj 2024 - 09:47 Ziad Ghanoum mer än en utmärkt fotbollsspelare
 
 
 
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
1
kommentar
Tufft motstånd i Svenska Cupen 
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 20:25
1
kommentar
GIF Sundsvall - ÖFK sänds på storbildsTV på Stortorget
av Haldo Jonsson | 23 Jun 2026 - 19:28
Fotbollsfest på Stortorget
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook