Publicerad 21 Maj 2025 - 22:46 Uppdaterad 21 Maj 2025 - 22:49
Vi söker fler volontärer inför våra hemmamatcher!
Vi söker fler volontärer inför våra hemmamatcher
Varje gång ÖFK spelar en mach hemma på Jämtkraft Arena behöver vi många som hjälper till för att genomföra matcherna. Nu söker vi er föreningar som vill hjälpa oss och samtidigt tjäna lite pengar.
Vi behöver omgående folk som jobbar i kioskerna men också som är publikvärdar under våra matcher. Föreningar kan hjälpa till en match eller flera matcher. För varje person som hjälper till så får ni i föreningarna betalning för er insats.
Vi söker också privatpersoner som kan hjälpa oss, du behöver alltså inte vara knuten till en förening. Arbetstiden är cirka 4,5-5 timmar per matchtillfälle och självklart får ni mat på plats av oss och en fantastisk möjlighet att se elitfotboll på hemmaplan.
Ny serieledare efter förra omgången då Berg vann sin match och Hede gick och förlorade sin match borta mot Offerdal. Skiljer nu bara en poäng mellan de tre första lagen. Brunflo tog chansen i förra omgången och är nu på samma poäng som Lillhärdal som är strax ovanför kvLHede Lillhä'alstrecket. Härjedalskt derby på fredag då Hede och Lillhärdal möts på Söderåsens IP. M/O har ingen match denna omgång
En match återstår att spela i omgång 16. Det är Hede - Lillhärdal. Spelas fredag