Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

SUPPORTERKULTURERNA INOM FOTBOLL.
av Lars Larsson
Publicerad 28 Jul 2023 - 12:43 

”Alla supportrar samlas runt fotbollen av samma anledning, gemenskap, lojalitet och inte minst kärleken till det egna laget. Fotboll är för många en konstant faktor i fragmentiserad värld, enligt forskaren Aage Radmann, och supportrarna ser sig ibland som fotbollsklubbarnas kärna: spelare och tränare kommer och går, men supportrarna består.”

Supporter är en person som stöder en organisations verksamhet utan att direkt vara en del av den. Begreppet förknippas ofta med någon som har ett stort engagemang för en idrottsförening. En organiserad grupp med supportrar som är hängivna som lag kallas ofta supporterklubb.” Källa: Wikipedia

Tyvärr tar sig engagemanget ibland obehagliga uttryck som vid Hammarbys bortamatch mot Twente 27/7. https://www.expressen.se/sport/fotboll/kaosscener-efter-hammarbys-match-slagsmal-pa-laktaren-/

Vi har även hemma i Sverige stundtals problem med hur supportrar beter sig. Maskerade (ibland) tänder de bengaler, kastar bangers, kastar föremål på domare och spelare samt startar slagsmål sinsemellan. Sådant hör absolut inte hemma på en fotbollsarena.

Jag drar mig däremot med glädje till minnes ÖFK:s matcher i Europa League 2017-2018. Jag såg nästan alla matcher på plats. Såväl hemma som borta. I Bilbao var det cirka 600 ÖFK supporters. I Berlin 2000 och i London över 5000. Till detta alla hemmamatcher. Mig veterligt inträffade inte en enda allvarlig incident. Polischefen i Bilbao lär till och med ha skickat ett meddelande till polisen i Östersund om vilka fantastiskt trevliga supportrar ÖFK har.

I de allsvenska matcherna så blev det däremot stökigt vid några hemmamatcher. Inte så att ÖFK:s supportrar bidrog till det men väl bortasupportrarna. Framförallt var det stökigt på arenan och på stan vid ett tillfälle. Jag undviker medvetet att skriva vilket lags supportrar det handlade om. Det är inte det viktigaste utan det fundamentala är att generellt få bort denna avart.

Hur är dock den stora frågan. En sak jag har noterat är att medelåldern på ÖFK:s supportrar synes vara väsentligt högre relativt de flesta konkurrerande klubbarnas diton. En mänsklig hjärna anses fullt utvecklad i 27-årsåldern vad avser konsekvensanalys av egna handlingar. Så uttrycket ungdomligt oförstånd har faktiskt sin grund i forskning. Studerar vi supportrar som beter sig på ett oacceptabelt vis tenderar deras ålder knappast vara i närheten av pensionsåldern utan istället tenderar den vara nära ungdomlig ålder.

Jag pratade nyligen med en klubbchef i en svensk elitklubb. Han ansåg att en tydligare konsekvens vid supportrars misskötsel borde vara att låta den klubben få poängavdrag. Detta blir då en påtaglig och allmänt känd konsekvens, som dessutom lever över tid och som rimligtvis borde leda till att andra supportrar och klubben i sig, tar krafttag mot huliganerna. Kanske något att ta till sig.

Lördagen 29/7 kommer Giffarna till Jämtkraft. I släptåg kommer också deras supportrar och supporterföreningen Patronerna. Tyvärr har även Giffarnas supportrar tidigare och vid flera tillfällen visat brist på konsekvensanalys. Hoppas att vi på lördag slipper konstatera att så sker igen.

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: Kral skrev | 3 Aug 2023 - 09:11
Polisens taktik är att inte göra nånting utan låta bråkmakarna härja som man vill och sedan berömma sig själv..Jag glömde. Man sätter åt fredliga hemmasupportrar.
0
Gäst: Jamtlandstaus skrev | 29 Jul 2023 - 16:27
Giffarnas supportrar var ju käcka idag, bengaler, hatramsor och häcklande av DK. De verkar ha missat att DK inte haft nåt att göra med ÖFK på 5 år. Nån kanske kan tala om för dem att Kindberg inte är kvar (om de inte är läskunniga själva)?
4
Gäst: Jamtlandstaus skrev | 29 Jul 2023 - 16:26
Giffarnas supportrar var ju käcka idag, bengaler, hatramsor och häcklande av DK. De verkar ha missat att DK inte haft nåt att göra med ÖFK på 5 år. Nån kanske kan tala om för dem att Kindberg inte är kvar (om de inte är läskunniga själva)?
3
Gäst: Tvivlande skrev | 28 Jul 2023 - 14:57
Säkerheten är ett skämt, ordningsvakter står och äter korv medan benggalerna brinner.
5
Gäst: Nick skrev | 28 Jul 2023 - 14:45
Förbjudet och visitera i dom nedre !!!! regionerna. Där man gömmer
5
Gäst: Tvivlande skrev | 28 Jul 2023 - 11:45
Det här med bangers, facklor som tänds och annat otyg skulle de komma tillrätta med om styrande vågar ta beslut, men de vågar man inte. Som ex på hur nivån ligger så har jag sett här på Arenan småkillar som fick tillsägelse för att de hade korkarna kvar på läskflaskor vilket man inte får ha! Men jag har också sett att tänder du bengaler är det ingen som bryr sig trots att man.inte får ta in bengaler! Inga vakter eller publikvärldar som ingriper, varför?
14
 
Sök på fotbollz.se
   
  Dags börja blicka mot undre strecket?  
  av Per Lagerbäck | Igår - 23:30  
 

Första knappa 40 minuterna var årets sämsta, mot ett inte alltför starkt Norrköping. En viss uppryckning i andra räckte inte långt. Nu får vi hoppas på att ledare och spelare inser allvaret.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK FÖRLORADE MOT IFK NORRKÖPING -FÖRSTA HEMMAFÖRLUSTEN FÖR I ÅR  
  av Lasse Granbacka | Igår - 23:13  
 

ÖFK - IFK Norrköping 0-2 (0-1)

 
  Läs mer...  
 


 
  Bildspel ÖFK - IFK Norrköping  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 23:03  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 22:24  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Maj 2024 - 21:50 ÖFK- Gefle IF 4-3 (2-1)
22 Maj 2024 - 13:54 Åsikter om vilka spelare som ÖFK ska satsa på
22 Maj 2024 - 10:43 Inför matchen: ÖFK - Gefle IF
22 Maj 2024 - 09:14 Var har förmågan att göra mål på hörnor och frisparkar tagit
21 Maj 2024 - 11:06 Följ ÖFK -Gefle IF via fotbollz.se
21 Maj 2024 - 10:49 kan kamraterna rubba serie tvåan i bortamatchen
21 Maj 2024 - 10:32 Omgångens prestation Div 3 Mellersta Norrland
21 Maj 2024 - 09:57 Vi samlas mangrant på arenan på onsdag och hejar fram vårt Ö
21 Maj 2024 - 08:57 Tre spelare i farozonen för avstängning
20 Maj 2024 - 10:52 Poängbedömningen av spelarna Skövde - ÖFK klar.
20 Maj 2024 - 09:58 Om för detta ÖFK spelaren Saman Ghoddos
19 Maj 2024 - 20:13 Ope IF - Dvärsätts BK 0-2 (0-0) Bilder
19 Maj 2024 - 19:35 Klar seger i första bortamatchen
19 Maj 2024 - 17:32 Andra Trissvinsten för virtuosen Yannick Adjoumani
18 Maj 2024 - 22:43 Chanskavalkaden
18 Maj 2024 - 21:20 Frösö IF -Älgarna-Härnösands IF 3-2 (2-1)
18 Maj 2024 - 21:12 Premiär, och tidig seriefinal på Svedjevallen i dag
18 Maj 2024 - 17:11 Många chanser och tidvis bra spel, men inga mål
18 Maj 2024 - 15:57 Nu är jag riktigt förbannad
18 Maj 2024 - 15:54 IFK Östersund-Bodens BK FF 1-2 (0-1)
 
 
 
15
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
8
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
3
kommentarer
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av Lasse Granbacka | Igår - 17:19
ÖFK - IFK Norrköping 0-2
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
1
kommentar
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | Igår - 22:24
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook