Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

SUPPORTERKULTURERNA INOM FOTBOLL.
av Lars Larsson
Publicerad 28 Jul 2023 - 12:43 

”Alla supportrar samlas runt fotbollen av samma anledning, gemenskap, lojalitet och inte minst kärleken till det egna laget. Fotboll är för många en konstant faktor i fragmentiserad värld, enligt forskaren Aage Radmann, och supportrarna ser sig ibland som fotbollsklubbarnas kärna: spelare och tränare kommer och går, men supportrarna består.”

Supporter är en person som stöder en organisations verksamhet utan att direkt vara en del av den. Begreppet förknippas ofta med någon som har ett stort engagemang för en idrottsförening. En organiserad grupp med supportrar som är hängivna som lag kallas ofta supporterklubb.” Källa: Wikipedia

Tyvärr tar sig engagemanget ibland obehagliga uttryck som vid Hammarbys bortamatch mot Twente 27/7. https://www.expressen.se/sport/fotboll/kaosscener-efter-hammarbys-match-slagsmal-pa-laktaren-/

Vi har även hemma i Sverige stundtals problem med hur supportrar beter sig. Maskerade (ibland) tänder de bengaler, kastar bangers, kastar föremål på domare och spelare samt startar slagsmål sinsemellan. Sådant hör absolut inte hemma på en fotbollsarena.

Jag drar mig däremot med glädje till minnes ÖFK:s matcher i Europa League 2017-2018. Jag såg nästan alla matcher på plats. Såväl hemma som borta. I Bilbao var det cirka 600 ÖFK supporters. I Berlin 2000 och i London över 5000. Till detta alla hemmamatcher. Mig veterligt inträffade inte en enda allvarlig incident. Polischefen i Bilbao lär till och med ha skickat ett meddelande till polisen i Östersund om vilka fantastiskt trevliga supportrar ÖFK har.

I de allsvenska matcherna så blev det däremot stökigt vid några hemmamatcher. Inte så att ÖFK:s supportrar bidrog till det men väl bortasupportrarna. Framförallt var det stökigt på arenan och på stan vid ett tillfälle. Jag undviker medvetet att skriva vilket lags supportrar det handlade om. Det är inte det viktigaste utan det fundamentala är att generellt få bort denna avart.

Hur är dock den stora frågan. En sak jag har noterat är att medelåldern på ÖFK:s supportrar synes vara väsentligt högre relativt de flesta konkurrerande klubbarnas diton. En mänsklig hjärna anses fullt utvecklad i 27-årsåldern vad avser konsekvensanalys av egna handlingar. Så uttrycket ungdomligt oförstånd har faktiskt sin grund i forskning. Studerar vi supportrar som beter sig på ett oacceptabelt vis tenderar deras ålder knappast vara i närheten av pensionsåldern utan istället tenderar den vara nära ungdomlig ålder.

Jag pratade nyligen med en klubbchef i en svensk elitklubb. Han ansåg att en tydligare konsekvens vid supportrars misskötsel borde vara att låta den klubben få poängavdrag. Detta blir då en påtaglig och allmänt känd konsekvens, som dessutom lever över tid och som rimligtvis borde leda till att andra supportrar och klubben i sig, tar krafttag mot huliganerna. Kanske något att ta till sig.

Lördagen 29/7 kommer Giffarna till Jämtkraft. I släptåg kommer också deras supportrar och supporterföreningen Patronerna. Tyvärr har även Giffarnas supportrar tidigare och vid flera tillfällen visat brist på konsekvensanalys. Hoppas att vi på lördag slipper konstatera att så sker igen.

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: Kral skrev | 3 Aug 2023 - 09:11
Polisens taktik är att inte göra nånting utan låta bråkmakarna härja som man vill och sedan berömma sig själv..Jag glömde. Man sätter åt fredliga hemmasupportrar.
0
Gäst: Jamtlandstaus skrev | 29 Jul 2023 - 16:27
Giffarnas supportrar var ju käcka idag, bengaler, hatramsor och häcklande av DK. De verkar ha missat att DK inte haft nåt att göra med ÖFK på 5 år. Nån kanske kan tala om för dem att Kindberg inte är kvar (om de inte är läskunniga själva)?
4
Gäst: Jamtlandstaus skrev | 29 Jul 2023 - 16:26
Giffarnas supportrar var ju käcka idag, bengaler, hatramsor och häcklande av DK. De verkar ha missat att DK inte haft nåt att göra med ÖFK på 5 år. Nån kanske kan tala om för dem att Kindberg inte är kvar (om de inte är läskunniga själva)?
3
Gäst: Tvivlande skrev | 28 Jul 2023 - 14:57
Säkerheten är ett skämt, ordningsvakter står och äter korv medan benggalerna brinner.
5
Gäst: Nick skrev | 28 Jul 2023 - 14:45
Förbjudet och visitera i dom nedre !!!! regionerna. Där man gömmer
5
Gäst: Tvivlande skrev | 28 Jul 2023 - 11:45
Det här med bangers, facklor som tänds och annat otyg skulle de komma tillrätta med om styrande vågar ta beslut, men de vågar man inte. Som ex på hur nivån ligger så har jag sett här på Arenan småkillar som fick tillsägelse för att de hade korkarna kvar på läskflaskor vilket man inte får ha! Men jag har också sett att tänder du bengaler är det ingen som bryr sig trots att man.inte får ta in bengaler! Inga vakter eller publikvärldar som ingriper, varför?
14
 
Sök på fotbollz.se
   
  Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk  
  av Haldo Jonsson | Idag - 16:02  
 

Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Dags börja blicka mot undre strecket?  
  av Per Lagerbäck | Igår - 23:30  
 

Första knappa 40 minuterna var årets sämsta, mot ett inte alltför starkt Norrköping. En viss uppryckning i andra räckte inte långt. Nu får vi hoppas på att ledare och spelare inser allvaret.

.Bortaklacken skötte sig bra. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK FÖRLORADE MOT IFK NORRKÖPING -FÖRSTA HEMMAFÖRLUSTEN FÖR I ÅR  
  av Lasse Granbacka | Igår - 23:13  
 

ÖFK - IFK Norrköping 0-2 (0-1)

Trissvinnaren Abodi Qasem före match. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bildspel ÖFK - IFK Norrköping  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 23:03  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

.Publikrekord fö i år och soligt var det. Foto Thord-Eric Nilson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Maj 2024 - 18:57 Sista anmälningsdag 15/5 ICA MAXI Fotbollscamp
14 Maj 2024 - 17:40 VD Peja Lindholm - en person med lidelse lämnar ÖFK
14 Maj 2024 - 11:28 Div 5 norra och södra har startat
14 Maj 2024 - 10:07 Om före detta ÖFK -mittbacken Myroslav Mazur
14 Maj 2024 - 09:29 hemmamatch mot boden
13 Maj 2024 - 20:59 Quimi Ordonez - Trissvinnare för andra gången
13 Maj 2024 - 19:23 Träningstider ÖFK denna vecka
13 Maj 2024 - 10:56 Om Brages nervpärs
13 Maj 2024 - 10:49 Om Ytterhogdals framfart i div 2
12 Maj 2024 - 22:07 Ope IF - Selånger 0-4 bilder
12 Maj 2024 - 22:03 Referat IFK Timrå - Ope IF
12 Maj 2024 - 21:17 Div 2 Norrland
12 Maj 2024 - 18:10 Onödigt slarv bidrog till förlusten mot IK Brage
12 Maj 2024 - 17:48 Matchens prestation
12 Maj 2024 - 17:26 Matchens överraskning
12 Maj 2024 - 16:46 Bra insatser behövs hela matchen.
12 Maj 2024 - 14:03 Startelvan
11 Maj 2024 - 22:06 Alsens IF - Stuguns BK 1-1 (1-1)
11 Maj 2024 - 22:06 Dvärsätts BK vs IFK Umeå div3 1-1
11 Maj 2024 - 15:23 Resultat och Tips div 2 Norrland
 
 
 
15
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
8
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | Igår - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
8
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
4
kommentarer
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av Lasse Granbacka | Igår - 17:19
ÖFK - IFK Norrköping 0-2
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook