Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

DET BLI EN SPÄNNANDE SÄSONG - PÅ TORSDAG BÖRJAR TRÄNINGEN I ÖP- HALLEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 7 Jan 2025 - 21:41 Uppdaterad 7 Jan 2025 - 22:08

Fotbollz.se minns när Graham Potter ledde sin första träning i ÖP- Hallen. Nu blir det Kiarach Livani som ska leda ÖFK. Det kommer att bli spännande och intressant. Vad kan vi förvänta oss?

På torsdag gör ÖFK en intressant nystart för den kommande säsongen.

Det finns mycket att undra över, men det finns även mycket som det finns anledning att se fram emot och glädjas åt. Det kommer att bli minst sagt ett spännande år.

Det har blivit årlig tradition att upptaktsträffen inför säsongen sker i ÖP- hallen. Så blir det även detta år, trots att många trodde och hoppades på att det skulle bli i Allhallen i Krokom.

Att starta i ÖP- hallen behöver inte var något bevärande.

Så här i början på säsongen, är det inte så viktigt att träna på stor plan. Det blir det längre fram. Allhallen har en yta som motsvarar tre ÖP- hallsplaner så visst är det skillnad.

Traditionellt har det även ofta varit kallt och ogästvänligt väder när spelarna ska träffas för första gången för gemensam träning.

Fotboll.se se har varit på det flesta, så vi vet.

Det finns många minnen.

Ofta har det varit nya spelare som intresserat mest, men lika kul har det varit att se att det gamla gardet är med igen. Det är viktigt att stommen med ÖFK- känsla finns kvar.

Jag kan ur minnet nämna två träffar ur min minnesbok.

Den ena var när Sam Mensiro kom. Det var svinkallt och han hade bara en tunn sommarjacka på sig till skydd för kylan. Många tittade på honom och tyckte han var tuff. Han frös som en vilsen fjällvandrare i snöstorm.

Dagen efter kom han till träningen i en extra stor varm vinterjacka som jag inte sett maken till tidigare. Endast ögonen syntes på honom.

Jag vill även nämna när mästartränaren Graham Potter gjorde sin första träning i ÖFK i ÖP- hallen.

När jag hälsade Potter välkommen till Östersund, såg han närmast blyg ut och var ganska fåordig.

Första dagen deltog nästan inte alls i träningen. Han stod vid ena kanten, iakttog och noterade vad han såg.

Denna gång är det nye tränaren Kiarach Livani som möter spelarna.

Jag tror inte att han har någon blygsel i vad han gör. Han har klara och tydliga ambitioner vad han vill åstadkomma och verkar ha stort självförtroende.

För att klara av sina krav måste han ha tillgång till bra spelare.

Försvarsmässigt finns det nog inte mycket i övrigt att önska.

ÖFK måste ha en driven och löpstark mittfältare med spelsinne och passningsskicklighet. Han ska vara den som kan leverera öppnande passningar och skapa målchanser och varför inte själv vara målskytt.

Viktigast är att vi får nya duktiga forwards.

ÖFK har på relativt kort tid förlorat tre mittforwards, samtliga målgörare. Grach och Ordonez gjorde 10 mål tillsammans för att inte nämna Stolt. De måste ersättas. Vi kan inte förlita oss bara på att Ali Suljic ska nicka bollen i mål på hörnor, man han är ett nyttigt komplement.

Jag vet att bra forwards är inte är lätt att hitta, men det är ett måste.

Bra målskyttar kostar, det vet vi. Bäst är att hitta en hungrig div1 spelare som vill mycket och som inte har några stora krav. Sådan finns det ganska många av, det gäller att hitta dem.

Vi hoppas på att det kommer några provspelare. Frågan är bara när de kommer. Kanske när ÖFK har tillgång till Allhallen?

Under fjolåret så skapade ÖFK trots allt många målchanser, ofta flera än motståndarna, men det var förmågan att placera bollen i mål som brast.

Helst måste ÖFK ha spelare som av typ Johan Bertilsson. Han var en mästare att placera bollen utom räckvidd för målvakten. Han sa en gång till mig: -Jag kan inte skjuta hårt, men jag kan placera bollen. Det är kanske värt att tänka på.

Viktigt är även att ÖFK inte släpper in mål i slutet av matcherna, som de har gjort en längre tid. Vad beror det på? Hoppas Livani har svaret.

Innan jag slutar vill jag nämna att det blir kul att se de nyförvärv som redan kommit.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Bengeten skrev | 8 Jan 2025 - 15:07
Man får väl hopps att den uppbyggda konditionen räcker för 96 min! Tillsammans med teknikträning är konditionsträning tillsammans med intervallträning superviktigt! Ser fram mot den nya säsongen med tillförsikt! Lycka till!❤️⚽️🖤
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)  
  av Hasse Thor  | Igår - 19:41  
 

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 18:44  
 

.Foto Thord - Eric Nilsson

.Dramatisk bild ur bildspelet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 16:37  
 

.Trisstvåan Simon Marklund. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 15:34  
 

. Douglas Bergqvist tiittar efter bollen och konstaterar att Simon Marklund gjorde 3-0. Då trodde många i publiken att segern redan var vunnen, men riktigt så blev det inte Värnano kom igen och det blev riktigt spännande. Viljestarke Abel Stensrud på bilden, gjorde en bra match, och igger i läge för att möta en retur. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Feb 2024 - 17:25 Dagens träning imponerade
20 Feb 2024 - 12:28 Jamie Hopcutt återvänder till ÖFK - Vi minns dig
19 Feb 2024 - 10:33 IK Brage Imponerade mot IFK Norrköping
19 Feb 2024 - 10:32 Korta nyheter- Jamie Hopcutt åter till ÖFK?
18 Feb 2024 - 18:52 vinst för kamraterna
18 Feb 2024 - 17:44 Trots dagens förlust är jag nöjd över vad vi fick se
18 Feb 2024 - 17:43 Roland Grip har somnat in - landslagsmannen bördig från Föll
18 Feb 2024 - 17:36 Träningsmatcher Herr
17 Feb 2024 - 21:48 ÖFK:s yngste supporter såg matchen idag på Bravida Arena
17 Feb 2024 - 20:23 Träningsmatch Herr
17 Feb 2024 - 17:22 Jämn match som slutade med vinst för Häcken
17 Feb 2024 - 17:21 Matchens överraskning
17 Feb 2024 - 17:12 Matchens prestation
17 Feb 2024 - 12:04 Startelvan i dag
16 Feb 2024 - 20:55 Hallen är tillbaka
16 Feb 2024 - 16:01 Vilken nivå har ÖFK så här års - på lördag möter ÖFK ett av
15 Feb 2024 - 10:45 Jämkraft Arena fyllde inte säkerhets kraven som reservarena
15 Feb 2024 - 10:06 Grace Tanda till Kamraterna
14 Feb 2024 - 16:20 Inför Häcken - ÖFK
14 Feb 2024 - 13:33 Michael Aduragbemi Oluwayemi har skrivit på för ÖFK
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
11
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
7
kommentarer
Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan
av Haldo Jonsson | 29 Apr 2026 - 10:59
Det är en snedfördelning
3
kommentarer
.Bilder från Ope Teg 1-1 
av Stefan Roos | 2 Maj 2026 - 18:21
Bild: Cornelis Gidlund Foto Stefan
2
kommentarer
Upp, och ner
av Per Lagerbäck | Igår - 15:10
Säsongens bästa och s
2
kommentarer
Referat: Bergs IK - Tandsbyns FK 2-1 (0-1)
av Thomas Dahlberg | 2 Maj 2026 - 15:17
Trots en drömstart och ledning
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook