Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK FORTFARANDE OBESEGRADE I SVENSKA CUPEN
av Martin Nylander
Publicerad 28 Feb 2026 - 17:53 Uppdaterad 28 Feb 2026 - 20:10

Degerfors - ÖFK 1-1 (0-0)

Foto: Barbro Fundin Hedlund

Bortamatch i Svenska Cupen mot Degerfors IF (DIF) på Stora Vallas B-plan. Degerfors är ett lag ÖFK historiskt haft svårt mot på bortaplan. Förväntningarna inför matchen var höga, skulle ÖFK återigen kunna upprepa sin fina insats mot IFK Göteborg och hota ett lag från Allsvenskan. Hemmalaget kom från en drömstart i cupen där man hemmabesegrade Trelleborgs FF med 3-0. Ett resultat som var minst något mål för stort sett till Trelleborgs första halvlek där man var minst lika bra som DIF.

ÖFK mönstrade följande startelva; Melker Uppenberg - Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren - Daniel Miljanovic, Simon Marklund, Luka Bozickovic, Amar Begic, Yannick Adjoumani - Abel Stensrud och Edgar Navassardian

Ersättare var; William Tönning, Jonathan Westerberg, Abodi Qasem, Emil Özkan, Molls Donald, Michael Oluwayemi, Curtis Edards, Elliot Caarls och Eseg Yossief

Första halvlek slutar mållös efter att DIF haft mest boll och där ÖFK legat lågt och krympt ytorna för hemmalaget offensivt. Inget av lagen mäktade med ett avslut på mål. ÖFK kändes trygga defensivt och satsade på långa bollar upp mot jagande Stensrud och Navassardian.

Andra halvlek får en helt annan karaktär ur både ÖFK och DIF perspektiv. ÖFK går högre i banan samtidigt som man behåller intensiteten i presspelet. I 50 matchminuten slår Miljanovic ett inlägg från höger mot Navassardian, han möter bollen med huvudet men nicken går över. I 53 matchminuten skapar hemmalaget en chans där Neteabay kan skjuta men Uppenberg tippar bollen till en resultatlös hörna. I 55 matchminuten kan hemmalaget genom Raferty avsluta rakt framifrån men återigen kan Uppenberg rädda. I 56 matchminuten kommer 0-1 till ÖFK. Navassardian driver in från vänster och spelar snett inåt bakåt till Stensrud som via ett skott till vänster om hemmamålvakten kan ge bortalaget ledningen. Målet leder till ett betydligt aktivare hemmalag och det tryck man skapar resulterar i 1-1 i 60 minuten. Raferty skjuter rakt framifrån och Uppenberg räddar men släpper en retur som Sebastian Ohlsson kan placerar in i mål. I 85 matchminuten är vi beredda att notera 2-1 till hemmalaget, dock står Suljic för en brytning av mycket hög klass. I den sista matchminuten får ÖFK till ett rejält tryck på hemmalaget utan att hitta ett avslut på mål. Matchen slutar 1-1. I den 79 matchminuten gjorde en pigg Curtis Edward återkomst i ÖFK tröjan.

Sammanfattning av matchen. ÖFK har hållit nollan i tre raka halvlekar, och dessutom inte förlorat på 4 halvlekar, mot allsvenskt motstånd, det är en styrka som heter duga. Dessutom gör man detta med ett lag som ännu inte kan anses samspelta. Det känns inte rätt att lyfta fram någon enskild spelare denna dag då alla verkligen jobbar hårt för laget. Defensiven vill jag påstå håller väldigt hög klass, inte superettanklass utan högre. ÖFK båda anfallare jobbar kopiöst hårt och det gör man under hela matchen vilket är starkt. Det man saknar idag är en spelare som kan ta emot och hålla i bollen i offensivt läge, men den spelaren kanske kommer. Dagen match är återigen en stark prestation mot allsvenskt motstånd där ÖFK inte ska skämmas för den bärgade poängen.

Martin Nylander

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Flatt skrev | 1 Mar 2026 - 08:25
Imponerade av öfk ser lovande ut.
Vi ses på arenan på söndag.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Dm, WO till kamraterna  
  av Classe Olofsson  | Idag - 17:01  
 

Lillhärdal lämnar WO i DM slutspelet (3-0)

 
 


 
  Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:04  
 

Bilden från Ali Suljics första träningspass med ÖFK 2024 i ÖP-hallen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchreferat  
  av Torsten Lundqvist  | Idag - 12:41  
  Alsens IF - Stuguns BK/ Ragunda BK  
  Läs mer...  
 


 
  Abodi Quasem - Trissvinnare mot IFK Norrköping  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:52  
 

Abodi Quasem Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, men hotas av Amar Begic

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P.



 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Mar 2024 - 22:25 Grym avslutning
30 Mar 2024 - 21:25 Nu vet vi - sämre kan det faktiskt inte bli
30 Mar 2024 - 17:01 Matchens prestation
30 Mar 2024 - 15:14 Matchens överraskning
30 Mar 2024 - 13:50 ÖFK skänkte bort poängen
30 Mar 2024 - 12:08 Startelvan i dag
30 Mar 2024 - 10:34 Måndag är det premiär för Frösö IF i div 2
30 Mar 2024 - 10:27 Förväntansfulla Falkar på väg till norrlandsderbyt - nu på p
30 Mar 2024 - 00:14 Inför matchen: GIF Sundsvall - ÖFK
29 Mar 2024 - 17:49 ÖFK har inte vunnet en premiär sedan 2016 - ett dåligt omen
29 Mar 2024 - 15:30 Rapport från träningen och synpunkter på laguttagningen
29 Mar 2024 - 10:16 Ilska i norr efter avbruten match i div 2
29 Mar 2024 - 09:39 Vänta med att sätta betyg på årets ÖFK
28 Mar 2024 - 20:46 överkörda i premiären
28 Mar 2024 - 10:48 GIF Sundsvall är en förening i förvandling.
27 Mar 2024 - 18:02 Axel Boden Återvänder
27 Mar 2024 - 17:46 ny försvarare från frösön
27 Mar 2024 - 14:52 Fotbollz.se rustar för ännu en säsong
27 Mar 2024 - 14:45 Fotbollz.se rustar för ännu en säsong
27 Mar 2024 - 10:44 ÖFK höll vad man lovade - en sistaminutenvärvning - men inge
 
 
 
13
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | 21 Jun 2026 - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
4
kommentarer
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av Lasse Granbacka | 21 Jun 2026 - 17:19
ÖFK - IFK Norrköping 0-2
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ali Suljic lämnar ÖFK?
av Haldo Jonsson | 21 Jun 2026 - 22:11
Foto Micke Olofsson
1
kommentar
GIF Sundsvall - ÖFK sänds på storbildsTV på Stortorget
av Haldo Jonsson | Igår - 19:28
Fotbollsfest på Stortorget
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook