Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NYTT ÖFK, MEN ÄNDÅ SOM FÖRUT.
av
Publicerad 22 Jan 2025 - 23:14 

Under säsongen 2024 blev det för mig uppenbart att ÖFK saknade målskyttar. I seriens början saknades till och med ett effektivt anfallsspel, men detta blev faktiskt avsevärt bättre ju längre säsongen led. Däremot hade laget svårt att förvalta de chanser som senare uppstod.

En bra målskytt har både spelsinne och målsinne. Inget ont om Karlsson Grach, men tillräckligt bra spelsinne saknar han. Ursäkta att jag tar han som exempel, men allt blir mer påtagligt med ett namn. Vad är då spelsinne? Jo, det är förmågan att läsa spelet. Det är ju inte för inte för inte som fotboll kallas” det gröna fältets schack”. Att läsa spelet innebär att du kan se in i framtiden. Låter kanske ambitiöst men är relativt simpelt. Det är dock en talang. Endera så har du det eller så inte. Visserligen kan insikt om hur spelsinne fungerar ge viss positiv tränings effekt, men utan talang på området blir det aldrig fulländat.

Spelsinne är förmåga att inse vad som händer i nästa moment. Låt mig ta ett exempel. Wingbacken eller högermittfältaren avser slå ett inlägg in i straffområdet. När den spelarens fot träffar bollen förstår anfallare med spelsinne vart han skall bege sig, för att vara där när bollen anländer. Off side är då också överspelat, eftersom rörelse sker tiondelar efter tillslag på inlägget.

Forwards har större utrymme att chansa i sitt spel. Att dessutom agera i förväg ger offensiva fördelar, relativt motståndarförsvaret, genom att vara på plats när det händer. Den skillnad som utmärkes av att invänta vart bollen tar vägen och sedan agera ger däremot försvaret större möjlighet att avvärja eventuella målchanser. Tyvärr kännetecknade det senare Karlsson Grach. Ändå gjorde han flest mål. Målsinne ör dock lite annorlunda jämfört med spelsinne.Det är förmåga att hantera sina målchanser och här var han hyfsat bra. Med ett bättre spelsinne hade han dock kunnat få många fler målchanser.

Nu är Karlsson Grach såld och Ordonez återgått till sin moderklubb. Stolt försvann ju redan tidigt under säsongen. ÖFK stod alltså ett tag helt utan anfallsspelare. Nu ser det däremot betydligt bättre ut vad avser forwards. Jag tror personligen mycket på de två senaste nyförvärven. Kirby och Edgar Sarkis Navassardian. Jag anser dock att det skall in en till forward plus en dominant mittfältare, som kompletterar Brendon och Sporrong. Försvarsmässigt ser det redan bra ut.

Med en tränare som vill spela offensiv teknisk fotboll och nya unga (förutom Kirby) känns det nästan som förr. En ny resa kan börja.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Glenn@makenzius.se skrev | 23 Jan 2025 - 17:06
Insiktsfullt och bra beskrivning!
1
Gäst: Robert skrev | 23 Jan 2025 - 15:49
Ja det ska bli spännande att se om de har träffat rätt i nyförvärven.

Jag är också intresserad av att se hur nya tränaren ställer upp laget och hur han vill spela fotboll. Jag hoppas på en tydlig idé för anfallsspelet och en plan-b när det inte fungerar. Det är framförallt plan-b som enligt mig verkade saknas helt ifjol.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Falkenberg har aldrig vunnit på Jämtkraft Arena trots fem försök  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:43  
 

Den långa resan för Falkenberg upp till Östersund kan bli mera tung än vanligt.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div2 Norrland herrar  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:32  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:30  
 

Bortamatcher för distrikslagen

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Falkenbergs FF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:56  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fem medarbetare på Jämtkraft Arena

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Nov 2023 - 20:56 Bildkavalkad och film från JHFF fotbollsgala 2023
6 Nov 2023 - 15:44 ÖFK kallar till presskonferens i morgon
6 Nov 2023 - 15:17 Myroslav Mazur har varit pålitlig under hela säsongen - blev
6 Nov 2023 - 14:54 'P19 lyckades inte vinna över Karlbergs BK.'
5 Nov 2023 - 11:41 'ÖFK Akademi är i P17 Pojkallsvenskan 2024'
4 Nov 2023 - 22:28 ÖFK-are utmärkte sig på årets lokala Fotbollsgala
4 Nov 2023 - 21:56 Vi är alla vinnare i J/H FF:s Fotbollsgala
4 Nov 2023 - 19:48 Ytterhogdal IK kvalade sig kvar i div 2 Norrland
4 Nov 2023 - 17:07 ÖFK - Östers IF 1-2 (0-2)
4 Nov 2023 - 16:08 Matchens överraskning
4 Nov 2023 - 15:58 Slätstruket
4 Nov 2023 - 15:57 Matchens prestation
4 Nov 2023 - 13:54 ÖFK - Öster 0-2 i halvtid
4 Nov 2023 - 12:08 Startelvan i dag
3 Nov 2023 - 16:40 Kajsa Lindroth uttagen till landslagsläger
3 Nov 2023 - 14:44 Följ ÖFK - Öster via fotbollz.se
3 Nov 2023 - 10:33 Bra tabellplacering ger ÖFK mer klirr i kassan
2 Nov 2023 - 18:03 Snömatcher med ÖFK som vi minns och som vi inte kan minnas
2 Nov 2023 - 14:50 Ytterhogdal spelar kval till div 2 Norrland
2 Nov 2023 - 14:22 ÖFK har inte förlorat på Jämtkraft Arena sedan den 4 juni
 
 
 
5
kommentarer
Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?
av Haldo Jonsson | 5 Maj 2026 - 11:19
3
kommentarer
Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 2 Maj 2026 - 17:45
Svartvik leder serien. Järpen
2
kommentarer
ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0) 
av Hasse Thor | 3 Maj 2026 - 19:41
“Upp som en sol, ned som en p
2
kommentarer
Upp, och ner
av Per Lagerbäck | 3 Maj 2026 - 15:10
Säsongens bästa och s
2
kommentarer
Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 2 Maj 2026 - 21:22
Tätt på given när de
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook