Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

HÄRLIGA TRE POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 6 Apr 2026 - 17:05 Uppdaterad 6 Apr 2026 - 17:46

Det var uppenbart ett genidrag att hämta "hem" Curtis Edwards. Även om inte allt var väldigt bra, så stod han för denna härliga trepoängare.

Först vill jag upplysa om att jag har ett handikapp som ställer till det vid t ex lingonplockning och när man via TV ska titta på Varberg och ÖFK med ordinarie dräkter. Jag är nämligen rödgrön färgblind, och det var ett helsike vid varje bildsekvens som inte innehöll närbilder att skilja lagen åt. Därför blev det extra svårt att koncentrera sig på vilka ÖFK-spelare som agerade på planen, så betygsättningen haltar säkert en del.

ÖFK:s första halvlek var knackig, eller innehöll åtminstone blandade insatser. Detta dock till stor del förklarat av stark vind och risig plan. Det som dock fortsatt är befriande är att det tycks vara slut på duttandet med bollen i och runt eget straffområde. Tusen tack tränare Miljanovic! Dessutom agerar gänget verkligen som ett lag, med bra stöttande såväl defensivt som offensivt. Lägg därtill en tydlig ansats att vid möjlighet snabbt hota framåt. Då funkar också en spelare som Curtis Edwards som bäst. Han är ständigt beredd att jobba på bollar, även om dom inte är perfekta, och blir därför väldigt jobbig för motståndarna. Att han sedan gör två mål och borde ha blivit framspelare till ett, då Stensrud i princip blev frispelad av honom.

Försvarsspelet var i stort sett bra, men en del enskilda misstag höll flera gånger på att ställa till det, och vid ett tillfälle blev en misslyckad rensning en bra passning till en motståndare och resulterade i Varbergs kvittering. Det var vid flera andra tillfällen rensningar som inte var helt säkra, och passningsspelet hade emellanåt också brister, men därmed slut på det mindre positiva.

ÖFK:s andra halvlek blev betydligt bättre än den första, delvis med hjälp av medvinden. Men jag tycker att rörelserna utan boll utvecklades positivt och dessutom agerade bollhållarna klokare och klokare.

Betygen:

Griffiths 3 - Gjorde en bra match, utan att riktigt sättas på prov. Visade dock att Uppenberg inte ständigt ska vara säker på uppdraget.

Widgren 3 - En stabil match utan att glänsa.

Suljic 3 - Gör också en bra match, och kanske borde vara värd en fyra.

Ayanwu 4 - Fortsatt bryt- och placeringssäker, även om det blev ett par misstag.

Adjoumani 3 - Syntes inte lika mycket som han brukar, men ett stort plus för att han höll sig mer på benen.

Miljanovic 3 - Jag ser honom inte så mycket, men det är ju delvis ett bevis för att defensiven funkar. Han höll uppenbarligen hyfsat rent på sin kant, och fanns även med framåt.

Özkan 4 - Faller bort ibland, men vilken lirare detta kan bli. Kul att han fick starta.

Begic. 3 - Stabil, men agerandet innan kvitteringar håller kvar betyget på en trea.

Marklund 4 - Skapar en hel del och finns nästan alltid med framåt. Viktigt att han stannade. Lockade nog en och annan spelare till ÖFK.

Edwards 5 - Inte allt funkade, men två mål, en fantastisk genomskärare och väldigt hårt jobb ger högt betyg.

Stensrud 3 - Syntes lite för lite, och borde nog ha gjort ett mål på frispelningen. Men det kommer.

Palomino 3 - Spelade egentligen för lite för att betygsättas, men han gjorde sitt.

Laginsatsen 5 - Killarna jobbade verkligen för varandra och Miljanovic får ytterligare ett positivt omnämnande för att ha skapat detta och hittat ett i grunden säkert defensivt spel och uppmanar till att ta de möjligheter som finns att snabbt ta sig framåt.

Denna seger ger hopp om en spännande fortsättning på serien, men ta inte för givet att det blir en lätt seger mot Norrby. Hoppas dock att det blir rejält med folk på arenan! Jag skäms för att jag inte kommer att vara där p g a sociala åtaganden.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Ante skrev | 9 Apr 2026 - 15:15
Så roligt med en intressant start och bra prestation ! Ser fram mot nästa match. Egentligen gjorde i mitt tycke samtliga spelare insatser som lovar gott. Tyvärr med två undantag, Stensrud håller helt enkelt inte på superettan nivå och jag är mycket tveksam till Miljanovic vilket kan bli en känslig fråga framöver.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Seger i cupen, väntar.allsvenskt motstånd  
  av Classe Olofsson  | Idag - 00:37  
 

IFK Östersund - Kubikenborgs if 1-0 (1-0) Mål Johan Hultdin, Allsvenska Degerfors väntar i nästa omgång

 
 


 
  IFK Östersund får möta allsvenska Degerfors i Svenska cupen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:37  
 

Vann ikväll över Kubikenborg

 
  Läs mer...  
 


 
  Årsmöte fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:25  
 

Fotbollz.se har årsmöte fredagen den 12 juni 2026 kl.11.30 Hos Andreas Restaurang, Frösön.

Medlemmar hälsas välkomna!

 
  Läs mer...  
 


 
  Amar Begic Trissvinnare mot Örebro SK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:14  
 

Amar Begic Foto Sandra Nortinsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, men hotas av Amar Begic

Hos Andreas Tipset leder Håkan

v

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Jan 2024 - 13:38 Imponerande insats igen av ÖFK- Supporters
16 Jan 2024 - 13:13 Olle Stenfors - En sann ÖFK vän har gått ur tiden
16 Jan 2024 - 13:11 Träningstider denna vecka
16 Jan 2024 - 12:33 ung spelare till Kamraterna
15 Jan 2024 - 18:41 Mittbacken Philip Bonde klar för ÖFK
15 Jan 2024 - 16:32 Ung målvakt in i A-truppen
15 Jan 2024 - 16:26 Nyförvärv från Nyköping bis
15 Jan 2024 - 15:06 Framgångar för Ghoddos och Kadiri
15 Jan 2024 - 14:33 Hede IK tappar spelare
14 Jan 2024 - 19:44 Korta nyheter om Myroslav Mazurs nya klubb
14 Jan 2024 - 18:11 Mera om lagbygget
12 Jan 2024 - 14:41 Ny i Kamraterna
12 Jan 2024 - 14:03 Lärling i ÖFK
12 Jan 2024 - 11:35 Kamraterna tappar
11 Jan 2024 - 20:17 Nyförvärv från ÖFK U 19
11 Jan 2024 - 15:31 Korta nyheter
11 Jan 2024 - 14:50 Myroslav Mazur lämnar ÖFK
10 Jan 2024 - 18:56 Myggan e klar för Ope IF
10 Jan 2024 - 18:41 Ny mittfältare klar för ÖFK
10 Jan 2024 - 15:18 JHFFs serier klara för beslut
 
 
 
10
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 29 Maj 2026 - 16:10
Tyvärr förust för al
5
kommentarer
Spelomgång 6 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 25 Maj 2026 - 18:42
IFK Östersund Ungdom och Lillh
3
kommentarer
 Min tes håller - det här kan bli riktigt bra
av Agne Svärd | 1 Jun 2026 - 03:02
3
kommentarer
ÖFK - Örebro 3-2 (1-2) 
av Lasse Granbacka | 31 Maj 2026 - 17:10
ÖFK - Örebro 3-2 (1-2) A
1
kommentar
Amar Begic - matchens lirare och uttagen i veckans lag mot Örebro SK - spelarbetygen satta 
av Haldo Jonsson | 2 Jun 2026 - 16:33
Amar Begic Foto Micke Forsberg Suv
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook