Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

GRAHAM POTTER FÖRBUNDSKAPTEN I SVENSKA LANDSLAGET - INGEN UTOPI
av Haldo Jonsson
Publicerad 15 Okt 2025 - 11:08 Uppdaterad 15 Okt 2025 - 11:12

Graham Potter. Bilden är från ÖP- hallen och från Potters första träning med ÖFK. Foto: Haldo Jonsson
Mycket har hänt med både ÖFK och Potter sedan den tiden. Det senaste om Potter är, att han har visat intresse att bli ny förbundskapten för svenska landslaget. I en intervju med Fotbollskanalen säger Potter: - Det vore fantastiskt. Detta var något överraskande, men tänker man tillbaka på vilken positiv vistelse fotbollsmässigt och privat han hade i Östersund och Sverige så är det förståeligt.


Jag är faktiskt i Sverige just nu, i mitt hus i Sverige. Jag är mellan jobb och lämnade ju precis Premier League. Jag är öppen för allt, egentligen, där jag känner att jag kan hjälpa till. Jobbet som förbundskapten för det svenska landslaget är fantastiskt, säger Potter till Fotbollskanalen.
Potter fortsätter:
- Jag har känslor för Sverige. Jag älskar landet och jag älskar svensk fotboll. Jag har mycket att vara tacksam över gentemot svensk fotboll.
- Sverige har spelat en enorm, enorm roll i min karriär. Och i mitt liv. Jag är för evigt tacksam för det.
- Mina sju år i Sverige har varit en fantastisk del i mitt liv. Två av mina barn föddes här, jag har ett hus här i Sverige och jag har upplevt flera olika serier i landet. Jag känner att jag har en djup förståelse för landet och fotbollskulturen.
- Jag är väldigt, väldigt stolt över min tid i Sverige och min del i Östersunds fotbollsutveckling. Jag är väldigt stolt över vad vi uppnådde där.
---------------------------------
Graham Potter kom utan sin familj till Sverige som tidigare universitetslärare och ÖFK utan någon större erfarenhet som tränare, men han hade vartit spelare i Premier League och han bar med sig en stark vilja och ett bra fotbollskunnande.


Lite tufft var det för honom från början.

Han kände att han inte hade det rätta stödet från fotbollsintresserade.


Efter att han spelat oavgjort i sin första träningsmatch mot Sollefteå, så undrade han vad han gett sig in på.


Han pratade med mig om fotbollssituationen i Östersund och ÖFK och det bristande stödet som fanns för ÖFK på den tiden.


Vad som sedan hände, det vet vi alla. Allt var nästan ofattbart.


Genom mycket hårt arbete och mycket resande för att att värva och kolla på spelare så lyckades han med ÖFK som ingen inte trodde skulle vara möjligt.

Han hade fått de spelare han ville ha och kunde sedan förbättra deras fotboillskunnade och skapa en sammanhållen trupp.


Det berodde en viss del på att Potter hade en enorm arbetskapacitet.
- Jag tänker och jobbar med på fotboll nästan dygnet. Fortsätter jag så här så blir det nog skilsmässa, sa Potter med både allvar och lite skämt.

Potter trivdes mycket bra med att träna ÖFK och med sin vistelse i Österlund och Sverige. Han gillade svensk fotboll.


Nar familjen skulle bryta upp och flytta tillbaka till England och han skulle träna Swansea, så skedde så det med saknad och gav nog ett litet sår i själen för både honom, hans fru och barn. Så bra trivdes de alla i Östersund.


Med tanke på det och det minnen och framgångar han hade i Sverige med ÖFK, så är det inte så märkvärdigt att han inte har något emot att återvända.


Om Potter fick förtroendet att leda Svenska Landslaget skulle vi bli mycket glada. Han är en hjälte i Östersund.

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: Per Svensson skrev | 16 Okt 2025 - 18:05
SVFF sjunker djupare för varje dag som går (om det nu går 🤔), tragiskt spekulerande om denna tränare, som får sparken i vartannat lag dessutom. 👇
3
Gäst: starta en annan tråd skrev | 15 Okt 2025 - 20:10
Detta handlar inte om Kindberg.\r\nVisa respekt för Haldo, som skrev artikeln och Graham, som det handlar om
4
Gäst: PP skrev | 15 Okt 2025 - 15:01
Ja, han hade turen att få en rekommendation på en tränare, som visade sig vara den absoluta motsatsen till han själv, och som därför kunde skapa ett tryggt lag av både trygga och otrygga spelare. En tränare som dessutom stannade till att korthuset rasade och pengarna snabbt östes ur kassakistorna med er huvudperson vid rodret, trots formell avgång.
Kom ihåg att ni är en väldigt liten klick, oavsett utgången i en viss rättegång. Men visst behöver de nuvarande medlemmarna vara vakna mot ett nytt kuppförsök. Och visst finns det mycket tillgångar hos den nämndes familj sedan en viss dag, som skulle kunna plockas fram för detta. Ordet ruinerad kan ha många betydelser.
2
Gäst: Tvivlande skrev | 15 Okt 2025 - 14:09
Fotbollsledare ska det vara.
2
Gäst: Tvivlande skrev | 15 Okt 2025 - 14:08
Daniel Kindberg, en av Sverlges största fotbollsspelare!
2
Gäst: Ära den som äras bör skrev | 15 Okt 2025 - 14:04
kom ihåg vem som rekryterade Potter till ÖFK och lät honom utvecklas!
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | Igår - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)  
  av Martin Nylander | Igår - 19:52  
 

Efter bra andra halvlek vann ÖFK Norrlandsderbyt!



 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Igår - 19:50  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | Igår - 19:49  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Feb 2024 - 12:28 Jamie Hopcutt återvänder till ÖFK - Vi minns dig
19 Feb 2024 - 10:33 IK Brage Imponerade mot IFK Norrköping
19 Feb 2024 - 10:32 Korta nyheter- Jamie Hopcutt åter till ÖFK?
18 Feb 2024 - 18:52 vinst för kamraterna
18 Feb 2024 - 17:44 Trots dagens förlust är jag nöjd över vad vi fick se
18 Feb 2024 - 17:43 Roland Grip har somnat in - landslagsmannen bördig från Föll
18 Feb 2024 - 17:36 Träningsmatcher Herr
17 Feb 2024 - 21:48 ÖFK:s yngste supporter såg matchen idag på Bravida Arena
17 Feb 2024 - 20:23 Träningsmatch Herr
17 Feb 2024 - 17:22 Jämn match som slutade med vinst för Häcken
17 Feb 2024 - 17:21 Matchens överraskning
17 Feb 2024 - 17:12 Matchens prestation
17 Feb 2024 - 12:04 Startelvan i dag
16 Feb 2024 - 20:55 Hallen är tillbaka
16 Feb 2024 - 16:01 Vilken nivå har ÖFK så här års - på lördag möter ÖFK ett av
15 Feb 2024 - 10:45 Jämkraft Arena fyllde inte säkerhets kraven som reservarena
15 Feb 2024 - 10:06 Grace Tanda till Kamraterna
14 Feb 2024 - 16:20 Inför Häcken - ÖFK
14 Feb 2024 - 13:33 Michael Aduragbemi Oluwayemi har skrivit på för ÖFK
13 Feb 2024 - 12:29 Hur står det till med Häckens försvarsförmåga - det har gått
 
 
 
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | Igår - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
2
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | Igår - 23:24
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook