Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TRÄNARBYTE I ÖFK - VI TROR PÅ DET HÄR'
av Haldo Jonsson
Publicerad 10 Okt 2025 - 15:09 Uppdaterad 10 Okt 2025 - 15:28

Jabir gör 1-1 i matchen mot Utsikten

NärÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

Den nye tränaren Tor Arne Fredheim kommer till ÖFK som en räddande ängel när serien nästan är slutspelad, men han har dock ett antal träningar och fyra matcher på sig att visa, att han klarar av att hålla ÖFK kvar i Superettan.

Det är en mycket tuff uppgift.

Fredheim med sin rutin är medveten om det stora ansvaret som har lagts på hans axlar.

Han har gott självförtroende för att ta på sig en sådan uppgift.

Han har kunnande och erfarenhet för att klara det. Att ÖFK:s ledning tror på honom det är självklart. Om inte skulle man inte ha anställt honom.

Många undrar vilket spelsätt Fredheim kommer att använda sig av?

Vi kan nog med fog påstå, att det inte blir Kiarash Livanis sätt att spela fotboll som han kommer att upprepa.

Det är nog förbrukat vid det här laget.

Det har inte gett de resultat som ÖFK:s ledning och fans hade hoppats på och därav bytet av tränare.

De blir nog inte bara träningarna och spelsättet i matcherna som kommer att bli avgörande för Fredheims framgång.

Det viktigaste av allt är, att Fredheim får spelarnas förtroende, att de tror på honom och att han har förmågan att entusiasmera dem till att lägga på ett kol extra på de återstående fyra matcherna.

Det gäller för Fredheim även att skapa bra sammanhållning som kan försatta berg och få spelarna att känna att de, tillsammans med honom ska göra ett framgångsrikt och viktigt jobb.

Viktigt är det för honom även att styrka spelarnas självförtroende, och att de återfår glädjen på plan och att de tror på sig själva när det som mest hettar till.

Det kommer att krävas att Fredheim har ett pedagogiskt kunnande, en förmåga att lära ut och att han har ledaregenskaper. Det är ofta en medfödd talang att leda en grupp och svår att träna upp.

Visst är det viktigt att spelarna a'la Livani när det är nödvändigt springer mycket på plan, men viktigare är att de använda sig av sina konstruktiva fotbollskunskaper, sin teknik och spelsinne för att komma fram till smarta lösningar för att skapa chanser och göra mål och hur man ska försvara sig.

Att ÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

Skulle Fredheim misslyckas med sitt uppsåt, kan det få svåra konsekvenser. Det är i nuläget svårt att överblicka vad som då kommer att hända med ÖFK, men det finns ingen anledning att fördjupa sig i det.

Nu gäller det att ÖFK till varje pris finns kvar i Superettan även nästa år.

Även vi supportrar har en viktig uppgift. Det är att komma till matcherna och i vått och torrt stötta våra spelare. Det är trots all de som ska göra det.

Då klara ÖFK det här!!

Vi tror på det här!

Lycka till Fredheim!

ÖFK ger sig aldrig! Det kommer du att få erfara.

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: @Andreas skrev | 11 Okt 2025 - 22:48
Vad har sportchefen gjort bra
1
Gäst: Andreas skrev | 11 Okt 2025 - 10:34
Sportchefen jobb är oftast ett samarbete med tränaren.
Tränaren önskar vissa spelartyper och sportchefen försöker leva upp till det efter plånboken.
Sportchefen har under många år gjort ett kanonjobb med de medel han har att jobba med
8
Gäst: Hacke skrev | 10 Okt 2025 - 19:08
Ja föreslår "Tvivlande* uppgiten som ny sportchef! Med det kunnande han verkar själv tro han besitter så tycker jag han kommer ut ur anonymiten och talar klarspråk vad öfk behöver! Du,den,hen,vad du är? Åsikter jaa ska höras!!
3
Gäst: Gapskratt skrev | 10 Okt 2025 - 19:03
Vissa så kallade ÖFK- supportrar är verkligen helt otroliga ,
När det passar då är alla toppen och fantastiskt bra, när det sen går mindre bra då glömmer man det som varit bra och gör allt till dåligt. Lite skrattretande faktiskt
0
Gäst: Enig med Tvivlande skrev | 10 Okt 2025 - 17:11
Håller fullständigt med Tvivlande. Vad har till exempel sportchefen gjort som är bra? Bör avgå efter säsongen.
2
Gäst: Tvivlande skrev | 10 Okt 2025 - 16:06
Ja nog har spelarna i Öfk fått stöttning under säsongen, jag tycker det är hög tid att spelarna ger något till publiken! Att Öfk ligger där i botten har många orsaker, nu fick Livani sparken men det är fler som borde ställa sina platser till förfogande.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Bråk på läkaren på NP3 Arena  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:04  
 

-Jag fick ett hårt slag på näsan så blodet rann, det säger ÖFK- supportern Stig Magnusson t.v till fotbollz.se. Han såg matchen tillsammans med sin kompis och arbetskamrat Nicke Bergman. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | Igår - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)  
  av Martin Nylander | Igår - 19:52  
 

Efter bra andra halvlek vann ÖFK Norrlandsderbyt!



 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Feb 2024 - 13:33 Michael Aduragbemi Oluwayemi har skrivit på för ÖFK
13 Feb 2024 - 12:29 Hur står det till med Häckens försvarsförmåga - det har gått
13 Feb 2024 - 10:51 Träningstider denna vecka på Jämtkraft Arena
12 Feb 2024 - 15:10 Resultat tränings- och genrepsmatcher inför Svenska Cupen
12 Feb 2024 - 15:09 Jaime Hopcutt har tränat med ÖFK
12 Feb 2024 - 13:54 Nyförvärv från Hudik ff
11 Feb 2024 - 23:05 Vi säger grattis till Yannick Adjoumani och Elfenbenskusten
10 Feb 2024 - 15:54 ÖFK fick revansch på Levanger efter godkänd insats
10 Feb 2024 - 14:11 Startelvan idag
9 Feb 2024 - 17:20 Förslag till Spelordning div 4 2024
9 Feb 2024 - 16:21 Resultat Futsal SM Ungdom
9 Feb 2024 - 10:59 Träningmatch dam idag
9 Feb 2024 - 10:53 Genrep inför Svenska Cupen på lördag - intressant att se de
8 Feb 2024 - 10:39 Järpenledare nominerad till årets eldsjäl
8 Feb 2024 - 09:52 ÖFK har stängd träning
7 Feb 2024 - 23:00 I dag begravdes Kurre Hamrin - Han var en av de största
7 Feb 2024 - 17:08 Glatt budskap till alla ÖFKare - Svenska cupen är räddad
6 Feb 2024 - 18:57 Två nyförvärv till Bergs IK
6 Feb 2024 - 18:47 Så här klär du dig på fotboll vid kallt väder - då får du me
5 Feb 2024 - 18:51 Träningstider denna vecka
 
 
 
6
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | Igår - 23:24
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | Igår - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
2
kommentarer
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | Idag - 17:36
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook