Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

DET KAN FINNAS LÄGE UNDER HÖSTEN ATT SÄTTA IN MERA OPRÖVADE SPELARE
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Okt 2023 - 18:30 Uppdaterad 1 Okt 2023 - 22:39

Jag tycker mig se att en del spelare redan har haft lite jobbigt med formen

Akivbild

I dag skriver vi den 1 oktober. Hösten och de ofta kalla vindarna har tagit greppet om oss alla i länet och om alla fotbollsspelare. Alla som sysslar med fotboll vet vad som gäller. Det är nu serien ska avgöras såväl i topp som i botten och lika spännande är det.

Intensiteten i matcherna höjs, vädret kan bli kallt och ruggigt och gräsplanerna blir blöta och ojämna. Jag har skrivet det förut, men det är i de sex återstående matcherna som vetet ska skiljas från agnarna.

ÖFK visade sig ha den förmågan i fjol när man var uträknad, men kom igen med en bragdmässig heroisk upphämtning, den mest imponerande i ÖFK:s historia.

I dag är ÖFK i ett bättre läge, men vi kan räkna med att det åtminstone krävs en vinst till för att de ska vara helt säkra.

Hösten kan ändå bli jobbig.

Det är en lång säsong som tär på spelarnas både fysik och psyke.

Alla spelare har olika ork. Vissa kan träna stenhårt och spela ofta och klarar det hur bra som helst.

Många spelare orkar inte lika bra. Då uppstår en viktig uppgift för tränarna, att se hur spelarna har det med orken..

Vid frukosten varje dag fick spelarna under Potter på en skriven lapp berätta hur det var med energin och skadorna. Jag undrar om inte Powell har något liknande system.

Jag tycker mig se, att en del spelare redan har haft det lite jobbigt med formen och inte presterar vad man vet att de kan.

Nästan ingen spelare orkar spela match efter match och samtidigt träna och klara av långa tröttande resor.

Det kan finnas läge för att sätta in mera oprövade spelare, eftersom ÖFK har en stark bänk av spelare som är jämbördiga med spelare som ofta anlitas. Även ur en annan synpunkt kan det vara viktigt att bänkspelarna känner att det finns en möjlighet att spela, annars kan de tappa suget.



Så är läget inför Jönköpings Södra

ÖFK har haft svårt att lösa anfallet efter det att Grach blev skadad. Han var nästan given som ersätare. Stolt, försvarar sin plats, men kan med sitt energikrävande bli trött och behöva vila en match eller att bli utbytt i halvlek.

Jag kan tänka mig Österholm eller Musolitin i rollen som ersättare till Stolt eller berdvid honom. Båda kan jobba hårt och de kan skjuta. Oavsett var man placerar Musolitin med sin starka vilja, så vet vi att han levererar.

Jag tycker nog att Sinyan kommit tillbaka ganska bra efter formsvackan. Det motiverar att han får starta på måndag.

På mittfältet kan jag tänka mig Nader. Mittfältet ökar i slagkraft om man har en spelare som är konstruktiv. Nader kanske inte jobbar så hårt, men han läser spelet bra och kan slå öppnande passningar. Det kan betyda mål.

Rask har varit formsvag i ett par matcher. Som fullgoda ersättare har vi Jakob och Ziad. Det kan vara viktigt att låta dem spela, eftersom vi hoppas att de blir kvar även nästa år.

ÖFK har inga nya skadade spelare och träningarna har varit bra. Det känns bra när de åker till Jönköping. Det finns ingenting att skylla på. ÖFK har spelare som kommer att göra jobbet. Det vet vi och det känns tryggt.

ÖFK ger sig aldrig!

Nu kör vi framåt med oförminskad eller med utökad fart. Nu tar vi Jönköpings Södra.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bortamatch  
  av Classe Olofsson  | Idag - 12:01  
 

Lördag 27/6 kl 16 Lidingövallen 2.....IFK Lidingö fk - IFK Östersund

 
 


 
  Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 22:37  
 


Ledning nu med 7 poäng för Berg till Hede och Frösö och serieledarna möte serietrean i denna omgång. Mittenlagen slår varandra lite om vartannat men i botten har vi fortfarande Åre och Norra Lit.

 
  Läs mer...  
 


 
  Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:02  
 

Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Dags börja blicka mot undre strecket?  
  av Per Lagerbäck | 21 Jun 2026 - 23:30  
 

Första knappa 40 minuterna var årets sämsta, mot ett inte alltför starkt Norrköping. En viss uppryckning i andra räckte inte långt. Nu får vi hoppas på att ledare och spelare inser allvaret.

.Bortaklacken skötte sig bra. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Jan 2024 - 18:45 ÖFK 2024
27 Jan 2024 - 21:27 Träningsmatcher Superettan och Allsvenskan
27 Jan 2024 - 20:27 Futsal Flickor 12
25 Jan 2024 - 21:37 ÖFK alltmer populära - har sålt flera säsongskort än lag i a
25 Jan 2024 - 11:16 Korta Nyheter om Albin Sporrong
24 Jan 2024 - 22:29 Det se bra ut inför säsongen - Alla spelare är friska
24 Jan 2024 - 11:15 Korta Nyheter om Cesar Weilid - ny klubb
23 Jan 2024 - 23:03 Linton Ulloa - från Frösö IF till allsvenska Brommapojkarna
23 Jan 2024 - 11:37 Två provspelare med på träningslägret
22 Jan 2024 - 18:36 Cesar Weilid lämnar ÖFK
22 Jan 2024 - 15:05 Se hit ÖFK- här finns kontraktlösa spelare - elva med tidiga
21 Jan 2024 - 20:38 JHFFs Repskap spikade distriktserierna för 2024
21 Jan 2024 - 19:21 Träningsläger från Ånge till Rio de Janeiro - en koll på ÖFK
20 Jan 2024 - 22:10 Korta nyheter
20 Jan 2024 - 18:04 Erick Brendon - brinner för att hjälpa de fattiga i Rio De J
20 Jan 2024 - 11:51 Camilla Eriksson ny akademichef i ÖFK
18 Jan 2024 - 19:03 Pontus Kindberg till Ängelholms FF?
18 Jan 2024 - 11:34 Så här långt har ÖFK:s lagbygge nått - det se bra ut men det
18 Jan 2024 - 11:26 Korta Nyheter - träningsmatch flyttas
17 Jan 2024 - 15:04 Nye mittbacken Ali Suljic uttalar sig i intervju
 
 
 
15
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
12
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | 21 Jun 2026 - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
8
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
4
kommentarer
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av Lasse Granbacka | 21 Jun 2026 - 17:19
ÖFK - IFK Norrköping 0-2
2
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | Igår - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook