Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK - IK BRAGE 1-0 (0-0)
av Hasse Thor
Publicerad 18 Okt 2025 - 20:19 Uppdaterad 19 Okt 2025 - 14:25

Östersunds FK bärgade dom tre poäng som stod på spel i lördagens drabbning hemma på Jämtkraft Arena mot gästande IK Brage. För fortsättningen mer eller mindre livsviktiga enligt mitt sett att se det. 1-0 (0-0) efter en defensivt mycket solid insats bakåt och med en andra halvlek som visade upp offensiva kvaliteér.

Jabir gör mål och blir matchvinnare. Foto: Thord-Eric Nilsson

Ny tränare, rutinerade och nyblivne jämten Tor Arne Fredheim, en lite annorlunda uppställning på planen där bl.a. Simon Marklund fått en mer central roll i banan. Med Erick Brendon tillbaka i truppen om än inte på plan från start.

IK Brage dock med taktpinnen inledningsvis, hög press och fysiskt spel. Långa inkast som ställde till det för det rödsvarta försvaret och med skytteligaledaren Amar Mushin som ett stort hot tillsamman med
Haris Brkic strax bakom. Gästernas Gustav Nord tätt över krysset efter 11 minuter.

ÖFK meds svårigheter att få nåt längre bollnnehav mot ett aggressivt IK Brage och Mushin tätt utom efter 17 minuter. Efterhand dock lite mer ordning i hemmakombinationerna och Marklund tätt utom efter inspel från vänsterkanten. Gästerna dock med fortsatt fina intentioner och Filip Trpcevski med en farlig nick efter hörna.

Sista kvarten synnerligen händelsefattigt där rädslan att förlora verkade större än viljan att vinna. En massa avblåsningar förryckte spelet men Anton Lundin med gästernas sista möjlighet i första rundan men Max Croon, reserv för avstängde Rasmus Forsell, avvärjde.

Direkt i andra började det emellertid hända saker. Ahmed Bonnah in på banan i stället för Adrian Edqvist och på fem minuter skedde mer för ÖFK än under hela första avdelningen. Bonnah drog igång en lustiger dans på vänsterkanten, tillsynes tillbaka i den gamla goda vårformen. Nära efter i 47 minuter och Jabir Abdihakim Ali med en konstspark som varit värt ett bättre öde.

Nytt fint förarbete av Bonnah efter 59 minuter och Marklund tätt utom. En helt annan match nu och chanser åt båda håll. Trpcevski tätt över ribban efter hörna. Ali i mål men bortdömt för hands och Trpcevski med en ny möjlighet men nicken tätt utanför.

Så då förlösande 1-0 med 20 ordinarie minuter kvar. Chovanie Amatkarijo med upplopp efter högerkanten och pass in till Ali som kraftfullt bredsidar in en halvvolley. Stort jubel och Ali halvvägs upp på B-läktaren. Ett försiktigare hemmalag fortsättningsvis, man täcker ytor och IK Brage med mer boll.

Knappa kvarten före slut så in med Brendon till publikens förtjusning och av med Gideon Granström efter ett gott dagsverke. Ali med en fin möjlighet minuten efter men ingen ordning på dom långa benen och Croon med en fin räddning fortsättningsvis

Unge Eseg Yossief in i stället för Amatkarijo tre minuter före slut och resterande rutinerat och lugnt försvararbete av ÖFK allt enligt förhoppningarna om en Fredheim effekt. Som helhet tre synnerligen viktiga pinnar och ett fint avstamp inför resterande uppgifter.

Kan inte låta bli att framhålla Ahmed Bonnah, hans kreativitet lösgjorde mycket i offensiven. Simon Marklunds nya position säkrade upp mycket utan att för den skull förta den organiserande rollen. Ali Suljic tillbaka som den dirigent av försvarabetet som man saknat en längre tid. Helt plötslig ser den jämtländska hösthimlen lite ljusare ut igen genom rödsvarta glasögon. Nu är det bara att ladda batterierna!

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Hacke skrev | 18 Okt 2025 - 22:18
Stor skandal ikväll! En storsponsor lite på lull blir utkastad av nissivakter för han va lite för glad!!! Snedsteg sen ut! ÖFK utred annars sponsorer! Vill se ursäkt!!, Skandal!!!!
0
Gäst: SR500 skrev | 18 Okt 2025 - 22:03
Hur kunde Lundin i Brage klara sig från gult kort idag? Spelade fult hela matchen. Youssief fick däremot varning direkt för en grej som händer hela tiden utan åtgärd.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk  
  av Haldo Jonsson | Idag - 16:02  
 

Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Dags börja blicka mot undre strecket?  
  av Per Lagerbäck | Igår - 23:30  
 

Första knappa 40 minuterna var årets sämsta, mot ett inte alltför starkt Norrköping. En viss uppryckning i andra räckte inte långt. Nu får vi hoppas på att ledare och spelare inser allvaret.

.Bortaklacken skötte sig bra. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK FÖRLORADE MOT IFK NORRKÖPING -FÖRSTA HEMMAFÖRLUSTEN FÖR I ÅR  
  av Lasse Granbacka | Igår - 23:13  
 

ÖFK - IFK Norrköping 0-2 (0-1)

Trissvinnaren Abodi Qasem före match. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bildspel ÖFK - IFK Norrköping  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 23:03  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

.Publikrekord fö i år och soligt var det. Foto Thord-Eric Nilson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Jan 2024 - 17:00 Full fart på bygget av fotbollshallen i Krokom
8 Jan 2024 - 17:47 Ny huvudtränare för Ifk Östersund dam
8 Jan 2024 - 16:23 En fotbolls upptakt i dur- det händer mycket i ÖFK nu
8 Jan 2024 - 15:04 Intervju med Stefan Lundin - flera spelare på väg in och det
7 Jan 2024 - 21:54 Ytterbacken Chrisnovic Nsa klar för ÖFK på två år.
7 Jan 2024 - 17:48 Spännande träningsupptakt måndag kl 11.00 - en av begivenhet
5 Jan 2024 - 12:51 Sam Mensiro lägger av
4 Jan 2024 - 21:20 ÖFK:s träningsmatcher på försäsongen spikade
4 Jan 2024 - 15:20 Hur kommer ÖFK att lyckas nästa år? - Fotbollz.se blickar ti
4 Jan 2024 - 10:36 Julia Elvbo lämnar Röd/Vitt
4 Jan 2024 - 09:23 Ändringar i truppen
2 Jan 2024 - 22:58 Ny sportleverantör för ÖFK
31 Dec 2023 - 18:20 Gott Nytt År från Ope IF
31 Dec 2023 - 18:19 Nyförvärv till Ope IF
31 Dec 2023 - 15:05 2023 blir snart 2024. Reflektioner.
30 Dec 2023 - 22:48 - Jag spelar för min familj i Elfenbenskusten, säger Yannick
29 Dec 2023 - 16:46 Nu har ÖFK fått sin nye assisterande tränare
29 Dec 2023 - 11:22 Har ÖFK byggt färdigt sitt lagbygge? - nej, lång ifrån
27 Dec 2023 - 23:36 Amatör-SM i fotboll!
23 Dec 2023 - 15:10 En riktigt fin julklapp till ÖFK - Yannick Adjoumani klar på
 
 
 
15
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
9
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | Igår - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
8
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
4
kommentarer
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av Lasse Granbacka | Igår - 17:19
ÖFK - IFK Norrköping 0-2
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook