Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK - LANDSKRONA 4-1 (1-0)
av Hasse Thor
Publicerad 15 Jul 2023 - 22:02 Uppdaterad 16 Jul 2023 - 22:14

Klang o jubel!. 4-1 (1-0) mot gästande Landskrona BoIS var ett välbehövligt tillskott i Östersunds Fotbollklubbs poängkista så här i inledningen av höstrundan. Dessutom ett spel där den kvalité som finns i laget verkligen fick blomma ut.


1-0 och målglädje efter Sabastian Karlsson Grachs fenomenala mål. Foto. Thord-Eric Nilsson

Tränare Magnus Powell hade denna gång satsat på “råbiff” framåt då bde Sebastian Karlsson Grach och Malcolm Stolt fick starta i ett tvåmanna anfall. Detta tillsammans med en spelsugen Mykola Musolitin på vänsterkanten skapades stor oreda i det svarvitrandiga försvaret matchen igenom.

Annars var det här en match som började enligt gängse principer men med den skillnaden att ÖFK denna gång hittade vägarna framåt i stället för det sidledsrullande som varit förhärskande i alltför många matcher. Redan efter tre minuter var firma Grach-Stolt nära och en misstänkt neddragning av den sistnämnde.

Pigge Musolitin också med ett fint inspel till Stolt minuten efter. Klar hemmadominans innan gästande Landskrona BoIS hittade in i matchen. Ett ungt lag med tekniska spelare som visade alltmer kvalité. Rasmus Wendt och Ousmane Diawara i farliga attacker men vikarierande Andrew Mills i ÖFK-målet fint med på noterna.

En alert Stolt tillbaka igen med ett par möjligheter innan en otäck händelse med BoIS innerback Melker Jonsson som bars ut på bår och sedermera fraktades till sjukhus. Där tappade matchen lite av sitt momentum. En fin nick av Stolt efter ett nytt Musolitin-inläg men allt högre press från gästerna innan Karlsson-Grach gör årets mål (?) på “Arenan”. En inbrytning från högerkanten, drar några gubbar och sätter bollen i BoIS målvakten Amr Kaddouras högra kryss. Jublet från dom 1938 på läktarna lät som det tredubbla.

Nya tag från dom rödsvarta i andra. Och vilka tag sen. Efter femtio minuter Musolitin vinner boll vid kortlinjen, spelar Erick Brendon som med en läcker utsida hittar Stolt som skickar upp lädret i nättaket. Nytt inlägg från Musolitin och Stolt nära igen innan matchavgörande 3-0 efter 55 minuter. Yannick Adjoumani med ett ett vänsterinlägg och och ett klassavslut från Karlsson-Grach med en nick intill stolpen.

Stor dominans nu från ÖFK med hårt jobb över hela planen. Musolitin hela tiden med välavvägda vänsterinlägg och Andreé Österholm nära efter 61 minuter innan 4-0 kommer fem minuter senare. En Brendon-hörna skickas i nät av en omarkerad Mansour Sinyan. Lite tafatta försök från gästerna men siktet inställt några våningar för högt eller så var en synnerligen alert Mills i vägen.

Med kvarten kvar i alla fall ett tröstmål för gästerna då Diawara fick avancera lite för enkelt med ett skott i gaveln utan chans för Mills. Lite onödiga varningar på Adjoumani och Stolt som alltid blir kostsamma i längden. Lite värdefull speltid också på slutet för Andrée Nader och Albin Sporrong.

Summa summarum en av dom trevligare tillställningarna i ÖFK-historien. Ett passningsspel som i stort sett var prickfritt och då bäddar man heller inte för så mycket skit bakåt. Det går en sån här gång inte att komma runt Karlsson-Grach när medaljerna skall utdelas. Ständigt på hugget, betydligt rappare i steget och har nu gjort fem mål.

Kollegan Stolt går det heller inte att komma förbi. Har jobbat mycket i tomma intet tidigare men var den här gången på plats när det osade målchans. Måste också framhålla Musolitin. Det välbyggda kraftpaketet från Ukraina är ingen Chovanie Amatkarijo på vänsterkanten men oj vad mycket matnyttigt han serverade den här dagen. Som sagt mycket välbehövliga poäng men det viktigaste av allt, ett fungerande spel mot ett motstånd från den övre halvan av tabellen.



 
 
5 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 16 Jul 2023 - 15:28
Håller med Vildhussen i stort sett allt. Det var ett annat Öfk än det vi såg mot Helsingborg . Mills är minst lika bra nu som Keita.
Synd att Öfk har så låg lägstanivå, får hoppas på en bättre insats borta mot Gefle än borta mot Helsingborg.

3
Gäst: Vildhussen skrev | 15 Jul 2023 - 22:15
Tänker inte gå in på betysättning av olika spelare denna gång, säger bara att det ÖFK jag såg på plan idag hör absolut hemma i Superettan. Att Mills finns mellan stolparna är en sak till som gläder mig, sa det redan förra säsongen, tycker man skulle gjort bytet mycket tidigare, Keita är fruktansvärt överreklamerad, men bättre sent än aldrig.
Vet inte när Kroon är tillbaks, men där har Magnus en stabil trio på topp att alternera med.
Nu kör vi för 3p mot Gefle.
4
Gäst: Hasse Thor skrev | 15 Jul 2023 - 21:52
Alldeles rätt, har ändrat.
0
Gäst: Hm skrev | 15 Jul 2023 - 21:47
Mills är minst lika bra so Keita. Andrew förtjänar minst 8-10 matcher från start i serien.

Mot lag som är bra på fasta bör Andrew stå före Keita.
3
Gäst: Hoppfull skrev | 15 Jul 2023 - 21:28
1438?.. tyckte de sa det var 1900 nånting?..
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:55  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:09  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollzse  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope IF dam - Sundsvalls DFF2 2-0  
  av Stefan Roos | 25 Jun 2026 - 22:34  
 

. Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Dec 2023 - 21:13 Säsongens vinnare av Hos Andreas tipset Richard Kingstad hed
7 Dec 2023 - 22:09 Från ÖFK-s matchtröja till polisuniform - Bobo Sollander
7 Dec 2023 - 17:04 Håller Saman Ghoddos på att omskolas till back?
6 Dec 2023 - 20:09 Inte ÖFK men istället Sandvikens IF för Calvin Kabuye
6 Dec 2023 - 10:21 Kort om ÖFK
5 Dec 2023 - 22:59 Vi minns - Segertåget till Berlin avgick idag för sex år sed
5 Dec 2023 - 13:37 Ope herrar har startat träningen inför div 3
4 Dec 2023 - 16:12 Bröderna Kapcevic - före detta ÖFK - i nya roller
3 Dec 2023 - 15:55 Onödig fadäs av förre ÖFK- spelaren Ravel Morrison
2 Dec 2023 - 22:45 Förre analytikern i ÖFK Rafael Roldán Bermúdez blir förstetr
2 Dec 2023 - 11:30 Annat ljud i skällan - har experterna omvärderat ÖFK?
1 Dec 2023 - 16:58 Glad julklapp till ÖFK - Elitlicensen för 2024 klar
30 Nov 2023 - 22:12 Tre spelare som lämnar ÖFK
29 Nov 2023 - 14:47 Vi har den äran att presentera årets mästartippare i Hos And
29 Nov 2023 - 10:39 Kajsa Lindroth på Landslagsläger
28 Nov 2023 - 17:02 Opes första nyförvärv - mittfältaren och spelande tränaren D
28 Nov 2023 - 10:24 Chock och besvikelse i GIF Sundsvall
28 Nov 2023 - 09:50 Målvakten och Vemdalssonen Oscar Jonsson nu klubblös
27 Nov 2023 - 15:16 Serieindelning div 3 Mellersta Norrland
27 Nov 2023 - 15:05 ÖFK i topp av Superettans undersökning av publikupplevelse
 
 
 
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
1
kommentar
Tufft motstånd i Svenska Cupen 
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 20:25
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook