Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

VAD KAN DET BERO PÅ ATT ÖFK VARIT SÅ OJÄMNA I ÅR?
av Haldo Jonsson
Publicerad 27 Sep 2024 - 15:28 Uppdaterad 27 Sep 2024 - 17:43

Hur många poäng har ÖFK tagit i år vid samma tidpunkt jämfört med i fjol?

Om vi kollar på fjolårets Superettan, så hade ÖFK i nuläget, efter 24 matcher tagit 32 poäng. Det är bara fyra poäng mer än i år och ändå slutade ÖFK femma i serien ifjol.

I de sex återstående matcherna fram till seriens slut i fjol, tog ÖFK tio poäng. Kan ÖFK i år upprepa det är det bra. Då slipper ÖFK kval.

I årets serie ligger ÖFK efter 24 matcher på elfte plats i serien och har tagit 28 poäng

ÖFK har kvar att möta Oddevold hemma, Sandviken borta, Landskrona hemma, Utsikten och Örgryte borta och slutligen Brage hemma.

Hur många poäng tar ÖFK mot dessa lag? Det blir intressant att se.

Säsongen i år har varit märklig. I vissa matcher har ÖFK spelat som ett topplag och i andra som ett mediokert lag.

Det är min uppfattning, att när ÖFK har spelat täta matcher, har man inte klarat att spela bra och vinna.

Fråga uppstår då, är man dåligt tränade eller har man inte haft tillfälle att vila tillräckligt före match?

Jag tror vi kan bortse från det första alternativet. Powell skärpte upp träningen inför årets säsong och har man sett Powells träningar, så har man kunnat se att han kört hårt med bra intensitet.

Då återstår möjligheten, att spelarna inte har fått vila tillräckligt före match eller att ÖFK tränat för hårt under tävlingsperioden, då man ska lätta på träningen.

Att spela täta matcher det kan ta kraften ut spelarna och eftersom man kört med i stort sett samma startelva alla gånger kanske spelarna inte riktigt har orkat. Det har man kunna se i vissa matcher. Detta styrks av att ÖFK alltid spelat bättre strax efter ett uppehåll.

Om man ska ha Graham Potter som rättesnöre, så bytte han startelva friskt. I en match mot Djurgården i allsvenskan hemma, hade han nio nya spelare i startelvan. de andra fick vila. Det blev vinst, om jag inte minns fel med 2-1.

Det är möjligt att Potter hade bredare trupp och det därigenom blev enklare för honom.

En annan faktor att ta hänsyn till är, att om det kommer spelare från lägre divisorer eller andra ofta yngre som inte tidigare är van vid hårdare träning, så kan det att ta ett par år för vissa, att klara av hårdare träning för att förbättra sig i spelet på plan.

Jag tror att fotbollen skulle må bra av att testa mera individuell träning hos vissa spelare.

En anledningen till att ÖFK i år inte så gått så bra i serien, beror till stor på dåligt utnyttjade av målchanser.

I tabellen över expected goals (förväntade mål eller klara målchanser mål ligger ÖFK fyrai Superettan. Bara Öster, Degerfors och Brage har skapat fler. Skillnaden är, att dessa lag utnyttjat målchanserna bättre.

Slutsatsen är, att det är positivt att ÖFK har förmåga att skapa målchanser. När målskyttet lossnar då vinner ÖFK.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Martin Nylander skrev | 27 Sep 2024 - 19:47
Hissade inför säsongen, för hög tro på sig själva bland spelarna. För lite jävlar anamma när det började gå emot. Tron på det var tränarens fel när det är inställningen det är fel på.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Örebro SK vände och vann  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:44  
 

ÖFK - Örebro SK 2-4 (2-0)

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan mot Örebro  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:37  
 

Startelvan: Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Jonathan Westerberg, Sundby Anyanwu, Hugo Azzi, Abodi Qasem, Amar Begic, Donald Molls, Simon Marklund, Emil Özkan, Jabir Abdihakim Ali

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningsmatch mot Örebro SK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:53  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Vi kämpar för att gå till div 4  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:45  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
13 Nov 2023 - 10:24 Stor besvikelse i Jönköpings Södra efter att laget åkte ur S
11 Nov 2023 - 18:12 Matchens prestation
11 Nov 2023 - 17:57 Stabilt och tryggt ÖFK tillfogade VSK första förlusten för i
11 Nov 2023 - 17:28 Disciplinerad defensiv gav härlig seger
11 Nov 2023 - 17:18 Matchens överraskning
11 Nov 2023 - 14:11 Startelvan
11 Nov 2023 - 14:07 Tränaren i VSK Kalle Karlsson om ÖFK
10 Nov 2023 - 17:46 Följ Västerås SK - ÖFK via fotbollz.se
10 Nov 2023 - 16:25 ÖFK är preparerade på absolut bästa sätt inför matchen mot V
10 Nov 2023 - 08:33 Blågult väntar!
9 Nov 2023 - 14:36 Västerås är obesegrade i år på hemmaplan - ÖFK, vissa klasse
8 Nov 2023 - 14:31 - Jag trivs här och är glad att få hjälpa ÖFK, det säger Eri
7 Nov 2023 - 19:57 Triss i ess klartecken för ÖFK - Planen är allsvenskt spel 2
7 Nov 2023 - 14:42 Presskonferens i dag med positiva vibbar
7 Nov 2023 - 12:12 Alsens IF kvar i fyran!
7 Nov 2023 - 10:25 Inbjudan till pojkspelare födda 2008!
6 Nov 2023 - 20:56 Bildkavalkad och film från JHFF fotbollsgala 2023
6 Nov 2023 - 15:44 ÖFK kallar till presskonferens i morgon
6 Nov 2023 - 15:17 Myroslav Mazur har varit pålitlig under hela säsongen - blev
6 Nov 2023 - 14:54 'P19 lyckades inte vinna över Karlbergs BK.'
 
 
 
4
kommentarer
ÖFK - Örebro SK 2-4 (2-0)
av Haldo Jonsson | Idag - 14:44
ÖFK - Örebro SK 2-4 (2-0)
3
kommentarer
 Abodi Qasem till norsk elitklubb?
av Haldo Jonsson | 9 Jul 2026 - 15:46
Abodi Qasem Foto Thord-Eric Nilsso
2
kommentarer
Vi kämpar för att gå till div 4
av Haldo Jonsson | Igår - 17:45
2
kommentarer
GIF Sundsvall mister sin storsponsor som går till ÖFK?
av Haldo Jonsson | Igår - 11:08
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook