Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

STEFAN LUNDIN I FÖRBIFARTEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Dec 2022 - 15:09 Uppdaterad 8 Dec 2022 - 15:11

Stefan Lindin. Foto: Haldo Jonsson

Vi ställde några allvarliga men snabba frågor om fotbollsverksamheten, om värvningar m.m.

I går var jag på besök på ÖFK:s kansli. Anledning var, att jag skulle köpa två säsongkort. Det gjorde jag.

Jag överraskades av att säsongkorten var snyggt och prydligt lnagda i en prydlig folder. På säsongkorten var det en bild på altmaister Wåfflan Nilsson.

Allt var snyggt gjort. Visserligen var det en detalj, men ändå något nytt. Det var ett bra initiativ som jag uppskattade.

Det gör oss lite förväntansfulla. Kan vi hoppas på att det ska flera nya tankar i ett framtida ÖFK? Först ska vi så fort som möjligt glömma allt det trista som varit.

Plötsligt dök fotbollschefen Stefan Lundin upp. Jag blev lite överraskad, över att han inte hade åkt på ledighet, men han är en person som vill göra rätt för sig och som känner ansvar. Nu var på hemväg i Östersund. Han hade med sig en cykel som han tydligen avsåg att använda i snömodden.

Stefan är en lugn person som inte hetsar upp sig i onödan.

Fotbollz.se träffade Stefan ungefär vid den här tiden i fjol, men då var han lite annorlunda. Han såg lätt spänd ut och jag tror inte att jag överdriver, när jag säger att han såg lite bekymrad ut.

I går var det en annan person jag träffade. Han hade andats ut efter ÖFK:s bragdinsats.

Nu var han avspänd och man kunde spåra ett mått av förväntan hos honom. Läget inom fotbollen ser annorlunda ut än i ifjol.

Nästa säsongh kan ÖFK starta med stora delar av truppen intakt. Många spelare finns kvar, men ifjol var det långt ifrån så. Ett nytt lag skulle byggas och det genom att använda de små medel som fanns i ÖFK:s kassa.

Jag stoppade upp Stefan och fick ställa några frågor i förbifarten som han välvilligt svarade på. Här är svaren.


Om läget i fjol jämfört med i år vid ungefär samma tidpunkt.

- Det är helt annat. Då var det rörigt. Alla spelare ville här ifrån när vi hade åkt ner från allsvenskan till Superettan. Vi skulle skapa ett nästan nytt lag med begränsade resurser. I år har vi många spelare som redan är klara förl nästa säsong. Det är stor skillnad.

Om vilka spelare som ÖFK har möjlighet att skaffa.

- Vi har inte möjlighet att köpa några spelare. Det har vi inte ekonomi för. Vi får välja bland de spelare som vi kan locka hit. En del spelare slutar i ÖFK inför nästa säsong. Vi kan då ta de överblivna pengarna vi satsade på dem till att betala lön till nya spelare.

Om budgeteten för nästa år.

-Vi har ungefär samma budget som i fjol, möjligen något stramare. Vi har den ramen och den får vi inte överskrida. Vi kommer att hålla oss till budgeten. Det gjorde vi även i fjol.


Om spelare som har erbjudits kontrakt.

- Det är fem spelare som har fått kontraktserbjudande. Vi väntar på relativt snabbt svar från dem. Det är viktigt för oss att vi kunna planera för nästa säsong. Vi kan inte vänta tills nästa fönster öppnas.

Om spelare som inte fått kontrakt

- Vi har inte stängt några dörrar för andra spelare vars kontrakt gått ut. Det finns fortfarande möjlighet att någon av dem kan få ett kontraktserbjudande.

Om Henrik Bellman. Han bör få ett kontrakt tycker fotbollz.se. Mittfältet behöver flera spelare inte färre.

Bellman gjorde ingen bra höstsäsong, men var bra på våren. Vi diskuterar vidare om honom och även om några andra.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 8 Dec 2022 - 16:07
Alltid trevligt att läsa dina inlägg Haldo. Lite positiva vibbar skadar aldrig. \r\n\r\nOch du snuddade vid en viktig sak; \r\nTa lärdom av det som varit och blicka framåt.
24
 
Sök på fotbollz.se
   
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-1 matchen pågår  
  Idag - 17:06  
 

.



 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag mot GIF Sundsall  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:45  
 

Startelvan: Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Sundby Anyanwu, Hugo Azzi, Abodi Qasem, Dennis Widgren, Amar Begic, Simon Marklund, Curtis Edwards, Emil Özkan, Abel Stensrud

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:55  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:09  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Okt 2023 - 20:56 Kvalet till div 3 fortsätter
20 Okt 2023 - 15:23 Följ GAIS - ÖFK via fotbollz.se
20 Okt 2023 - 10:29 Kämpen Simon Kroon tränade för fullt i går - det gläder oss
20 Okt 2023 - 10:23 Sista matchen för säsongen för kamraterna
20 Okt 2023 - 09:43 Nytt om kvalet till div 2 Norrland
19 Okt 2023 - 15:13 Yannick Adjoumanis kontrakt går ut i höst - vad händer sedan
18 Okt 2023 - 22:40 ÖFK håller god form - bara en förlust på 13 matcher.
18 Okt 2023 - 16:30 Mittfältaren Nebiyou Perry åter i träning med ÖFK
18 Okt 2023 - 10:22 Erick Brendon har fått ett bud
17 Okt 2023 - 22:46 Före detta ÖFK- spelaren Henrik Bellman fick uppleva terrorn
17 Okt 2023 - 11:02 Mängder av före detta ÖFK-spelare finns i utländska klubbar
17 Okt 2023 - 10:20 WO till IFK Östersund i dm finalen 2023 herr
16 Okt 2023 - 21:20 Tabelll trean i sista bortamatchen
16 Okt 2023 - 15:08 Hede IK (1933) levererar ⚽⚽⚽
16 Okt 2023 - 14:25 Resultat kvalspel med tabeller
16 Okt 2023 - 14:20 Frösö IF - IFK Luleå 0-1 (0-0) Bilder från Matchen
15 Okt 2023 - 19:47 Åk med på bussresan till Västerås den 11 november!
14 Okt 2023 - 21:25 bekymmersamt läge för Frösön och Ytterhogdal
14 Okt 2023 - 21:24 Helgens matcher
14 Okt 2023 - 18:53 Petter Magnusson kvalhjälte för Ope IF- avgjorde mot Alnö i
 
 
 
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
1
kommentar
Tufft motstånd i Svenska Cupen 
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 20:25
1
kommentar
GIF Sundsvall - ÖFK sänds på storbildsTV på Stortorget
av Haldo Jonsson | 23 Jun 2026 - 19:28
Fotbollsfest på Stortorget
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook