Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

MOD ELLER DUMDRISTIGHET?
av Lars Larsson
Publicerad 29 Jun 2025 - 08:50 

Kiarash Livani som är ÖFK:s huvudtränare talar ofta om hur viktigt det är att vara modig i sitt agerande på plan. Både som individ och som lag. Personligen tycker jag det är en tilltalande tanke. Jag delar den ide’n.

Däremot finns det en osynlig gräns mellan mod och det som kallas dumdristighet, alternativt övermod. Det är när modet har passerat förnuftets gräns som konsekvenserna kan bli ödesdigra. Bristande förnuft definierar jag här som att erfarenhet inte ger lärdom. Något som också är viktigt att känna till i sammanhanget är att vetenskapliga rön menar att den mänskliga konsekvensanalysen är fullt utvecklad först i 27-årsåldern. Ledare som uppmuntrar till mod bör ha detta i åtanke.

För att kunna vara modig med förnuft krävs i grunden trygghet för varje individ/spelare. Som spelare skall du kunna få denna trygghetskänsla förmedlad av lagledning och medspelare. Ett sådant sätt att skapa trygghet är paradoxalt nog att ha en uttalad anda av att tillåta misstag. Det är också viktigt att gjorda misstag, i så fall, blir en lärdom efter att de skett. Det vill säga att inte alls upprepa samma gjorda misstag. Enklaste lösningen är att göra annorlunda nästa gång. Einstein sa en gång att definitionen på idioti är att göra samma sak en gång till och förvänta sig ett annat resultat.

Bara kunskapen om att få göra misstag brukar skapa färre misstag, eftersom rädslan att göra fel inte längre finns där. Det är det psykologiskt paradoxala. Att få göra fel gör även att du vågar och vågar du , så händer det saker framåt. Ju mer som händer av positiv karaktär ju starkare självförtroende får du som individ/spelare. Nebiyou Perry är i år (2025) ett väldigt tydligt exempel på den utvecklingen jämfört med fjolåret.

Det krävs dock mer än den psykologiska upplevelsen av trygghet för att nå framgång i det långa loppet. Stöttas inte modet med ett spelsystem där misstag skyddas av medspelarnas aktioner riskerar den psykologiska känslan av trygghet att successivt erodera.

Här kommer utövande av mod och vetskapen om den mänskliga hjärnans förmåga till konsekvensanalys in i bilden. Det i kombination med medspelarnas förmåga att täcka upp vid misstag, bör påverka ledarnas spelinstruktioner till individuella spelare beroende på vilka spelpositioner de troligtvis kommer att uppträda i under matchen.

En logisk konsekvens av detta ör följande: Ju närmare egen mållinje och ju mindre möjlighet till uppbackning vid misstag från medspelare, ju försiktigare bör spelare agera. Om tidigare misstag dessutom skett, att upprepa samma misstag är dumdristighet eller idioti som Einstein sa. Det är då inte längre mod.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Träna inlägg avslut skrev | 29 Jun 2025 - 14:37
Det behövs tränas inlägg och avslut.

Blir även tokig när dom tror dom kan dribbla/spela sig fram i ett samlat försvar i straffområdet. Slå inlägg eller testa skjut. Saknar man skjutförmåga eller inlägg förmåga har man inget och göra på denna nivå.

Vill se mer rotation i 11an och tidigare byten under matcherna.
Granström, Adjoumani, Navassardian, Oluwayemi borde få mer minuter framöver.
Odenlind skadad?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:55  
   
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Tandsbyns FK - Offerdals IF 0-2 (0-1)  
  av Thomas Dahlberg | Idag - 21:27  
 

Matchen mot Offerdal resulterade i en 0–2-förlust efter ett tidigt baklängesmål och en missad kvitteringschans i slutskedet.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 2 Norrland  
  av Haldo Jonsson | Idag - 18:06  
   
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:58  
 

Arkivbild

Tränaren Nevanja Miljanovic måste göra ett viktigt val

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Sep 2023 - 19:28 Resultat Helgens matcher
17 Sep 2023 - 18:56 Resultat och tips div 2 Norrland
16 Sep 2023 - 23:42 Frösö IF-Älgarna/Härnösand 1-0 (0-0)
16 Sep 2023 - 22:45 Nu väntar kvalet till Division 4 för Hede IK. ⚽⚽
16 Sep 2023 - 21:41 ÖFK - Gefle 2-2 (1-1) bilder från matchen
16 Sep 2023 - 21:40 ÖFK -Gefle IF 2-2 (1-1)
16 Sep 2023 - 21:05 Dvärsätt BK - Lucksta IF 3-1 (3-1) Bilder från Matchen
16 Sep 2023 - 19:40 Matchens prestation
16 Sep 2023 - 18:29 Tung avslutning i div 3 (ÖFK-BFK2: 1-0 (0-0))
16 Sep 2023 - 17:38 Inte idag heller
16 Sep 2023 - 17:23 Matchens överraskning
16 Sep 2023 - 16:32 Återigen förlust
16 Sep 2023 - 15:55 ÖFK - Gefle 1-1 i halvtid
16 Sep 2023 - 14:16 dvärsätt slog serieledarna!!
16 Sep 2023 - 14:09 Startelvan i dag
15 Sep 2023 - 22:42 Ope IF - Brunflo FK 6-1 (4-0)
15 Sep 2023 - 22:14 Seger i kvällsderbyt!
15 Sep 2023 - 20:49 Ifk Östersund 2 vinner derbyt mot Frösön
15 Sep 2023 - 09:48 Följ ÖFK - Gefle IF via fotbollz.se
14 Sep 2023 - 23:24 Vilken resa av Lukas Jonsson
 
 
 
9
kommentarer
Spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 20 Maj 2026 - 08:37
IFK Östersund Ungdom toppar ta
7
kommentarer
Trissvinnare mot Sandviken - Curtis Edwards
av Haldo Jonsson | 18 Maj 2026 - 21:17
Curtis Edwards Foto Thord-Eric Nils
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook