Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

POÄNG SOM KÄNNS SOM EN VINST
av Per Lagerbäck
Publicerad 16 Jun 2024 - 17:29 

Borde vara besviken efter en sen poängförlust, men det känns ändå som en vinst att få med sig en poäng i denna match. Och det var några av bytena som gav chansen till tre poäng.

Naturligtvis ska vi vara medvetna om att Öster är ett topplag, och därför är en poäng på bortaplan en klar framgång. Öster var dessutom tveklöst det bättre laget, men den uppryckning som skedde sista 20 minuterna var uppenbar. Jag förstår däremot inte varför hela laget skulle ner nästan i eget straffområde efter ledningsmålet. Det blir som att be om att bollen ska studsa runt i just detsamma.

Jag har länge ansett att det är helt galet att inte använda Ordonez mer. Han skapar direkt en osäkerhet i motståndarförsvaret, och han gör nu ett oerhört viktigt mål tack vare sin härliga bollkontroll. Det är inte självklart att han ska starta alla matcher. Men många. Jag tycker också att Oluwayemi bidrar till den uppryckning som sker, liksom Marklund och Kroon.

Försvarsmässigt gör annars ÖFK en godkänd match, men det var svårt att hitta vägar vidare uppåt. Mittfältet blev alltför baktungt och inte tillräckligt rörligt. Musolitin och Adjoumani kom inte igång med sitt annars riviga kantspel, och varken Brendon eller Sporrong lyckades särskilt ofta vinna några meter framåt, varken som bollförande eller passande spelare.

Det jag annars är gladast för är att inställningen kändes riktigt bra. De flesta pushar varandra och stöttar varandra. Keita gjorde en väldigt bra match, men bidrog tyvärr återigen till att matchen på slutet blev stillastående för ÖFK:s del genom att dra ut på tiden. Närmast ofattbart att han inte fick någon varning.

Jag anser nu trots allt att det borde kunna vara uppåt vi alla som håller på ÖFK ska kunna titta. Men vi får inte bli övermodiga. Jag vidhåller att det finns en hel del kompetens i truppen, men även mycket som måste slipas på, såväl enskilt som lagmässigt. Nu blir det åter att sluta upp på Arenan vid nästa hemmamatch.

Betygen:

Keita 4 – Blir en fyra för några riktigt bra räddningar.

Adjoumani 3 – Gjorde ett bra jobb, och höll sig lugn i de flesta situationer.

Bonde 4 – En riktigt trevlig överraskning för mig. Lugn, placeringssäker och vad jag uppfattade dessutom tydlig i kommunikationen.

Suljic 3 – Mer än godkänd, men också ett par tveksamma beslut.

Nsa 4 – I första halvlek ÖFK:s bästa spelare tillsammans med Keita, men försvann lite i andra.

Brendon 3 – Anonym och gjorde ett par farliga felpass. Men tämligen stabil.

Sporrong 3 – Jobbar bra.

Musolitin 2 – Normalt en favorit, men idag inte tillräckligt bra.

Hopcutt 2 – Gör en del bra saker, men klart ojämn. Och alltför dåligt kroppsspråk.

Perry 3 – Försökte verkligen skapa framåt, men i brist på uppbackning blev han också ganska blek.

Karlsson-Grach 2 – Troligen hans svagaste match denna säsong. Inte många rätt.

Kroon 3 – Bidrog till att ÖFK kunde börja skapa framåt.

Oluwayemi 3 – Skulle vilja ge honom en fyra, men är för ivrig fortfarande och ställer till det ibland.

Markström 3 – Bidrar också till uppryckningen, men skapar själv inte så mycket.

Ordonez 5 – Märktes direkt när han kom in att Öster fick prioritera om lite i sitt försvarsspel, och chanser skapades. Därtill ett perfekt mål.

Winbo 3 – Svårt att sätta något annat.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Mats skrev | 17 Jun 2024 - 13:49
Hållet med att Ordonez måste få mera speltid, händer alltid något när han är med.
2
Gäst: Ps skrev | 16 Jun 2024 - 19:05
Ofattbart att inte Ordonez får spela mer
5
Gäst: Öfk trogen skrev | 16 Jun 2024 - 18:57
Måste faktiskt hålla med kommentaren om brendon. Många gnäller på att han blir utbytt men han bidrar faktiskt inte speciellt mycket iår. Att hämta boll mellan mittbackarna och passa i sidled kan alla mittfältare i den här serien göra. Vissa spelare blir sågade till fotknölarna vid förlust men han kommer alltid undan oavsett prestation. Storheten är svår att förstå när fotboll är en färskvara\r\nMvh Öfk:are
0
Gäst: Kalle Palsternacka skrev | 16 Jun 2024 - 18:48
Nu får de räcka med att se storheten i Brendon och betygen som ni delar ut till honom. Han har varit en av våra sämsta spelare detta år. Vad är det han bidrar med tycker ni? Slår aldrig lagdelar eller hotande bollar, spelar för det mesta alibi bollar i sidled. Vinner aldrig några dueller och defensiva arbetet är obefintligt. Han har gjort en bra match detta år och det är pga att han gjorde 2 mål på straff och en assist på hörna utöver det har han varit en av våra svagaste spelare. Hans betyg match efter match är 3or där han egentligen ska ha 1/2 i betyg. Favorisering utan dess like. Skärpning!
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:55  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:09  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollzse  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope IF dam - Sundsvalls DFF2 2-0  
  av Stefan Roos | 25 Jun 2026 - 22:34  
 

. Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Okt 2023 - 20:01 Dvärsätt - Kramfors - Alliansen 2-1 (2-0) Se bilder från mat
1 Okt 2023 - 18:30 Det kan finnas läge under hösten att sätta in mera oprövade
1 Okt 2023 - 15:27 Följ Jönköping Södra - ÖFK via fotbollz.se
1 Okt 2023 - 10:55 Dvärsätt gjorde sitt jobb!
30 Sep 2023 - 22:45 Ås IF - Ope IF 1-2 (1-2) Bilder från matchen
30 Sep 2023 - 21:40 Proppen ur för YIK hemma på Svedjefallen idag ⚽⚽
30 Sep 2023 - 20:58 Resultat div 2 Norrland
30 Sep 2023 - 20:54 Resultat Spelomgång 21 div.4 Jämtland 2023
30 Sep 2023 - 20:12 Klar vart och när dm finalen senior herr spelas
30 Sep 2023 - 16:39 IFK Östersund-Storfors AIK 5-1 (3-0)
30 Sep 2023 - 10:54 Jönköpings Södra har släppt in näst mest mål i hela Superett
29 Sep 2023 - 14:14 Tips och resultat Div 1 Norra
29 Sep 2023 - 11:00 Myroslav Mazur en dominant i försvaret - blev Trissvinnare
28 Sep 2023 - 22:12 Brages lagkapten Alexander Zetterström efter matchen mot ÖFK
28 Sep 2023 - 11:06 ÖFK - Brage 2-0 (1-0) Bilder från matchen
27 Sep 2023 - 23:05 Oj, så viktigt!
27 Sep 2023 - 23:05 Efterlängtad seger efter två frisparksmål
27 Sep 2023 - 22:27 Matchens prestation
27 Sep 2023 - 21:58 Matchens överraskning
27 Sep 2023 - 18:13 Startelvan
 
 
 
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
1
kommentar
Tufft motstånd i Svenska Cupen 
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 20:25
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook