Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

DET VAR EN KVÄLL VI VILL HELST GLÖMMA, MEN SOM DET ÄR VIKTIGT ATT KOMMA IHÅG
av Haldo Jonsson
Publicerad 5 Jun 2024 - 21:22 Uppdaterad 5 Jun 2024 - 21:24

Bild från ÖFK - Sandvikens iF. Foto: Thord-Eric Nilsson

Det skulle bli en kväll full med fotbollspropaganda inför stor publik. ÖFK skulle möta nykomlingen i Superettan Sandvikens IF, men jag tror många blev besvikna.

ÖFK förlorade efter håglöst spel i en ganska trist match och publiken gick hem och undrade vad det var som hände.

ÖFK gick inte att känna igen. De brukar ju normalt vara bättre. Det har vi sett tidigare under säsongen. I vissa matcher har ÖFK sett ut som ett topplag.

Vad hände och varför blev det så den här kvällen? Jag har funderat och åter funderat.

Jag har min teori.

Om vi börjar från början, så har jag följt alla tränare sedan ÖFK blev till l996 och det har varit många det.

Utan att darra på rösten påstår jag, att Magnus Powell är den tränare som har kört hårdast av alla tränare genom åren och det är givetvis inget fel med det. Han har stora krav.

Det som kan bli ett problem är, att om man tränar hårt en lång tid, speciellt under stark värme, kan träningen få motsatt effekt.

Jag har själv erfarenhet av det som ung sprinter och längdhoppare. Om jag inte fick vila för ett lopp, så blev jag, som spelarna uppträdde mot Sandviken. Jag blev initiativlös, kraftlös, viljelös och seg i benen.

Det är ett fenomen som många fått känna av. Är man övertränad tappar man lusten och kraften att spela. Motivationen sjunker.

Inom fotbollen har det bildats en åsikt, att man ska träna stenhårt och visst är det så om man ska bli bättre spelare, men under pågående serie då gäller inte det. Då ska man träna med den mängd som passar bra för att göra en bra sin insats och ett bra resultat. Då behöver man ibland lätta på träningen eller inte träna alls.

Ett annat problem som fotbollen har, är att det nästan aldrig finns någon individuell anpassning till, hur mycket träning respektive spelare kan ta emot. Alla spelare tränar lika mycket och man förutsätter att alla klarar det.

Ett exempel är 18-årige Michael Aduragbemi Oluwayemi som förmodligen aldrig tidigare tränat hårt. På grund av sin ungdom är han inte van vid det och kan bli uttröttad om han tränar hår toch inte får vila före match..

En spelare med korta muskler tål oftast mindre konditionsträning än en som har långa. Det är en regel. En person med kort muskel är ofta snabb. Tränar denna för hårt så blir han osnabb. En person med lång muskel tål hård träning mycket bättre. Han har förmåga att springa långt, man saknat stor snabbhet.

En så erfaren tränare som Powell håller säkert inte med allt jag skriver och det var heller inte tänkt som någon tillrättavisning. Han vet hur man bedriver träning bättre än jag. Jag fick i alla fall ge utlopp för mina tankar.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  GIF Sundsvall mister sin storsponsor som går till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:08  
   
  Läs mer...  
 


 
  Abodi Qasem till norsk elitklubb?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:46  
 

fotbollz.se - det mesta av fotbollen i Jämtland Abodi Qasem Foto Thord-c Nilsson


 
  Läs mer...  
 


 
  Träningsmatch i höst mot norska elitlaget Rosenborgs BK  
  av Haldo Jonsson | 8 Jul 2026 - 21:32  
   
  Läs mer...  
 


 
  Nederländaren maikel kampjes trivs i hede härjedalen ⚽⚽⚽  
  av Agne Karlsson | 8 Jul 2026 - 12:02  
 

.Maikel Kampjes Foto Agne Karlsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
25 Sep 2023 - 20:31 Kom igen nu ÖFK - Ni möter ett extremt dåligt bortalag.
25 Sep 2023 - 19:58 ÖFK kan bättre
25 Sep 2023 - 13:53 Korta nyheter om Patrick Kpozo
25 Sep 2023 - 12:44 DE TVÅ SISTA OMGÅNGARNA I DIVISION 4!
24 Sep 2023 - 17:51 Andra trissvinsten i följd för Calvin Kabuye - senast mot Sk
24 Sep 2023 - 16:00 Dvärsätt vann!
24 Sep 2023 - 11:26 Förbättring behövs på många områden
24 Sep 2023 - 07:04 Seger fullbordade en rekordsäsong!
23 Sep 2023 - 22:43 Övertygade seger för Ifk Östersund
23 Sep 2023 - 22:22 Reultat Tips div 2 Norrland
23 Sep 2023 - 21:42 Åter förlust för kamraterna trots flera målchanser
23 Sep 2023 - 21:34 Referat: Ås IF - Tandsbyns FK 1-3 (0-0)
23 Sep 2023 - 19:37 Resultat Spelomgång 20 div.4 Jämtland 2023
23 Sep 2023 - 19:00 Frösö IF-Friska Viljor FC 1-2 (0-0)
23 Sep 2023 - 18:55 ÖFK kunde inte klara av Skövdes effektivitet - stor förlust
23 Sep 2023 - 18:54 Matchens överraskning
23 Sep 2023 - 18:54 Matchens prestation
23 Sep 2023 - 16:50 Ifk Östersund 2 förlorar sista matchen mot serievinnaren
23 Sep 2023 - 16:37 Ja, snälla nån
23 Sep 2023 - 14:12 Startelvan
 
 
 
2
kommentarer
 Abodi Qasem till norsk elitklubb?
av Haldo Jonsson | Igår - 15:46
 Abodi Qasem Foto Thord-c Nils
2
kommentarer
ÖFK gor träningsuppstart på måndag -Vi ser fram emot en bra höstomgång 
av Haldo Jonsson | 5 Jul 2026 - 21:47
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook