Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

SPÄNNANDE NYORIENTERING
av Per Lagerbäck
Publicerad 23 Feb 2026 - 15:41 Uppdaterad 23 Feb 2026 - 15:54

Lördagens match gav mig verkligen ett hopp om att det ska bli betydligt fler poäng denna säsong än den förra.

Jag kan inte låta bli att skriva en krönika efter ÖFK:s härliga insats nere i Göteborg. Jag hoppas innerligt att det var starten på en ny era, mer modern än den förlegade idén att även lag som inte är klart bättre än sina motståndare ska kunna spela sig hela vägen från eget mål med ett kortpassningsspel som ständigt innebär uppenbara risker att straffas med bolltapp och baklängesmål.

ÖFK:s spelare stöttade varandra i press på ett utomordentligt sätt, och var hela tiden obekväma för Göteborgarna, utom möjligen sista kvarten, då man blev lite väl tillbakatryckta, och inte riktigt kunde uppehålla en fungerande press. Men även i detta pressade läge var aktionerna väl utförda. Jag hittar ingen statistik från matchen, men min känsla är att ÖFK höll spelet ganska väl uppe. Och jag tycker att spelarna även hjälpte varandra bättre offensivt med mer permanent rörelse och försök att göra sig mer spelbara.

Sedan var det dessutom en stor befrielse att Uppenberg i målet hade ett rejält tillslag och riktningen på utsparkar och passningar var åtminstone till 90% riktigt bra. Detta var ett exempel på att motståndarna inte kunde läsa vad ÖFK skulle göra, och de måste hela tiden vara beredda på att ställa om till annat sätt att förhålla sig. Detta är vad jag efterfrågat på senare år, och där särskilt Livani satt järnhårt fast i en idé hur mycket den än misslyckades. Han fick en bra start, troligen endast beroende på att motståndarna blev överraskade av hans sätt att styra ÖFK. När väl inläsningen var klar blev ÖFK en enkel motståndare för de flesta.

Det som blev extra roligt i Göteborg var att spelet inte alls bara var defensivt inriktat, utan det blev en bra blandning av snabbt anfallsspel, bra press och en disciplinerad defensiv nära det egna straffområdet. Visst skedde några missar, men vad ska vi vänta oss efter en nästan total omdaning av truppen och under februari månad.

Jag hoppas nu alltså innerligt att vi nu sett starten på en säsong där ÖFK ska vara svåra att läsa inför varje match, men att det bestående ska vara den nämnda kombinationen av stabil defensiv, inget bollande kring eget straffområde och ett varierat anfallsspel där långa passningar från backlinje och målvakt blandas med snabba förflyttningar av bollen framåt vid egna fötter och/eller passningsspel som leder snabbt framåt efter återvinst av bollen. Åtminstone fram till att alla vägar är stängda. Vilket dom nästan alltid blir om det går långsamt från egen defensiv.

Vi fick också se snabbare start med bollen, när det fanns vinster att få med det. Inkast gick ofta framåt, vilket vi knappt sett på flera år. Och frisparkarna gick också nästan alltid åt det offensiva hållet. Detta gjorde att motståndarna blev tvungna att ta fler steg bakåt än under t ex förra säsongen, innan Fredheim kom in som räddare.

Är jag då inte negativ mot något? Nä, faktiskt inte. Särskilt inte med tanke på en så nysammansatt trupp och tiden på året. Allt stämde naturligtvis inte, men hur sjutton skulle det kunna göra det.

Jag tänker inte sätta enskilda betyg, men kan absolut hävda att ingen spelare var i närheten av ett underbetyg. Alla gjorde en riktigt bra insats, men den jag känner mig mest nöjd med var Uppenberg i målet, som utan att göra något spektakulärt utstrålade ett lugn och en säkerhet. Det bästa betyget får laget som helhet och därmed också tränarteamet med Miljanovic i spetsen.

Sammanfattningsvis en match som lovar gott och ger ett hopp om att kunna blicka mot den övre halvan av tabellen, även om jag inser att sådana slutsatser inte bör dras efter en match

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bilder Ope IF - Älgarna Härnösand 5.0  
  av Stefan Roos | Idag - 21:39  
 

.Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:43  
 

Ytterhogdal vann sin första match i div 3

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK Östersund-Umeå FF 2-3 (1-1)  
  av Staffan Mattsson | Idag - 20:29  
 

Sur förlust för IFK Östersund

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Helsingborgs IF  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:21  
 

Kanske ska vi sluta med att prata om konstgräslag eller gräslag?

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Okt 2025 - 18:50 Vem som får kvala kan mycket troligt avgöras på lördag
30 Okt 2025 - 10:13 Trelleborgs FF har inte tagit någon poäng borta sedan den 21
30 Okt 2025 - 09:37 Kval till div 1
27 Okt 2025 - 22:15 Ali Suljic har återfått formen - blev Trissvinnare mot Oddev
26 Okt 2025 - 21:06 Resultat P19 Superettan Norra 2025
26 Okt 2025 - 20:36 .Ali Suljic - högsta poängen av ÖFK:s spelare mot Oddevold
26 Okt 2025 - 18:03 Kvalspel till Div.4 J/H
26 Okt 2025 - 18:03 Ope gick inte vidare i kvalet till div 1 damer - Referat: IF
26 Okt 2025 - 17:47 Kval till P17 Allsvenskan - Grupp 1
26 Okt 2025 - 17:29 IFK Östersund förlorade första kvalmatchen till div 1
26 Okt 2025 - 17:08 ÖFK är ett lag nu
25 Okt 2025 - 19:14 Försvarsstarkt ÖFK klarade oavgjort
25 Okt 2025 - 18:30 Matchens överraskning
25 Okt 2025 - 18:09 söndag 2/11 kl 13 , kval till ettan, omg 1 ,grupp 1, 2025
25 Okt 2025 - 17:41 Matchens prestation
25 Okt 2025 - 17:26 tuff start för ifk i kvalet till ettan
25 Okt 2025 - 14:06 Startelvan not Oddevold
24 Okt 2025 - 22:09 Fotbollsgalan 2025
24 Okt 2025 - 19:56 Rapport från träningen
24 Okt 2025 - 14:03 Följ Oddevold - ÖFK via fotbollz.se
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
5
kommentarer
Disciplinnämnden upphävde domarens beslut
av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 13:45
Foto Thord-Eric Nilsson Var Norrby
1
kommentar
En start som heter duga, men det finns varningstecken 
av Haldo Jonsson | Igår - 21:47
Situation i matchen mot Norrby. Fot
1
kommentar
Tips div 2 Norrland - IFK Östersund är favorit på hemmaplan
av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 16:31
1
kommentar
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 15 Apr 2026 - 14:56
Ytterhogdal vann sin första ma
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook