Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK HAR ÅTERSTARTAT TRÄNINGEN - DET FINNS ANLEDNING ATT TRO ATT ÖFK GÅR MOT EN BRA HÖSTSÄSONG.
av Haldo Jonsson
Publicerad 10 Jul 2025 - 10:34 Uppdaterad 11 Jul 2025 - 14:06

Arkivbild

Nu tränar ÖFK igen efter den 10 dagar långa ledigheten.

Vi kan med övertrygelse påstå, att det finns en inneboende vilja och ett intresse bland spelare och andra runt laget, styrelser, investerare, sponsorer, och supportra att det ska finnas ett elitlag i fotboll i Östersund.

Det är det ingen som kan ta ifrån oss.

Nu kör vi vidare med stort mod och ett hopp om en framgångsrik höstsäsong.

Nu tränar ÖFK igen efter den 10 dagar långa ledigheten.

Nu väntar en lång höst med många tunga matcher.

Vi ser fram mot emot att få vara med och ta del av ÖFK:s kamp i den oförutsedda, intressanta och hårda Superettan.

Kan vi förvänta oss att ÖFK kommer att klara utmaningarna bra i höst?

Ja, det kan jag med viss övertygelse påstå.

Jag har följt OFK sedan första matchen 1997 till senaste matchen mot GIF Sundsvall. Det har varit en många gånger angenäm resa. Det kan det bli även i höst.

Jag vill peka på vissa faktorer som är viktiga.

1. Jag kan med fog påstå, att hösten ofta har varit den bästa perioden för ÖFK. Det är då ÖFK har plockat det flesta poängen.

Jag minns särskilt ett år under "Bobo-tiden" i div 1 norra, då knappast någon vid sommaruppehållet, trodde på annat än nedflyttning. ÖFK var dödsdömda, men under hösten vann ÖFK match efter match och klarade nästan mirakulöst kontraktet med ganska god marginal.

2. Sommaruppehållet i år kom mycket lägligt för spelarna, som har varit i behov av vila efter en ovanligt hård träningsperiod med många matcher.

Man har haft möjlighet att smälta och tänka över den förändring som skett när det gäller det nya sättet att spela och träna som Livani infört. Det har varit ett nytänkande.

Men viktigast är nog ändå att få vila och tänka bort från fotbollen och få starta höstsäsongen på ett trappsteg högre än tidigare.

Det har varit en våromgång som slitit på både kropp och psyke och det har varit få möjligheter till återhämtning.

Det är i sådant läge viktigt, att Livani gör det möjligt för spelarna att komma utvilade och spelsugna till match och att känna spelglädje. Det blir ännu viktigare i höst i tunga matcher när serien ska avgöras.

3. ÖFK:s nya sätt att spela med offensivt präglat spel, kommer mer och mer att slå rot. Kunnandet ökar för varje träning och match.

Det är missriktat att tro, att alla spelare har hunnit lära sig allt nytänkande under den relativt korta läroperiodens som stått till förfogande, det är nog för mycket att begära.

4. Förstärkningar.

Livani har uttalat sig om att ÖFK ska värva tre eller fyra spelare när sommarfönstret öppnar.

Möjligtvis har han i detta antal räknat in förlängningen av Christian Enemarks kontraktstid och mittfältaren Albin Mörtell, som redan är klar. Om dessa är inräknade, så är det i så fall en eller två nya spelare som med det snaraste ska förstärka ÖFK.

Mörtell kan bli en bra förstärkning. Vi tycker att han gjort bra ifrån sig på träningarna.

Det blir vidare intressant att se, vad nye mittfältaren Gideon Granström kan åstadkomma. Han har varit skadad en längre period och bara sporadiskt fått visa upp sig. Vill det sig väl, kan han bli en bra mittfältsförstärkning.

Flera spelare i truppen utvecklas konstant.

Nebiyou Perry är en, men det fins flera i truppen som knackar på dörren till startelvan. Vi hoppas att någon av dem kan få sitt genombrott.

Michael Oluwayemi är en annan, men det finns många flera.

Yannic Adjoumani är på bättringsvägen och blir snart att räkna med.

5. Det finns en obändig kraft i ÖFK och i Östersund, som är oemotståndligt stark, som jag inte sett någon motsvarighet hos andra fotbollsklubbar i landet.

Framgångar och motgångar har växlat.

Trots ibland stora problem, då ÖFK har gått på slak lina, har man överbryggat problemen och kommit igen gång efter annan. Ja, gång efter annan! Det är styrka!

Vi kan med betämdhet säga, att det finns vilja och ett intresse bland spelare och andra runt laget, styrelser, investerare, sponsorer, och supportrar, att det ska finnas ett elitlag i fotboll i Östersund.

Det är det ingen som kan ta ifrån oss.

Nu kör vi vidare med stort mod och ett hopp om en framgångsrik höstsäsong.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Omgångens prestation div 4  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:52  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Ope IF - Sundsvalls DFF 2/ GIF Sundsvall  
  av Ope IF | Idag - 10:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  Debattkrönika  
  av Tord Andersson | Idag - 10:38  
 

Fotbollz.se hämtar ibland inlägg i forumet och presenterar dem som en artikel. Detta är en sådan artikel

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund bra med i Kampen om Säsongens spelare  
  av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:43  
 

Simon Marklund Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Sep 2023 - 18:27 Långresa för kamraterna igen
19 Sep 2023 - 18:07 Div 5 är slutspelad
19 Sep 2023 - 13:47 BARA ATT SÄTTA REKORDET RÄTT
18 Sep 2023 - 21:12 Ifk 2 avslutar borta mot seriesegraren
18 Sep 2023 - 19:04 Se Linton Ulloas straffmål mot Älgarna
18 Sep 2023 - 11:48 Calvin Kabuye har hittat målformen - blev Trissvinnare mot
18 Sep 2023 - 08:09 Referat: Tandsbyns FK - Järpens IF 2-1 (0-0)
17 Sep 2023 - 21:10 Bra match mot serieledarna trots förlust
17 Sep 2023 - 20:25 Korta Nyheter - Håller Chovanie Amatkarijo på att bli tungan
17 Sep 2023 - 19:35 Bele Barkarby - Ope IF 2-3 (1-1) dam referat
17 Sep 2023 - 19:28 Resultat Spelomgång 19 div.4 Jämtland 2023
17 Sep 2023 - 19:28 Resultat Helgens matcher
17 Sep 2023 - 18:56 Resultat och tips div 2 Norrland
16 Sep 2023 - 23:42 Frösö IF-Älgarna/Härnösand 1-0 (0-0)
16 Sep 2023 - 22:45 Nu väntar kvalet till Division 4 för Hede IK. ⚽⚽
16 Sep 2023 - 21:41 ÖFK - Gefle 2-2 (1-1) bilder från matchen
16 Sep 2023 - 21:40 ÖFK -Gefle IF 2-2 (1-1)
16 Sep 2023 - 21:05 Dvärsätt BK - Lucksta IF 3-1 (3-1) Bilder från Matchen
16 Sep 2023 - 19:40 Matchens prestation
16 Sep 2023 - 18:29 Tung avslutning i div 3 (ÖFK-BFK2: 1-0 (0-0))
 
 
 
4
kommentarer
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | 28 Jun 2026 - 17:36
2
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Debattkrönika 
av Tord Andersson | Idag - 10:38
Fotbollz.se hämtar ibland inl&
1
kommentar
Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan 
av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37
1
kommentar
Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10
av Haldo Jonsson | 29 Jun 2026 - 14:41
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook