Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK - LANDSKRONA 4-1 (1-0)
av Hasse Thor
Publicerad 15 Jul 2023 - 22:02 Uppdaterad 16 Jul 2023 - 22:14

Klang o jubel!. 4-1 (1-0) mot gästande Landskrona BoIS var ett välbehövligt tillskott i Östersunds Fotbollklubbs poängkista så här i inledningen av höstrundan. Dessutom ett spel där den kvalité som finns i laget verkligen fick blomma ut.


1-0 och målglädje efter Sabastian Karlsson Grachs fenomenala mål. Foto. Thord-Eric Nilsson

Tränare Magnus Powell hade denna gång satsat på “råbiff” framåt då bde Sebastian Karlsson Grach och Malcolm Stolt fick starta i ett tvåmanna anfall. Detta tillsammans med en spelsugen Mykola Musolitin på vänsterkanten skapades stor oreda i det svarvitrandiga försvaret matchen igenom.

Annars var det här en match som började enligt gängse principer men med den skillnaden att ÖFK denna gång hittade vägarna framåt i stället för det sidledsrullande som varit förhärskande i alltför många matcher. Redan efter tre minuter var firma Grach-Stolt nära och en misstänkt neddragning av den sistnämnde.

Pigge Musolitin också med ett fint inspel till Stolt minuten efter. Klar hemmadominans innan gästande Landskrona BoIS hittade in i matchen. Ett ungt lag med tekniska spelare som visade alltmer kvalité. Rasmus Wendt och Ousmane Diawara i farliga attacker men vikarierande Andrew Mills i ÖFK-målet fint med på noterna.

En alert Stolt tillbaka igen med ett par möjligheter innan en otäck händelse med BoIS innerback Melker Jonsson som bars ut på bår och sedermera fraktades till sjukhus. Där tappade matchen lite av sitt momentum. En fin nick av Stolt efter ett nytt Musolitin-inläg men allt högre press från gästerna innan Karlsson-Grach gör årets mål (?) på “Arenan”. En inbrytning från högerkanten, drar några gubbar och sätter bollen i BoIS målvakten Amr Kaddouras högra kryss. Jublet från dom 1938 på läktarna lät som det tredubbla.

Nya tag från dom rödsvarta i andra. Och vilka tag sen. Efter femtio minuter Musolitin vinner boll vid kortlinjen, spelar Erick Brendon som med en läcker utsida hittar Stolt som skickar upp lädret i nättaket. Nytt inlägg från Musolitin och Stolt nära igen innan matchavgörande 3-0 efter 55 minuter. Yannick Adjoumani med ett ett vänsterinlägg och och ett klassavslut från Karlsson-Grach med en nick intill stolpen.

Stor dominans nu från ÖFK med hårt jobb över hela planen. Musolitin hela tiden med välavvägda vänsterinlägg och Andreé Österholm nära efter 61 minuter innan 4-0 kommer fem minuter senare. En Brendon-hörna skickas i nät av en omarkerad Mansour Sinyan. Lite tafatta försök från gästerna men siktet inställt några våningar för högt eller så var en synnerligen alert Mills i vägen.

Med kvarten kvar i alla fall ett tröstmål för gästerna då Diawara fick avancera lite för enkelt med ett skott i gaveln utan chans för Mills. Lite onödiga varningar på Adjoumani och Stolt som alltid blir kostsamma i längden. Lite värdefull speltid också på slutet för Andrée Nader och Albin Sporrong.

Summa summarum en av dom trevligare tillställningarna i ÖFK-historien. Ett passningsspel som i stort sett var prickfritt och då bäddar man heller inte för så mycket skit bakåt. Det går en sån här gång inte att komma runt Karlsson-Grach när medaljerna skall utdelas. Ständigt på hugget, betydligt rappare i steget och har nu gjort fem mål.

Kollegan Stolt går det heller inte att komma förbi. Har jobbat mycket i tomma intet tidigare men var den här gången på plats när det osade målchans. Måste också framhålla Musolitin. Det välbyggda kraftpaketet från Ukraina är ingen Chovanie Amatkarijo på vänsterkanten men oj vad mycket matnyttigt han serverade den här dagen. Som sagt mycket välbehövliga poäng men det viktigaste av allt, ett fungerande spel mot ett motstånd från den övre halvan av tabellen.



 
 
5 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 16 Jul 2023 - 15:28
Håller med Vildhussen i stort sett allt. Det var ett annat Öfk än det vi såg mot Helsingborg . Mills är minst lika bra nu som Keita.
Synd att Öfk har så låg lägstanivå, får hoppas på en bättre insats borta mot Gefle än borta mot Helsingborg.

3
Gäst: Vildhussen skrev | 15 Jul 2023 - 22:15
Tänker inte gå in på betysättning av olika spelare denna gång, säger bara att det ÖFK jag såg på plan idag hör absolut hemma i Superettan. Att Mills finns mellan stolparna är en sak till som gläder mig, sa det redan förra säsongen, tycker man skulle gjort bytet mycket tidigare, Keita är fruktansvärt överreklamerad, men bättre sent än aldrig.
Vet inte när Kroon är tillbaks, men där har Magnus en stabil trio på topp att alternera med.
Nu kör vi för 3p mot Gefle.
4
Gäst: Hasse Thor skrev | 15 Jul 2023 - 21:52
Alldeles rätt, har ändrat.
0
Gäst: Hm skrev | 15 Jul 2023 - 21:47
Mills är minst lika bra so Keita. Andrew förtjänar minst 8-10 matcher från start i serien.

Mot lag som är bra på fasta bör Andrew stå före Keita.
3
Gäst: Hoppfull skrev | 15 Jul 2023 - 21:28
1438?.. tyckte de sa det var 1900 nånting?..
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:41  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:23  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Svenska Cupen 2026/27 omg 1-2  
  av Classe Olofsson  | Idag - 13:08  
 

Onsdag 19/8 kl 18,30 Jämtkraft Arena..... IFK Östersund - Degerfors if , Välkommen

 
 


 
  Curtis Edwards matchens spelare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:21  
 

Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
10 Sep 2023 - 20:14 Referat: Ope IF - Sandvikens IF
10 Sep 2023 - 20:05 NI KAN VARA STOLTA - VI ÄR STOLTA ÖVER ER!
10 Sep 2023 - 18:50 Alsens IF - Offerdals IF 1-5 (0-4)
10 Sep 2023 - 16:18 Mållösa i sista bortamatchen!
10 Sep 2023 - 14:08 dvärsätt utklassade jumbon!
10 Sep 2023 - 13:29 Se Linton Ulloas snygga mål
9 Sep 2023 - 19:18 Hård match på Svedjevallen idag
9 Sep 2023 - 18:34 Målkalas! (BFK2-KD 8-1)
9 Sep 2023 - 17:45 Korta Nyheter - Ken Sema övertygade mot Estland.
9 Sep 2023 - 17:32 Tips div 2 Norrland
9 Sep 2023 - 16:10 Mållöst på hemmaplan för kamraterna
9 Sep 2023 - 14:00 Seger för ifk
9 Sep 2023 - 09:52 Stuguns BK - Ope IF 0-3 (0-1) Bilder från matchen
9 Sep 2023 - 08:41 Referat: Tandsbyns FK - Brunflo FK 4-1 (1-1)
8 Sep 2023 - 22:04 Östersunds FK har inlett barn- och ungdomsprojektet, JAG FAT
8 Sep 2023 - 21:49 Frösö BK- Järpens IF 4-0 (1-0) Bilder på målgörarna
8 Sep 2023 - 10:54 Uppmärksammad insats av Saman Ghoddos i Iranska landslaget
8 Sep 2023 - 09:22 Kamraterna möter tabell fyran
7 Sep 2023 - 10:46 Korta Nyheter - Jobbig tid för Hosam Aiesh
7 Sep 2023 - 09:54 Förmågan till stöd för ekonomisk överlevnad synes vara ändl
 
 
 
6
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | 27 Jun 2026 - 23:24
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | 27 Jun 2026 - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
3
kommentarer
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | Igår - 17:36
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook