Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NYA KRAFTTAG AV ÖFK - THOMAS GABRIELSSON NY HUVUDTRÄNARE FÖR ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Sep 2024 - 11:44 Uppdaterad 23 Sep 2024 - 11:49

Thomas Gabrielsson kommer ej medverka under tisdagens bortamatch mot Gefle IF som aktiv ledare, utan kommer tillträda fullt ut i sin roll vid hemkomsten till Östersund efter matchen.


Idag måndag kan Östersunds FK presentera att man gjort klart med Thomas Gabrielsson som ny huvudtränare för klubben. Tillsammans med Fredrik Aasmund Eliassen kommer de båda leda laget i en tränarduo. Med erfarenheter från Västerås SK, Helsingborgs IF, Sandvikens IF och senast Oskarshamns AIK, så blir Östersund och ÖFK Gabrielssons nästa anhalt. Vi önskar honom varmt välkommen till Jämtland!

Thomas är född och uppvuxen i den Schweiziska staden Genève, bara ett stenkast från Alperna. Som liten fick han växa upp med både Svenska och Franska som huvudspråk, vilket är något som han senare i livet uppskattar mycket och som ofta kommer väl till hands i fotbollens värld.

I Schweiz var finanssektorn den huvudsakliga sysslan för Thomas innan fotbollen tog över till en permanent basis. Efter att den nuvarande Allsvenska klubben Västerås SK hade hört av sig gällande en tränarroll i klubbens P19 lag var det nu dags att packa väskan och flytta till Sverige. Efter imponerande resultat och ett år på posten i ungdomslaget fick han nu chansen i rollen som assisterande tränare i A-laget. Därefter tog Thomas över rollen som huvudtränare och ledde laget upp till Superettan.

Resan gick därefter vidare till Skåneklubben Helsingborgs IF som assisterande tränare vid sidan av Olof Mellberg. Ett år senare tillkom en möjlighet med en kombinerad roll som sportchef och huvudtränare i Sandvikens IF, vilket blev Thomas nästa roll innan han genomförde ett sista stopp som huvudtränare i Ettan-klubben Oskarshamns AIK.

Nu är det dags för en ny utmaning och möjlighet i Östersund, där han tillsammans med Fredrik Aasmund Eliassen kommer leda laget i en tränarduo säsongen ut till att börja med.

-Jag är jätteglad att ha fått chansen att komma upp hit till Östersund. Jag är väldigt taggad och ser verkligen fram emot att jobba hårt och ge allt för att vi ska lyckas med våra målsättningar, säger Thomas Gabrielsson.

-Det känns väldigt bra att få Thomas på plats för att stärka upp vår ledarstab inför avslutningen av serien. Thomas är en mycket kompetent fotbollstränare som också hunnit samla på sig viktig erfarenhet utifrån tidigare uppdrag.

Med Thomas och Fredrik får vi ett extremt dedikerat och hårt arbetande ledarpar som kommer göra allt för att ge laget en stark avslutning på serien, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK.

Thomas Gabrielsson kommer ej medverka under tisdagens bortamatch som aktiv ledare, utan kommer tillträda fullt ut i sin roll vid hemkomsten till Östersund efter matchen, skriver ÖFK på sin hemsida.

Varmt välkommen ännu en gång hälsar vi Thomas Gabrielsson!

 
 
7 Kommentarer:
Gäst: Ecke skrev | 24 Sep 2024 - 10:57
Tror inte ÖFK varken är särskilt attraktivt just nu, eller för den delen kan erbjuda ett ekonomiskt lockande kontrakt.
Spontant så känns det som att detta är någon som Stefan litar på och "vet vad han får". Förmodligen det bästa utifrån situationen, litar på Stefans omdöme här så Fredrik får någon "stöttning":

Sen efter säsongen så tror jag ÖFK på många plan behöver fundera på vilken riktning man vill gå hur man skall ta sig ditt. Det räcker inte med "Vi ger oss aldrig"....
3
Gäst: @Tvivlande skrev | 23 Sep 2024 - 22:26
Det? Du har sett för mycket Stephen King🤣
1
Gäst: Tvivlande skrev | 23 Sep 2024 - 17:33
Undrar om det frågade Agne Svärd?
2
Gäst: Tvivlande skrev | 23 Sep 2024 - 17:31
Nämn en tränare som inte fått sparken, Hasse Backe ex, har fått sparken några gånger bla från Finland landslag, var förbundskapten men tog inte en seger! Men kom ju tillbaka som expert i TV.
1
Gäst: Realist1 skrev | 23 Sep 2024 - 13:39
Spontant känner jag samma frågetecken som "Ulan bator", avskedad från sina två senaste arbetsgivare (Oskarshamn och Sandviken) känns lite oroväckande. Hade hellre tagit någon tränare som gjort succé i div. 2 exempelvis. Sedan undrar jag hur de kan ha råd med en ny tränare i det ekonomiska läge som råder nu. Men men, vi får hoppas på det bästa hur som helst.
3
Gäst: Tvivlande skrev | 23 Sep 2024 - 13:28
Vi ska inte såga honom heller inte höja honom till skyarna. Vi ska vänta och se.
3
Gäst: Ulan bator skrev | 23 Sep 2024 - 12:32
Så en tränare som precis fått sparken från en division 1 klubb pga dåliga resultat ska rädda ÖFK.
Känns stabilt.
8
 
Sök på fotbollz.se
   
  Midsommargrön Ringsta IP  
  av Annette Jonsson | Idag - 21:34  
 

Norra Lit - Brunflo 1-5 ((0-4)

Foto Annette Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Frösö IF Dam - Ope IF  
  av Ope iF | Idag - 11:17  
 

Uppdaterad

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope - Cosmos 0-1 (0-0)  
  av Stefan Roos | Idag - 10:51  
 

-Foto Stefan Foos

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 10:31  
 


Nu när alla lag har spelat 8 matcher så har vi Berg i topp med fem poängs marginal till Hede och Frösö.
Åre och Norra Lit vann i förra omgången och har nu samma poäng i botten på tabellen.
Matcherna denna vecka spelas på onsdag och torsdag och veckans match får bli Frösö IF - Hede IK som kämpar om andra platsen itabellen.

Berg IK leder serien

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Aug 2023 - 17:44 ÖFK är mycket mera än fotboll
9 Aug 2023 - 14:55 Malcolm Stolt i målform när Friska Viljor klart besegrades
9 Aug 2023 - 08:09 Värdering av tillgångar
9 Aug 2023 - 06:25 Svår bortamatch för Ifk Östersund mot serietvåan
8 Aug 2023 - 23:00 Seger i höstpremiären (BFK-Timrå 5-4)
8 Aug 2023 - 21:37 Ursäkta, helt glömt!
8 Aug 2023 - 20:11 Friska viljor - ÖFK 2-5 (0-2)
8 Aug 2023 - 10:39 Inställd dm semi
8 Aug 2023 - 09:58 Vänskapsmatch i dag, tisdag - Friska Viljor möter ÖFK
7 Aug 2023 - 21:30 DM seniorer - två matcher tisdag
7 Aug 2023 - 19:48 Nya företaget som satsar på ÖFK skall etablera sig i Östersu
7 Aug 2023 - 13:29 Veckans lag i div 4
7 Aug 2023 - 13:00 ÖSTERSUNDS FOTBOLLSKLUBB ERHÅLLER DONATION FRÅN CAPTIGENICS
7 Aug 2023 - 12:07 Bortamatch för Ifk Östersund 2
6 Aug 2023 - 22:36 Referat: Själevads IK - Ope IF
6 Aug 2023 - 22:32 Resultat Helgens tips, plus en tisdagsmatch
6 Aug 2023 - 22:11 Alsens IF 100 år
6 Aug 2023 - 22:06 Teodore Rask förlängde kontraktet - blev Trissvinnare mot La
6 Aug 2023 - 09:58 Dvärsätt - Björna 3-2 (1-0) Foton från matchen
6 Aug 2023 - 09:52 Dm semi herr
 
 
 
12
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | Igår - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | Igår - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 16:03
Hugo Azzi 
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook