Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK:S LAGBYGGE - GRUNDEN ÄR LAGD MEN ÄNNU ÅTERSTÅR MYCKET
av Haldo Jonsson
Publicerad 15 Dec 2023 - 15:12 Uppdaterad 15 Dec 2023 - 16:44

Sju spelare har lämnat och tre avvaktar

Erick Brendon - Malcolm Stolt. Två viktiga byggstenar i ÖFK:s lagbygge. Foto Haldo Jonsson

Nu är tiden inne för att spekulera om nästa säsong.

Spelare kommer och går och så är det även i ÖFK.

Av de spelare som lämnar är alltid den sympatiske mittfältaren Jakob Johnsson den mest oväntade och för många den mest saknade.

Däremot var den kanske mest väntade André Österholm. Han har under en tid gett sken av att han ska flytta. Han siktar tydligen på utlandet.

Lite ovisst var det säkert, hur man skulle göra med talangen Kalpi Ouattara. Det hade möjligen varit en chansning med honom med tanke på hans digra skadelista. I första hand siktar ÖFK på spelare som kan leverera.

Att lånespelarna skulle lämna, det var väntat, men kanske inte alla. Där föll det förmodligen, i en del fall på, att de kostade för mycket att fortsätta låneavtalet. ÖFK spelar ju inte i högsta divisionen när det gäller att ekonomiskt konkurrera om spelare.

Av de lånade skulle jag helst sett Calvin Kabuye vara kvar i ÖFK.

Ingen av de som lämnar ÖFK är dock oersättliga.

Stefan Lundin och Magnus Powell har ett hårt jobb för att skaffa fram nya spelare till nästa säsong. Lundin har ju tidigare gått ut med, att det är man beredd på att göra. Det gäller bara att hitta rätt spelare till överkomligt pris och det är inte lätt.

Det har i vinter funnits ett par provspelare i ÖP- hallen som gjort ett visst avtryck, men det finns säkert även många andra som ÖFK har ögonen på.

Av allra största vikt är det att duon Myroslav Mazur och Yannick Adjoumani säger ja till att fortsätta i ÖFK. Gör dom det är mycket vunnit. Då blir lagbygget med ens mycket starkare.

I dagsläget är, vad vi i vet, bara 12 utespelare klara plus tre målvakter, alltså sammanlagt 15 spelare. I slutskedet av årets Superettan var de, om jag inte räknat fel, 24 spelare och då inräknat tre målvakter. Två av spelarna var dock skadade under hela säsongen.

Det är trots allt inte antalet spelare som är avgörande, utan vad varje spelare har för kunnande och vad de kan prestera.

Det blir en spännande tid att följa ÖFK under Silly Season.

Kanske dyker det upp någon ny spelare vid träningsupptakten i januari och då kanske vi vet hur det blir med Mazur och Adjoumani. Tills dess kan vi bara hoppas.

Jag tycker att ÖFK har bra förspänt vad gäller målvakterna. Origi var en bra lösning.

Till slut konstaterar vi, att det var mycket bra jobbat, att få en av Superettans allra bästa mittfältare, Erick Brendon kvar i ÖFK. Det tackar vi för. Han är i många avseenden ett föredöme.


Målvakter:

Andrew Mills

Aly Keita

Arnold Origi

Försvarare:

Kevin Jablinski mittback

Ziad Ghanoum mittback, back

Cesar Weilid back

Jakob Hedenquist, back/mittback


Mittfältare:

Erick Brendon

Simon Kroon mittfältare/anfallare

Mansour Sinyan

Mykola Musolitin

André Nader

Simon Marklund

Anfallare:

Malcolm Stolt

Sebastian Karlsson Grach

Spelare som slutat i ÖFK sedan i höst: En relativ stark åderlåtning av bas spelare, men bra stomme finns kvar.

Anton Berg, IFK Östersund. Lojale Berg fick inte stå något mellan stolparna, man fick känna på hetluften, vilket kan vara nog så viktigt. Målvaktstränaren Arnold Origi har anslutit sig till målvakterna. Han har stått i en match och då gjorde han det bra.

Jakob Johnsson, mittfältare. En spelare som jag trodde och hade hoppats på skulle vara kvar i ÖFK. Vi behöver en inhemsk spelare i laget. Jakob imponerade före sin skada i flera matcher. Efter skadan kom han inte upp i samma standard, men det var säkert en tillfällighet. Östersundsbon Jakob kan gå långt som fotbollsspelare om han har viljan och stärker sitt självförtroende.

Kalpi Ouattara, vänsterback. En av de största talangerna som jag sett i ÖFK. Tyvärr drog han på sig tre svåra knäskador under kort tid. Hur blir det med hans karriär? Han kommer nog att göra allt för att komma tillbaka.

André Österholm, mittfältare. En spelare som jag gärna hade sett vara kvar i ÖFK. Strax han kom till ÖFK var han medioker, men har efter på flera sätt blivit en nyttig spelare.

Albin Sporrong, mittfältare. Var ofta avbytare, men fick starta i några matcher mot slutet av serien och han förbättrade sin nivå spelmässigt succesivt, men han har en bit kvar till superettanklass.

Theodore Rask, mittback. Något sen i steget, men som uppvägdes med sin förmåga att inte förhasta sig och han hade hyfsad blick för spelet och han var ofta pålitlig i sina brytningar.

Calvin Kabuye, mittfältare. En spelare som jag önskade skulle vara kvar över nästa år. Han har det mesta som fotbollsspelare, men måste utveckla en del färdigheter. Det har han kunnat göra i ÖFK-miljö. Nästa år återfinns han i konkurrentklubben Sandvikens IF.

Inget klart med nytt kontrakt för dessa:

Myroslav Mazur, Mittback. Alla väntar på att Mazur ska säga ja. Årets bästa fotbollsspelare i ÖFK, säger man inte nej till.

Kristian Novak, mittback. Skadefri och tränad är Novak en mycket bra mittback. Under tiden han spelade i ÖFK utvecklades han hela tiden till en mittfältsdominant. Tyvärr är han nu skadad. Får vi så småningom hoppas på mittbacksparet Novak - Mazur. Kanske är det lite långsökt?

Yannick Adjoumani, Kort och gott: Vilket lag vill inte ha en sådan strålande talang i sitt lag?

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Hm skrev | 16 Dec 2023 - 17:42
Många spelare lämnar. Hoppas Mazur stannar.

Kul att passnings skickliga Brendon förlängde.

Hoppas dom 5-10 spelarna som kommer in är bra.
Gäller att träffa rätt. Inte lätt
Tycker Öfk ska satsa på unga hungriga med försäljnings potential.
Inga 30-35 åringar.

9
Gäst: Tvivlande skrev | 16 Dec 2023 - 17:23
Albin Sporrong har en bit kvar till superettanklass!! Han håller bra klass anser jag.
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Amar Begic Trissvinnare mot Örebro SK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:14  
 

Amar Begic Foto Sandra Nortinsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, men hotas av Amar Begic

Hos Andreas Tipset leder Håkan

v

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchreferat  
  av Torsten Lundqvist, Stuguns BK | Idag - 15:07  
  Näldens IF- Stuguns BK/Ragunda BK  
  Läs mer...  
 


 
  Amar Begic - matchens lirare och uttagen i veckans lag mot Örebro SK - spelarbetygen satta  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:33  
 

Amar Begic Foto Micke Forsberg

Suveräna spelarbetyg för många ÖFK- spelare

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 7 div.4 Jämtland- Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 10:29  
 

Många mål i förra veckans omgång och IFK Östersund Ungdom förlorade stort i de båda matcherna som man spelade. Berg i serieledning men med en match mindre spelad jämfört med serietvåan Hede. Lillhärdal tog klivet upp ovanför kvalstrecket i och med en seger förra veckan. Två intressanta matcher denna vecka för att fortsatt vara med i toppen av tabellen är Bergs IK mot IFK Östersund Ungdom och Hede IK - Offerdals IF.
Fortsatt inga poäng för Åre efter 6 omgångar.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Jul 2023 - 23:00 Inför matchen: ÖFK - Landskrona BOIS
14 Jul 2023 - 22:58 Smått, gott och kort från ÖFK:s fredagsträning.
14 Jul 2023 - 22:54 Landskrona inför matchen
14 Jul 2023 - 18:26 Kom till ÖFK shopen på arenan på lördag och handla. Det önsk
14 Jul 2023 - 10:49 Storfrämmande på Jämtkraft Arena på lördag
13 Jul 2023 - 21:42 Följ ÖFK - Landskrona Bois via fotbollz.se
13 Jul 2023 - 14:04 Ifk tjejerna trea med 07 landslaget efter vinst mot England
13 Jul 2023 - 14:03 Granskning av på våra lag i div 2 Norrland
12 Jul 2023 - 21:52 Pass upp för att Landskrona har många löpvilliga, starka och
11 Jul 2023 - 18:14 Andrew Mills debuterade för i år i Superettan som målvakt -
11 Jul 2023 - 17:56 Truppuppdateringar
10 Jul 2023 - 21:46 Tung förlust genom oturligt självmål
10 Jul 2023 - 21:33 Grym förlust
10 Jul 2023 - 21:33 Matchens prestation
10 Jul 2023 - 21:25 Matchens överraskning
10 Jul 2023 - 18:10 Startelvan
10 Jul 2023 - 17:22 Senaste inför matchen i kväll på Olympia
9 Jul 2023 - 22:49 Intervju med Stuart Baxter inför matchen mot ÖFK
9 Jul 2023 - 21:36 Förlust för 07 Landslaget och IFK tjejerna
8 Jul 2023 - 22:29 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
 
 
 
10
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 29 Maj 2026 - 16:10
Tyvärr förust för al
5
kommentarer
Spelomgång 6 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 25 Maj 2026 - 18:42
IFK Östersund Ungdom och Lillh
3
kommentarer
 Min tes håller - det här kan bli riktigt bra
av Agne Svärd | 1 Jun 2026 - 03:02
3
kommentarer
ÖFK - Örebro 3-2 (1-2) 
av Lasse Granbacka | 31 Maj 2026 - 17:10
ÖFK - Örebro 3-2 (1-2) A
1
kommentar
Amar Begic - matchens lirare och uttagen i veckans lag mot Örebro SK - spelarbetygen satta 
av Haldo Jonsson | Igår - 16:33
Amar Begic Foto Micke Forsberg Suv
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook