Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

SANDVIKENS IF - ÖSTERSUNDS FK 4-0 (1-0)
av Haldo Jonsson
Publicerad 9 Feb 2025 - 16:27 Uppdaterad 9 Feb 2025 - 22:43

I dagens match får vi se andra ansikten på plan än vi såg mot Degerfors. Det gör matchen inte ointressantare. Det blir kul att se de nyförvärv som vilade i går. Livani går metodiskt till väga. Med tanke på att han tränat ÖFK i bara en månad så har hans tankegångar om hur han vill spela, slagit igenom mer än man kan förvänta sig.

Nu börjar matchen

De var många okända spelare i ÖFK på plan idag. Det berodde på att det fanns sammanlagt fem provspelare och en akademispelare i startelvan.

Det var svårt att identifiera och känna igen alla.


Målvakten Lundhall vaktade för första gången stolparna i ÖFK.

Fyra spelare saknades i truppen, som normalt brukar finnas med. Det var mittbacken Sunday, mittfältarna Sporrong och Norrby och forwarden Kirby. De tre sistnämnda var visst skadade.

Det blev en ganska trevlig, jämn och öppen halvlek med en hel del målchanser för båda lagen. Spelmässigt var det ganska lika, möjligen med lite övervikt för Sandviken. Matchen stod hela tiden och vägde. Ingen kunde ta greppet.


Matchen började med en bra chans för Sandviken, då ÖFK inte hann med riktigt.


Vi kunde sedan notera två riktig bra chanser för ÖFK som kunde ha resulterat. En var när snabbe Emmanuel Ikechukwu var inblandad med skott efter en fin genomlöpning, men målvakten gick ut och täckte bollen.

Sandviken hade stundtals problem med Perry, som man inte fick grepp om. Han utmärkte sig och var pigg och aktiv både i försvar och anfall.

Efter 13 minuters jämnt spel blev det dags för 1-0 för Sandviken. Efter en erövring av bollen fick Thellsson raka spåret mot mål och han gjorde inget misstag.


Det fanns målchanser för ÖFK. En var när Yossief var nära att lyckas, efter att han gjort en fin löpning, men målvakten avvärjde i sista stund.

Vi noterade vidare att i 32:a minuten sköt provspelaren Mainer ett bra skott efter hörna som var nära att gå i mål.


I slutet av halvleken blev det svettiga minuter för Lundhall, men han avvärjde målet med ett par bra räddningar.



Det var bra spel från både Sandviken och ÖFK under större delen av halvleken. Man utbytte målchanser, men något mer mål blev det inte.



I andra halvlek kom fem akademispelare in och en fanns tidigare på plan. För de flesta av dem var det första gången de fick prova på seniorspel. Man märkte att många var tända och ivriga för att göra sitt bästa.

Liksom i första halvlek så började andra halvlek med att par bra chanser för Sandviken. Det dröjde bara ett par minuter till så var det klart för 2-0. Det var slarv i ÖFK:s försvar som blev helt överspelat när Sandviken kom fram i anfallsläge.



Det blev en halvlek som helt skiljde sig helt från den första. I den förstavar ÖFK riktigt bra, men i andra, blev inte halvleken gammal förrän Sandviken tog över.


ÖFK hade svårt att freda sig för Sandvikens mera resoluta och rakare spel.

Kanske inte heller att förvånas över, eftersom det blev för många spelare tillsammans som tidigare inte spelat ihop. Fortfarande var även provspelarna på plan. Det var dock svårt att se, om någon utmärkte sig genom att ÖFK:s spel i emellanåt inte flöt så bra. Det blev hackigt.

ÖFK fick svårt att komma upp i några längre anfall och det tog lång tid till att vi kunde anteckna det första riktiga anfallen.


Det blev två mål till för Sandviken.

I 69:e minuten på en frispark intill stolpen och 3-0

I slutet av matchen 4-0 genom släpphänt ingripande av Lundhall.

Tyvärr råkade Mainer, som det såg ut som, för en svår skada i alldeles slutet av matchen, och fick bäras av plan. Trist för en provspelare som vill försöka ta en plats i ÖFK.

Bästa målchansen i andra halvlek hade ÖFK genom akademispelaren Lidenmark med ett snabbt och bra skott, men målvakten gjorde en utmärkt räddning.

Emmanuel Ikechukwu var en av provspelarna som var snabb och vllle mycket.


Bäst i Sandviken var Liam Vabö med ett frisparksmål och två ass.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:06  
 

Två derbyn

 
  Läs mer...  
 


 
  Kuben igen  
  av Classe Olofsson  | Idag - 19:48  
 

Söndag 14/6 kl 13 Jämtkraft Arena..... IFK Östersund - Kubikenborgs If , välkommen

 
 


 
  Stora krav på målvakterna i dag  
  av Micke Olofsson -Haldo Jonsson | Idag - 19:36  
 

Foto. Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matcher de närmsta dagarna  
  av Per Lagerbäck | Idag - 14:51  
 

Nu går den lokala fotbollen in lite i skuggan av herr-VM i Trumpland, Mexico och Canada. Men ett tips gällande dammatcherna kommer här.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Jun 2023 - 17:05 'Matchvecka ÖFK Akademi v.23'
12 Jun 2023 - 13:03 Avdelning viktiga mål
12 Jun 2023 - 10:11 ÖIS tränare Jeffrey Aubynns åsikt om matchen och om ÖFK
12 Jun 2023 - 02:01 Skön seger - men här finns saker som måste redas ut!
11 Jun 2023 - 23:19 Spelomgång 8 div.4 Jämtland 2023
11 Jun 2023 - 22:59 ÖFK - Örgryte 2-1 (1-0)
11 Jun 2023 - 21:41 'TRE VIKTIGA POÄNG I DAGENS KÄMPAINSATS MOT ÖRGRYTE'
11 Jun 2023 - 19:55 Matchens prestation
11 Jun 2023 - 18:11 Matchens överraskning
11 Jun 2023 - 17:43 tuff bortamatch!
11 Jun 2023 - 17:12 Himla skön seger
11 Jun 2023 - 14:04 Startelvan
11 Jun 2023 - 13:38 Stabil seger för Kamraterna. Fick fart på målskyttet
11 Jun 2023 - 11:19 Knapp seger mot Luleå
10 Jun 2023 - 21:19 Inför matchen: ÖFK - Örgryte IS
10 Jun 2023 - 19:35 Ope IF vann seriefinalen mot Cosmos FK
10 Jun 2023 - 18:43 Mållöst i lördagsmatchen (BFK-Härnösand)
10 Jun 2023 - 14:58 Ifk Östersund 2, tappar 2 måls överläge till förlust
10 Jun 2023 - 12:24 Tränaren Petter Magnusson inför seriefinalen
10 Jun 2023 - 12:18 Örgryte drabbades av samma beska medicin som ÖFK
 
 
 
4
kommentarer
Slutspel Senior-DM Herrar
av Haldo Jonsson | 7 Jun 2026 - 20:46
3
kommentarer
Högsta poängen till Melker Uppenberg i matchen mot Nordic United 
av Haldo Jonsson | Igår - 17:21
Melker Uppenberg Foto Thord-Eric Ni
3
kommentarer
Startelvan i kväll mot Nordic United
av Haldo Jonsson | 9 Jun 2026 - 17:36
Startelvan: Melker Uppenberg, Danie
3
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två bortamatcher 
av Haldo Jonsson | 5 Jun 2026 - 14:13
Ope överraskade 
2
kommentarer
ÖFK ska vara nöjda med poäng
av Per Lagerbäck | 9 Jun 2026 - 21:04
I första halvlek hade ÖFK
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook