Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

UPP, OCH NER
av Per Lagerbäck
Publicerad 3 Maj 2026 - 15:10 Uppdaterad 3 Maj 2026 - 15:53

Säsongens bästa och sämsta halvlek i samma match, men tre oerhört viktiga poäng.

Ja, det är nog första gången jag rent känslomässigt lämnar en segermatch för ÖFK med negativa grundkänslor. Absolut motsatsen jämfört med förra matchen, då förlusten följdes av klart positiva känslor.

Jag har tvingat mig att samla mig lite för känslopåslaget är som sagt negativt, och det är ju i grunden orättvist eftersom ÖFK i första halvlek visade att man utan tvivel kan kasta sig in i striden om allsvenska platser. Men någonstans brast det inför andra halvlek, mest troligt i orderna från tränaransvariga. Och det ger ett rejält minustecken för dem. Det kändes tämligen tidigt att detta kan gå rakt åt h-e, och det var väldigt nära att det gjorde det. Ett litet lyft skedde ändå efter andra baklängesmålet, även om det flera gånger ytterligare var ytterst nära baklängesmål.

Förutom att spelet rasade ihop så blev det tre onödiga varningar, och det var ett under att inte Uppenberg fick en också, då hans insparkar tog en enorm tid. Jag hoppas innerligen inte att dessa order ges från tränarna ytterligare en gång när spelet fungerat så fantastiskt bra.

Ok, nu ska jag försöka att glädjas åt tre oerhört viktiga poäng, som ger ett helt annat utgångsläge i tabellen. Jag hoppas att alla inom ÖFK kan förstå vilka möjligeheter detta lag har, och att det utnyttjas framåt. Det finns kvaliteer i alla lagdelar. även om jag ser möjliga förändringar i startelvan. Jag tycker att Navassardian ska få chansen. Stensrud gör mycket bra, men jag saknar också en del. Sedan är det en intressant iakttagelse att en målvakt som "står rätt", men gör ett misstag som resulterar i baklängesmål snabbt får rejält med skit för det, samtidigt som en anfallsspelare som "står rätt" och får en väldigt klar målchans, men ändå inte gör mål, inte alls får samma typ av kritik.

Tillbaka till det positiva. Dessa tre poäng visar som sagt ÖFK:s möjligheter att slå alla lag, och särskilt på hemmaplan. Värnamo låg i den absoluta toppen inför matchen, men ÖFK var direkt överlägsna i första halvlek. Nu väntar Falkenberg, och de ska väl inte vara svårare. Det krävs nu att tro på sig själva hela vägen, och spela det spel laget verkligen kan, och det är att ta taktpinnen som funkar bäst.

Att sätta betyg efter dessa två helt olika halvlekar är åter en utmaning, men det ska likt förbaskat ske.

Uppenberg 2 - Inga direkt misstag, men att riskera varningar på det sätt han gjorde drar ner, liksom att han för första gången spred in- och utsparkarna för mycket.

Vidgren 3 - Väldigt bra i första, flera halvmissar i andra.

Azzi 4 - Tycker han håller så länge kroppen funkade.

Anyanwu 4 - Fantastisk i första, men även han började att ta felbeslut och missade en del i andra.

Miljanovic 3 - Gör sitt jobb.

Adjoumani 2 - Startade tämligen bra, men bjöd på baklängesmål och kom mkt fel i andra halvlek.

Begic 5 - Jag håller kvar femman efter en otroligt bra första halvlek, även om även han sjönk lite i andra.

Özkan 4 - Gör nog sin bästa match hittills.

Marklund 5 - Troligen en av Superettans bästa spelare. Knappast hans fel att kvalitén sjönk.

Edwards 3 - Samma som för de flesta, en väldigt bra första halvlek, men för många missar i andra.

Stensrud 2 - Dags för att tappa startplatsen ett par matcher nu.

Navassardian 3 - Inte lätt att skapa så mycket i ett lag som nästan aldrig fick igång spelet, men det syns hur lätt han är i steget, och nu behöver han få en ordentlig chans. Ser klart piggare ut än Delgado.

Molls Donald 3 - Gjorde nog vad han skulle.

Westerberg 3 - Såg honom knappt, men i det skedet av matchen var väl det ett plus, för då gjorde han inga svårare misstag.

Det känns tragiskt att inte få sätta betygen efter första halvlek, för det hade känts som en ynnest att få göra det.



 
 
1 Kommentar:
Gäst: Olika syn skrev | 3 Maj 2026 - 19:39
Såg tydligen inte samma match!! Tycker du är alldeles för negativ! Stensrud var jättebra i första halvlek och det är marginalen att han inte gör mål i 2a min! Värnamos backlinje var dessutom tung (dock inte samma som bra!). Att Adjo bjuder på mål håller jag inte med om, visst han får inte bort bollen som skjuts på honom, men denne inte lätt! Uppenberg riskerade inte gult kort, den va ingen fara, sen va domaren inte rättvis o gav Edwards gult men inte Värnsmobacken som drog ner Adjo. Ingen ska få sämre än godkänt ändå! De va rejält trötta på slutet och fick stångas rejält mot Therns inlägg! I helhet en grym kämpamatch!
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK gor träningsuppstart på måndag -Vi ser fram emot en bra höstomgång  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  Resultat från Storsjocupens alla grupper  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:32  
 

IFK Östersund vann två finaler

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK vinner f 17 - 19 och f 16 i storsjöcupen  
  av Classe Olofsson  | Igår - 13:45  
 

IFK Östersund vinner Storsjöcupen F 17-19 mot Ope 1-0 , IFK vinner även F 16 med 3-0 mot Kårvåg/Havörn/Averöykamer

 
 


 
  Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | 3 Jul 2026 - 22:36  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
3 Jul 2023 - 14:36 Stor publikökning i Superettan
3 Jul 2023 - 13:28 Åter igen . IFK Östersunds tjejer uttagen i 07 landslaget
3 Jul 2023 - 06:38 Storsjöcupen 2023
2 Jul 2023 - 23:03 Veckans lag i div 4
2 Jul 2023 - 13:34 Referat: Frösö IF BK - Tandsbyns FK 6-4 (6-2)
1 Jul 2023 - 22:23 Resultat tips
1 Jul 2023 - 21:50 Cup äventyret slut för Kamraterna efter förlängning
1 Jul 2023 - 21:47 Tung förlust i 97 minuten
1 Jul 2023 - 20:17 Förlust i sista matchen före uppehållet
1 Jul 2023 - 19:13 Referat: Ope IF - Sollentuna FK
1 Jul 2023 - 14:57 ÖFK nollande GIF Sundsvall - igen
1 Jul 2023 - 14:13 Röd/Vitt vinner derbyt
1 Jul 2023 - 12:01 Startelvan i dag
30 Jun 2023 - 23:19 Informationsmötet i kväll gav svar på många frågor
30 Jun 2023 - 23:15 I morgon lördag kl 13.00 ÖFK - GIF Sundsvall
30 Jun 2023 - 23:13 Älvros IK ångar på i den södra femman, Älvros IK - Bräcke SK
30 Jun 2023 - 23:00 Resultat Spelomgång 11 div.4 Jämtland 2023
30 Jun 2023 - 14:03 Derby dax
30 Jun 2023 - 09:53 Patrick Kpozo byter klubb - kan ge fina pengar till ÖFK
30 Jun 2023 - 06:24 Sista bortamatchen innan uppehållet. Issy Goldmanns ev sista
 
 
 
12
kommentarer
Debattkrönika 
av Tord Andersson | 3 Jul 2026 - 10:38
Fotbollz.se hämtar ibland inl&
6
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
ÖFK gor träningsuppstart på måndag -Vi ser fram emot en bra höstomgång 
av Haldo Jonsson | Idag - 21:47
1
kommentar
Omgångens prestation div 4
av Haldo Jonsson | 3 Jul 2026 - 10:52
1
kommentar
Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan 
av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook